GeoZoo » Kot » KOT EGZOTYCZNY
Kot egzotyczny

KOT EGZOTYCZNY

Kot egzotyczny to średniej wielkości futrzak. Pochodzi on ze Stanów Zjednoczonych. Został wyhodowany na podobieństwo kota perskiego, ale z krótszym włosem. Jest to jedna z najpopularniejszych ras kotów na świecie.

Kot egzotyczny nie jest dominującą rasą w Polsce. Jest on bohaterem popularnych kreskówek, filmów i licznych komiksów. Rasa ta zanim powstała miała swoich zwolenników i przeciwników. Trudno jednak oprzeć się urokowi tych sympatycznych kotów. Przykładem kota egzotycznego jest znany z filmu i komiksu sławny Garfield.

Krótka historia rasy

Kot egzotyczny wyglądem przypomina persa, lecz jest mniej wymagający pod względem pielęgnacji. W latach sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęto program wyhodowania tej krótkowłosej rasy. Krzyżowano wówczas kota perskiego z kotem amerykańskim krótkowłosym i czasami kotem burmskim. W rezultacie tych krzyżówek powstała rasa egzotyczna.

Od 1966 roku koty zostały nazwane egzotycznymi. Pierwszy raz na wystawach pojawiły się  w 1967 roku. W roku 1969 założony został klub w celu ustanowienia nowej rasy kotów. Udało się to osiągnąć w 1972 roku. W Europie koty egzotyczne pojawiły się dopiero w 1980 roku. Za odrębną rasę przez FIFe zostały uznane w 1987 roku.

Kot egzotyczny

Cechy zewnętrzne

Kot egzotyczny jest średniej wielkości i posiada krępą budowę ciała. Duża jego głowa osadzona jest na krótkiej szyi. Duże jego oczy są okrągłe. Na przykład mogą mieć barwę: złotą, pomarańczową, miedzianą, niebieską, zieloną, piwną, brązową czy różnokolorową. Dodatkowo posiada krótki nos i małe, szeroko rozstawione uszy. W środku powinny być one mocno porośnięte sierścią.

Kot egzotyczny posiada szeroką klatkę piersiową. Kończyny ma grube i krótkie, gdzie przednie nogi krótsze są od tylnych. Jego krótki ogon proporcjonalny jest do reszty ciała i pokryty jest gęstym futerkiem. Sierść jego jest bardzo puszysta, gęsta i lśniąca. Odstający od skóry włos nadaje kotu wygląd pluszowego misia. Sierść jego jest krótka lub długa, ale krótsza, niż u persów.

Kot egzotyczny posiada ciekawe umaszczenie. Może być ono koloru: białego, kremowego, rudego, niebieskiego, liliowego, czekoladowego i czarnego.

Waga jego waha się w granicach 4 – 6 kg. Długość jego życia wynosi od 13 do 15 lat. W odpowiednich warunkach i przy zbilansowanej diecie może żyć nawet dłużej. Rasa ta ma skłonności do tycia.

Koci charakter

Kot egzotyczny jest z natury spokojny, opanowany i ciekawski. Jednak niekiedy może, jak szalony biegać po mieszkaniu. Dodatkowo uwielbia pieszczoty i zabawy. Jest inteligentnym stworzeniem, które szybko się uczy. Po szkoleniu może wykonywać różne sztuczki. Kocha siedzieć na kolanach swojego opiekuna i spać z nim w łóżku.

Lubi ciepło, dlatego wybiera również drzemkę przy grzejniku czy kominku.

Kot tej rasy nie lubi samotności. Dlatego, kiedy zostaje sam w domu można włączyć mu telewizor czy radio. Ma on wówczas wrażenie, że ktoś do niego mówi. Innym dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie mu towarzystwo psa lub innego kota. Lubi nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Kot egzotyczny jest w stanie zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia.

Kot egzotyczny jest spokojnym i inteligentnym kotem.

Podsumowując przed jego zakupem trzeba się zapoznać z jego potrzebami. Dlatego na rynku nie brakuje fachowej lektury na temat kotów egzotycznych. Decydując się na kota w domu, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki i otoczyć opieką. Jest on przyjacielsko nastawiony do wszystkich ludzi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]