GeoZoo » Kot » Zdrowie kota bengalskiego
Zdrowie kota bengalskiego

Zdrowie kota bengalskiego

Zdrowie kota bengalskiego to właściwa opieka nad pupilem. Ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad: zbilansowanej diety i właściwej pielęgnacji. Profilaktyczne i okresowe badania powinny być dokonywane regularnie w lecznicy dla zwierząt. Należy również zorganizować podopiecznemu przestrzeń i stworzyć higieniczne warunki życia.

Zdrowie kota bengalskiego to profilaktyczne badania w lecznicy dla zwierząt. Kota należy obserwować codziennie. Sprawdzać również  co kilka tygodni, czy nie rozwijają się u niego wczesne objawy jakieś choroby. Wszelkie nietypowe zachowania podopiecznego i zmiany w jego wyglądzie najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii. Warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia zdrowotnego dla kota.

Odrobaczenie i szczepienia

Odrobaczenie

Zdrowie kota bengalskiego ma wpływ na jego prawidłowy rozwój. Wszystkie koty powinny być regularne odrobaczane. Wielu weterynarzy jest zdania, że okresowo i profilaktycznie powinny być podawane leki. Najlepiej wybierać jest te, które działają na wiele różnych pasożytów. Zalecane jest również regularne badanie kału w celu wykrycia pasożytów. Profilaktycznie koty odrobaczane są tydzień przed każdym szczepieniem.

Szczepienia

Każdy kot minimum dwukrotnie powinien być zaszczepiony jako mały kociak. Najlepiej zastosować potrójną szczepionkę przeciw groźnym wirusom.  Przede wszystkim przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii. Szczepienia te należy powtarzać corocznie, aż do końca kociego żywota. Koty wychodzące z domu powinny mieć dodatkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczepienie to jest obowiązkowe przed wystawą kotów rasowych z rodowodami.

Właściciele kotów często popełniają błędy myśląc, że kot dorosły nie musi być szczepiony.

Jednak nalży zapamiętać, że szczepić można tylko zwierzęta zdrowe, niezarobaczone, które nie mają rui i nie są ciężarne. Niektórzy hodowcy odchodzą od tej zasady i szczepią ciężarne kotki specjalnie dobranymi preparatami. W tym przypadku zastrzyk powinien być poprzedzony dokładnym badaniem.

Kot bengalski

Badania okresowe

Zdrowie kota bengalskiegoto również badania okresowe. Warto jest zrobić pupilowi testy, które wykrywają zakażenie wirusami FeLV i FIV. Takie badanie polega na zbadaniu krwi w laboratorium lub gabinecie weterynaryjnym. Należy powtórzyć je po kilku tygodniach, ponieważ dopiero drugie badanie jest gwarancją negatywnego wyniku.

Zdrowie kota bengalskiegowarto jest poddać badaniom USG nerek w celu wykluczenia torbielowatości nerek. Takim badaniom powinny być poddawane wszystkie koty hodowlane. Natomiast regularne badanie kardiologiczne może przyczynić się do wykrycia dziedzicznej wady serca. W takim przypadku dostępne testy genetyczne nie są skuteczne. Nie ma sensu stosować ten test u kota bengalskiego

Kocie choroby

Zdrowie kota bengalskiegoto wczesne wykryte choroby i szybkie podjęcie leczenia. Zasada ta dotyczy wszystkich zwierząt domowych. W porę przeprowadzona kuracja stanowi większe szanse na wyleczenie, a także pozwali pupilowi zaoszczędzić wiele cierpień. Nietypowe zachowanie kota może być sygnałem do wizyty futrzaka w gabinecie weterynaryjnym.

Do kocich chorób należy zaliczyć:

 • wściekliznę,
 • panleukopenię,
 • choroby dróg oddechowych,
 • wirus kociej białaczki,
 • pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne,

Szukając porady w bardziej skomplikowanych przypadkach warto zwrócić się do kliniki, która urzęduje przy wydziale weterynarii najbliższej uczelni rolniczej. Trzeba pamiętać o starej zasadzie, jak świat, która głosi „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kot bengalski odporny jest na większość chorób. Wystarczy raz w tygodniu czyścić kotu uszy, obcinać pazury i dokładnie czesać futro.

Kot bengalski

 Ubezpieczenie kota

Zdrowie kota bengalskiegoto radosny kot bez objawów chorobowych. Leczenie pupila w gabinecie weterynaryjnym jest kosztowne. Zależy ono najczęściej od rodzaju specjalistycznych badań, ale także od lokalizacji czy renomy kliniki weterynaryjnej. Na przykład wizyta konsultacyjna u weterynarza waha się w granicach 50 – 100 zł.

Ze względu na koszty leczenia i inne czynniki warto jest wykupić ubezpieczenie dla kota. Nie jest ono w Polsce jeszcze popularne, ale w razie nieszczęśliwego wypadku czy choroby pupila może zaoszczędzić domowy budżet.

Na rynku dostępne są różne pakiety, które mogą obejmować następujące koszty:

 • wizyty w gabinecie weterynaryjnym,
 • badań i zabiegów ambulatoryjnych oraz operacyjnych,
 • pobytu w klinice dla zwierząt,
 • opieki nad kotem podczas hospitalizacji jego opiekuna,
 • leków i środków opatrunkowych,
 • uśpienia i kremacji.

Właściciel zwierzęcia otrzyma zwrot poniesionych kosztów zgodnie z zawartą umową ubezpieczeniową, wyłącznie do wysokości sumy ubezpieczenia. W towarzystwach ubezpieczeniowych można również wykupić dodatkową ochronę w razie szkody wyrządzonej przez kota czy poniesionych obrażeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Nie wolno zapominać, że zdrowy koci przyjaciel jest wesoły i szczęśliwy.

Zdrowie kota bengalskiegoma wpływ na jego samopoczucie i sprawność. Troskliwe dbanie o pupila często przedłuża mu życie, nawet o kilka lat. Jeżeli nie jest wiadomo, co futrzakowi dolega, należy konieczne skorzystać z porady i zaleceń weterynarza. Stosowanie higieny i odpowiednich środków bezpieczeństwa minimalizuje choroby i nieszczęśliwe wypadki pupila.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top