GeoZoo » Kot » Czy koty piją mleko?
Czy koty piją mleko?

Czy koty piją mleko?

Czy koty piją mleko? Kocięta chętnie piją mleko. Większość dorosłych kotów również lubi spożywać mleko i jego przetwory. Korzystnym źródłem wapnia dla kociąt jest pełne mleko. Jednak nie wszystkie dorosłe osobniki mogą pić mleczny napój.  

Czy koty piją mleko? Wiele osób przekonanych jest, że wszystkie koty piją mleko. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Pełne mleko zawiera cukier mlekowy czyli laktozę. Zdolność trawienia laktozy zmniejsza się w miarę dorastania kociąt. U dojrzałych kotów, które piją zbyt dużo mleka może pojawić się biegunka i wzdęcia jelitowe.

Mleko i jego przetwory

Czy koty piją mleko? Niektóre dorosłe osobniki nie tolerują laktozy. Wypicie mleka może być przyczyną kociej alergii. Skóra staje się wówczas swędząca i sucha. Z tego względu niektóre lecznice dla zwierząt dysponują specjalnym mlekiem dla kotów o niskim poziomie laktozy.

Mleko można podawać w temperaturze pokojowej lub ogrzane. W zależności od tego jak sobie życzy koci towarzysz. Kot, który nie toleruje mleka powinien mieć podawaną śmietankę. Zawiera ona większą część tłuszczu z mleka i jest bogatym źródłem energii.

Należy jednak pamiętać, że nadmierne jej spożycie może spowodować nadwagę, a nawet otyłość. Od laktozy jest wolny również ser i pasteryzowany jogurt. Biały ser jest pożytecznym źródłem białka zwierzęcego.

Kotom nie tolerującym laktozy można podawać ser w małych kawałkach.

Właściwości mleka

Czy koty piją mleko? Dla wielu kotów mleko ma właściwości rozwalniające ze względu na zawarty w nim cukier mleczny. Dorosły osobnik może nie mieć czym trawić laktozy. Pozostający cukier mleczny, który nie został wchłonięty z przewodu pokarmowego, zatrzymuje w jelitach wodę.

Niejednokrotnie należy kotu podawać tylko małą porcję mleka w celu uniknięcia gwałtownych biegunek i bolesnych skurczów jelit. Istnieje jednak wiele kotów znoszących nawet nieprzegotowane czy zimne mleko całkiem dobrze.

Czy koty piją mleko?

Mleko w życiu kociąt

Czy koty piją mleko? Kocięta uwielbiają mleko krowie. Zdarzają się przypadki, że matka nowo narodzonych kociąt nie ma pokarmu lub jest on w niewystarczającej ilości. W takiej sytuacji obowiązek ten przejmuje na siebie człowiek.

Samo mleko krowie jest niewystarczające, ponieważ mleko kociej matki jest bogatsze w białko i tłuszcz.  

Mleko dla kociąt powinno być przygotowane według specjalnej receptury lub zakupione w specjalistycznych sklepach. Można kocięta również karmić mlekiem przygotowanym z dodatkiem surowego żółtka i odrobiną masła lub oleju roślinnego. Zamiennie można też podawać mleko zagęszczone z dodatkiem surowego masła i słodką śmietankę.

Dla kocich noworodków nadaje się także mleko w proszku ale powinno być bardziej gęste niż przyrządzone dla ludzi. Pokarm przed podaniem musi być ogrzany do temperatury ciała czyli około 37oC. Mleko można podawać zakraplaczem. Trzeba bacznie obserwować czy po podaniu mleka w proszku kociak nie ma rozwolnienia, zaparcia lub wzdęcia.

Kot dorosły

Czy koty piją mleko? Najczęściej napojem dorosłych osobników jest woda. Spożywając zbilansowaną dietę i przy umiarkowanej temperaturze otoczenia futrzaki nie piją często. Woda wodociągowa najlepsza jest po odstaniu. Nasz pupil powinien mieć nieprzerwany dostęp do świeżej i czystej wody.

Bardzo często koty stojąc na krawędzi umywalki, uwielbiają pić wodę wprost ze strumyka, który spływa z kranu. Należy wówczas z lekka odkręcić kurek. Jednak powszechnym zwyczajem jest podawanie kotom mleka. Nie każde mleko wychodzi kotom na zdrowie.

Mleko nie może również zastąpić pokarmów stałych i bardziej treściwych.

Czy koty piją mleko? Koty mleka zsiadłego przeważnie nie lubią. Istnieją jednak futrzaki, które chętnie spożywają tego rodzaju mleko. W takim przypadku nie doznają one zaburzeń jelitowych, ponieważ podczas zsiadania się mleka, laktoza ulega rozkładowi.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top