GeoZoo » Kot » Pielęgnacja kocich oczu
Pielęgnacja kocich oczu

Pielęgnacja kocich oczu

Pielęgnacja kocich oczu jest trudnym zabiegiem, gdy występują schorzenia o podłożu genetycznym. Oczy w przypadku niektórych ras są szczególnie narażone na podrażnienia i zaczerwienienie. U wszystkich kocich gatunków mogą wystąpić łzawienia czy wydzielina ropna.

Pielęgnacja kocich oczu jest bardzo ważna w celu utrzymania jak najdłużej  sprawnego wzroku u kociego przyjaciela. Z upływem lat wzrok zaczyna słabnąć. W wieku geriatrycznym kot może nawet oślepnąć. Z tego względu warto regularnie kontrolować wygląd kocich oczu. Wzrok kota jest ukierunkowany przeważnie na ruchome obiekty.

Choroby oczu

Pielęgnacja kocich oczu należy do kociego opiekuna. Oko kota przypomną ludzkie. Różni się jednak od oka człowieka większą ilością komórek światłoczułych i trzecią powiekę, tzw. migotką. U niektórych ras występują nabyte lub wrodzone choroby oczu. Trzeba zwracać uwagę czy nasz kot nie łzawi. Kiedy zwierzę zakończy fazę wzrostu, to wadę wzroku można skorygować operacyjnie.

Do chorób tych zaliczane są:

  • Entropium, gdzie dolna powieka zawija się do wewnątrz. Zawinięte rzęsy drażnią rogówkę. Objawami tego schorzenia są: światłowstręt, łzawienie oraz zapalenie spojówki i rogówki.
  • Ektropium, gdzie dolne powieki są wywinięte na zewnątrz. Niepełne zamkniecie oka prowadzi do dużego łzawienia czy zapalenia spojówek. Nie leczona choroba może również dostarczyć problemów z rogówką.
  • Dysplazja fotoreceptorów, która występuje u kotów abisyńskich, perskich, a także u domowych kotów krótkowłosych. Choroba uwarunkowana jest genetycznie. U kotów perskich może występować wada recesywna.
  • Zapalenie rogówki i spojówki może występować w każdej kociej rasie i w każdym wieku.

Przy chorobach kocich oczu należy zapewnić dietę bogatą w witaminy i kwasy omega-3. Polecane jest to szczególnie przy dysplazji fotoreceptorów. Zapalenie spojówek może spowodować: wiatr, kurz, dym z papierosa czy obce ciało w oku.

Pielęgnacja kocich oczu u niektórych ras wymaga dużego zaangażowania. Istnieją rasy, które miewają problemy z kanalikami łzowymi. W wyniku tego schorzenia następuje przebarwienie sierści wokół oczu. Można przemywać oczy przegotowaną wodą.

Warto jest również zasięgnąć porady w lecznicy dla zwierząt.

Koci smak

Zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja kocich oczu zależna jest również od stanu zdrowia, rasy czy wieku kota. Zdarzają się uporczywe wycieki z oczu i ciągłe łzawienia z wewnętrznego kącika oka. Takie schorzenie najczęściej występuje u kotów o krótkim i zbyt mocno załamanym nosie. Potrzebna jest wówczas dodatkowa pielęgnacja zapobiegająca stanom zapalnym. Wydzielinę ropną, która zbiera się w kącikach oczu trzeba usuwać systematycznie.

Pielęgnacja kocich oczu należy przeprowadzić bardzo delikatnie. Najlepiej przetrzeć je delikatną tkaniną lub wacikiem. Ich kąciki powinny być zawsze czyste, bez wydzielin ropnych. Przebarwienia w pobliżu oczu mogą spowodować zatkane kanaliki łzowe, które należy oczyścić. Dwa kawałeczki bawełnianego materiału trzeba zamoczyć w letniej wodzie.

Okolice oczu przeciera się każdym oddzielnym kawałkiem materiału. Nie wolno przecierać gałek ocznych. W takim przypadku można użyć słabą herbatę lub wykorzystać zużytą  saszetkę herbacianą. Należy uważać, żeby herbata nie dostała się do nosa czy kociego pyszczka.

Herbata posiada właściwości antybakteryjne i antywirusowe.

Do pielęgnacji kocich oczu stosuje się olejki i preparaty do regularnego stosowania. Oczyszcza to gałkę oczną i zapobiega powstawaniu przebarwień wokół oczu. Przy łzawieniu i przezroczystej wydzielinie można przemyć oczy solą fizjologiczną. Jeżeli wyciek nie ustaje należy udać się po poradę do lekarza weterynarii. Krople do oczu stosuje się tylko po konsultacji z weterynarzem.

Podsumowując pielęgnacja kocich oczu i ich regularna obserwacja może nawet uratować koci wzrok przed ślepotą. Choroby oczu nabyte czy wrodzone należy zdiagnozować w gabinecie weterynaryjnym i odpowiednio leczyć. Nie wolno bagatelizować zmian w wyglądzie czy zachowaniu kociego towarzysza. W gestii właścicieli kotów jest dbanie o ich dobrostan i stan zdrowia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top