GeoZoo » Gryzoń » GRYZOŃ W DOMU
Gryzoń w domu

GRYZOŃ W DOMU

Gryzoń w domu nie jest zabawką ani przedmiotem i ma niejednokrotnie zmysły bardziej rozwinięte, niż człowiek. Wyboru zwierzęcia należy dokonać pod wpływem racjonalnej decyzji, nie kierując się wyłącznie upodobaniami czy panującą modą.

Gryzoń w domu to wymagania stawiane przed jego właścicielem, którym powinien człowiek sprostać. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedniego gryzonia, którego będzie można hodować w swoich warunkach domowych. Opiekun zwierzęcia ma za zadanie zapewnić nowemu domownikowi mieszkanie i pożywienie.

Decydując się na kupno gryzonia należy ocenić stan jego zdrowia, a także sprawdzić czy nie unika kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami. Nie należy kupować ssaków okaleczonych czy z wadami. Takie zwierzęta w sklepach zoologicznych świadczą o złych intencjach i nieetycznym zachowaniu sprzedawcy.

Żywienie

Gryzonie mogą być wszystkożerne i roślinożerne. Dużo gryzoni żywi się nasionami zbóż i traw. Małym zwierzętom można podawać śrutę pszenną i płatki owsiane, natomiast większe zjadają całe ziarna. Gryzoniom podaje się również warzywa i w małej ilości owoce, pochodzące najlepiej z ogrodu czy sadu opiekuna.

Gryzoń w domu

Do najczęściej podawanych warzyw należy zaliczyć: marchew, jarmuż, szpinak czy sałatę. Warzywa powinny być podawane w formie rozdrobnionej. Przysmakiem dla wielu gryzoni jest sianko, a dla ssaków z rodziny wiewiórkowatych orzechy i nasiona szyszek.

Hodowcy często wybierają dla gryzoni gotowe, wysokiej jakości mieszanki, które dostarczają potrzebnych składników pokarmowych. Do rozwoju życia organizmów żywych potrzebne są składniki mineralno-witaminowe, o czym właściciel pupila powinien pamiętać.

Gryzonie ze względu na stale rosnące siekacze, potrzebują do ścierania zębów dodatkowego pokarmu. Wskazane jest zapewnienia tym ssakom suchego pieczywa, gałązek akacji, jabłoni czy gruszy, a także suchej karmy. Ważną rolę w żywieniu gryzoni odgrywa również kostka wapienna, którą najlepiej przymocować do metalowych prętów klatki.

Gryzoń w domu

Rodzaj klatki

Gryzoń w domu powinien mieć nie tylko zapewnione odpowiednie warunki życiowe, ale także należy go dobrze traktować. W zależności od gatunku wybranego zwierzęcia należy przygotować klatkę, wolierę czy terrarium. Wielkość pomieszczenia powinna być dopasowana do rozmiarów nowego domownika.

Małe gryzonie dobrze hodować jest w klatkach, które przeznaczone są do ptaków. Mogą to być nieduże i niezbyt wysokie klatki. Jednak należy pamiętać, aby pupil nie był w stanie przecisnąć się między metalowymi prętami. Dlatego dla małych ssaków dobrym rozwiązaniem jest terrarium ze szczelnym przykryciem umożliwiającym wymianę powietrza lub przykryte u góry metalową siatką. 

W małych boksach bez przykrycia mogą przebywać kawie domowe, ponieważ nie potrafią one przeskoczyć ogrodzenia. Natomiast znacznie wyższe klatki należy przeznaczyć dla: koszatniczek, chomików, szynszyli, sosnowiórek i burunduków ze względu na temperament i zdolności tych gatunków, które w naturze chętnie wspinają się po drzewach czy skałach.

Gryzoń w domu

Wyposażenie

Warunki bytowania w klatce czy terrarium powinny być zbliżone do naturalnego środowiska, w którym żyją gryzonie na wolności. Należy wziąć pod uwagę wymagania poszczególnego gatunku, żeby pupil czuł się wystarczająco dobrze w zamkniętym pomieszczeniu. W terrarium powinien panować odpowiedni klimat przypominający las umiarkowany, tropikalny, stepu, sawanny, pustyni czy półpustyni, a nawet w niektórych przypadkach powinien umieszczony być czujnik temperatury.

Klatka lub terrarium należy wyposażyć w akcesoria w zależności od gatunku zwierzęcia. Podstawą takich pomieszczeń są karmniki i poidełka, które należy uzupełniać świeżą wodą i utrzymywać je w czystości. Dno klatki lub terrarium powinno być wysypane gliną zmieszaną z torfem, czarnoziemem lub suchym piaskiem, a zabrudzoną ściółkę trzeba wymieniać w zależności od potrzeb.

Podczas urządzania klatki należy przygotować konary, rurki, doniczki, które pełnią rolę domku. Na przykład dobrym rozwiązaniem dla myszy, szczura, myszoskoczka, koszatniczki czy chomika jest umieszczony w klatce dodatkowo kołowrotek i drabinka. Poza tym gryzonie powinny mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza oraz dostęp do światła. Klatkę nie należy umieszczać w przeciągach i nie wolno narażać gryzonie na silne promienie słoneczne.

Gryzoń w domu

Wszystkie gryzonie hodowane w domu, zarówno małe czy średnie należy obserwować każdego dnia. Sprawdzać ich oczy, uszy, futerko, a również zwracać uwagę na ich zachowanie. Każdy pupil ma swoje upodobania i nawyki, które nie powinny znacznie odbiegać od codziennej normy osobnika danego gatunku.

Osoba, która kupuje i decyduje się na trzymanie w domu gryzonia bierze na siebie odpowiedzialność, ponieważ każde zwierzątko wymaga opieki i troski w razie choroby. Podopieczny karany i niewłaściwie traktowany może stracić do swojego opiekuna zaufanie. Zwierzęta odczuwają ciepło ludzkiej dłoni i potrafią wyczuć stan emocjonalny człowieka, dlatego nie należy je niepotrzebnie stresować.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top