GeoZoo » Kot » Kąpiel kota
Kąpiel kota

Kąpiel kota

Kąpiel kota najlepiej wykonywać sporadycznie, ponieważ nie wszystkie zwierzęta muszą być kąpane. Wystarczy regularnie pielęgnować kociego przyjaciela. Najczęściej koty nie lubią dobrowolnie wchodzić do wody i unikają oprysków. Niektóre z nich w ogóle nie tolerują kąpieli.

Kąpiel kota nie jest w jego życiu zabiegiem koniecznym, ponieważ stworzenie to samo potrafi zadbać o swoją czystość. Kąpiel dla wielu kotów okazuje się stresującym doświadczeniem. Niektóre kocie rasy uwielbiają wchodzić do wody. Wiele kotów toleruje kąpiel zwłaszcza, gdy przyzwyczajone są do niej jako małe kocięta.  

Akcesoria do kąpieli

Kąpiel kota powinna przebiegać sprawnie w wannie, dużej misce lub w brodziku. Woda powinna być letnia, ponieważ będzie bardziej przyjemna dla zwierzęcia. Do kąpieli należy używać specjalnego szamponu z przeznaczeniem do pielęgnacji kociej sierści. W sprzedaży dostępne są rozmaite szampony. Można kupić szampon niwelujący brzydkie zapachy, do jasnej lub ciemnej sierści, a nawet do zwalczania pasożytów.

Istnieją również specjalne szampony lecznicze na rozmaite problemy alergiczne, bakteryjne czy grzybicze. Nie jest jednak wskazany częsty kontakt kociej skóry z szamponem, ponieważ może spowodować podrażnienia. Zwierzęciu lubiącemu kąpiele dobrze jest zapewnić dostęp do czystej wody bez żadnych kosmetyków.

Podstawowymi akcesoriami kąpielowymi kotów są:

  • szampon odpowiedni dla kociej sierści, który dba o utrzymanie prawidłowego pH skóry i nie powoduje podrażnień,
  • odżywka do regeneracji kociej skóry,
  • rękawica do mycia,
  • ręcznik, rękawica do suszenia zwierzęcia lub suszarka,
  • grzebień do rozczesywania sierści lub dwustronna rękawica do masażu,
  • ręcznik kąpielowy lub szlafrok.

Kąpiel kota może okazać się dużym przeżyciem dla kota i opiekuna. Nie jest ona jednak potrzebna w każdym przypadku. Oczyścić sierść i skórę można także bez użycia wody. W sklepach zoologicznych dostępne są suche szampony w proszku. Niektóre z nich są nawet perfumowane. Można również kupić kocią piankę myjącą bez spłukiwania.

Większość kotów nie znosi kąpieli, ale niektóre z nich ją tolerują, a nawet lubią. 

Kąpiel kota

Zabiegi kąpielowe

Kąpiel kota jest niezbędna gdy jest szczególnie brudny, nieładnie pachnie, zaleci ją weterynarz lub przed kocią wystawą. Przy kąpieli należy uważać aby płyn nie dostał się do oczu ani do uszu. Zawsze przed kąpielą futrzaka należy dokładnie wyczesać.

Woda przygotowana do kąpania powinna być letnia lub ciepła.

Kot w wodzie powinien być zamaczany stopniowo, co jest mniej dla niego stresujące. Najpierw należy zamoczyć łapki, później boki, a na końcu koci grzbiet. Trzeba uważać, aby kot podczas kąpieli nie wyskoczył z wanienki. W tym celu należy lewą ręką od spodu trzymać jego obie przednie kończyny, a prawą ręką polewać go wodą.

Mydlenie

Umiejętnie trzeba nakładać i pienić szampon.

Po dwukrotnym i dokładnym namydleniu całego ciała, kota należy dokładnie spłukać ciepłą wodą. Zwłaszcza dokładnie powinny zostać spłukane okolice pomiędzy przednimi, a tylnymi kończynami. Po kąpieli kot powinien być dokładnie wytarty ciepłym ręcznikiem, przeznaczonym wyłącznie dla niego.

Suszarka

Można do tego celu również użyć suszarki do włosów.

Powietrze wypływające z urządzenia powinno być ciepłe, ale nie gorące. Po osuszeniu futrzaka należy pozwolić mu otrząsać się i swobodnie chodzić po pokoju, a także wylizywać sierść. Mokry kot szybko ulega przeziębieniu. Trzeba także zadbać, aby w pomieszczeniu było ciepło i bez przeciągów. Temperatura powinna sięgać 20oC.

Czynności kąpielowe należy przeprowadzić sprawnie, aby zwierzątko nie zmarzło. Po kąpieli można kota wyczesać. W ten sposób usuwa się martwe i splątane włosy. Nie zawsze należy kąpać całego kota. Futrzaka w czystości pozwalają utrzymywać również kubeczki do czyszczenia łap. Należy pamiętać, że koty nie wychodzące szybko się przeziębiają.

Podsumowując kąpiel kota wskazana jest tylko dla niektórych ras. Koty potrafią pływać, ale w większości nie czują się dobrze w wodnym środowisku. Niektóre futrzaki uwielbiają spędzać czas w wodzie. Nie tylko uprawiają tam kocie zabawy i psoty, ale także pływają, a nawet nurkują. Nie ma żadnych przeciwskazań, żeby zwierzęta nie korzystały z tego rodzaju rozrywek. Kot czysty i zadbany jest radosny i szczęśliwy oraz rzadko choruje.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top