GeoZoo » Gryzoń » OPIEKA NAD PĘDZLOGONEM ZWINNYM
Pędzlogon zwinny trzymany w dłoni prze opiekuna.

OPIEKA NAD PĘDZLOGONEM ZWINNYM

Opieka nad pędzlogonem zwinnym nie jest zajęciem pracochłonnym ani czasochłonnym. Zwierzątko samo potrafi zadbać o swoją higienę. Myje się samodzielnie, a ząbkami czyści pazurki. Pędzlogon zwinny prowadzi nocny tryb życia, do czego powinien przywyknąć jego właściciel.

Opieka nad pędzlogonem zwinnym wiąże się z zakupem klatki, którą należy utrzymać w czystości. Zapewni to gryzoniowi komfort, a właścicielowi ułatwi opiekę. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki, bez przeciągów. Nie jest wskazana kąpiel, która może być przyczyną przeziębienia gryzonia.

Klatka i wyposażenie

Pędzlogon zwinny czuje się komfortowo, kiedy żyje w domu w warunkach, zbliżonych do środowiska naturalnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup terrarium czy klatki i wybór miejsca, w którym będzie ona stała. Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu pozbawionym przeciągów, ponieważ pędzlogon zwinny źle je znosi i szybko może się przeziębić.

Klatka czy terrarium

Dla jednej pary powinny mieć wymiary minimum: 70 x 40 x 80 cm. Im klatka jest większa, tym lepiej. Pędzlogon nie może być narażany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Terrarium najlepiej jest przykryć drucianą siatką. W ten sposób pupil będzie miał ciągły dostęp do świeżego powietrza i nie wydostanie się z pomieszczenia.

Pędzlogon zwinny stojący na kamieniu.
By H. Osadnik – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2747988

Gryzonie te nie należy trzymać w ciasnych terrarium. W pokoju, w którym postawiona jest klatka powinna być wysoka temperatura. W terrarium należy utrzymywać stałą temperaturę, około 25oC. Klatkę umieszcza się z dala od grzejników i miejsc często uczęszczanych przez domowników.

Nie należy narażać podopiecznego na stres.

Dobrym wyborem będzie klatka z metalowymi prętami lub akwarium, które na górze należy zabezpieczyć metalową siatką. Uniemożliwi to wydostanie się gryzonia na zewnątrz. Praktyczne są pręty ułożone w poprzek, które ułatwiają zwierzętom przemieszczanie. Poza tym zawieszane na nich poidełka, udaremniają wylewanie i zanieczyszczanie wody.

Wyposażenie klatki

Na rynku nie brakuje klatek z wyposażeniem z tworzyw sztucznych. Na przykład z pojemnikami, kryjówkami, drabinkami, półkami, sznurkami, czy tunelami. Kryjówką może być domek z grubymi drewnianymi ściankami. Dobrym rozwiązaniem jest również ceramiczna doniczka, odwrócona dnem do góry i z wyciętym bokiem. Tam może odpocząć lub schronić się pędzlogon zwinny.

W sklepie zoologicznym sprzedawane są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Dobrym rozwiązaniem są także rolki po papierze toaletowym lub papierowym ręczniku. W klatce można umieścić naczynia z czystym piaskiem, w którym będą tarzały się pędzlogony.

Otrzepane futerka gryzoni po piaskowej kąpieli nie wymagają szczotkowania.

Nie można zapomnieć o ściółce, która powinna pokryć dno klatki lub terrarium. Dno klatki należy wyścielić delikatnym sianem lub specjalnym podłożem dla małych gryzoni. Można je kupić w sklepach zoologicznych. Podłożem może być również drewniane włókna, które pod wpływem wilgoci ulegają brylowaniu. Dobrze jest włożyć do terrarium grube gałęzie drzew.

Nie polecany jest granulat, który uniemożliwia pędzlogonom zwinnym swobodne zagrzebywanie odchodów. Nie należy również używać trocin jako podłoża, ponieważ pylą i mogą być przyczyną pylicy płuc u zwierząt. Poza tym niekiedy powodują obkurczanie oskrzeli i oskrzelików.

Klatkę należy sprzątać regularnie.

Siedzący pędzlogon zwinny na gałązce wyglądający za liści.

Domowe zagrożenie

Opieka nad pędzlogonem zwinnym nie wymaga dużo obowiązków. Można umilić mu życie, wypuszczając z klatki. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub z regałami stojącymi blisko ściany.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby zwierzątko nie miało możliwości ich przegryzienia. W takiej sytuacji groziłoby to porażeniem pupila prądem. Drzwi pomieszczenie, gdzie biega podopieczny należy zamknąć. W ten sposób ucieczka gryzonia nie jest możliwa, którego trudno byłoby znaleźć w całym domu.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczony został pędzlogon zwinny, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie, żeby nie doszło do nieumyślnego nadepnięcia małego zwierzątka. Jeżeli w domu jest również pies czy kot, to w tym przypadku należy je izolować od gryzonia, który jest delikatnym zwierzątkiem.

Może on szybko przestraszyć się czy zestresować.

Opieka nad pędzlogonem zwinnym przeprowadzana w sposób prawidłowy, uchroni zwierzątko przed chorobami i dolegliwościami. Pędzlogon zwinny kiedy jest zdrowy, to szybko skacze i biega oraz jest radosny i sprytny. Gryzoń ten uwielbia zabawy i zwiedzanie nieznanych miejsc. Poza tym oswojony lubi wchodzić na wyprostowaną dłoń człowieka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]