
TŁUSTOGON AFRYKAŃSKI
10/03/2021Tłustogon afrykański to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni, rodzina: myszowatych. Należy on do podrodziny myszoskoczków. Jest to nieduże i skoczne zwierzątko. W naturze zamieszkuje piaszczyste tereny, które są ubogo pokryte roślinnością. Stworzenie to prowadzi nocny tryb życia, ale żeruje również wczesnym rankiem i po południu.
Tłustogon afrykański jest zwierzęciem żyjącym w naturze w niedużych koloniach, przeważnie rodzinnych. Samica w ciąży chodzi około trzech tygodni. W miocie rodzi się do 9 młodych. Początkowo potomstwo jest nagie i ślepe. Pierwsze dwa tygodnie maluchy spędzają w gnieździe. Karmione są tam mlekiem matki. Po pięciu tygodniach potomstwo jest samodzielne.
Zakres występowania
Tłustogon afrykański występuje na obszarze Afryki Północnej i stąd wywodzi się jego nazwa. Zajmuje tam tereny od Algierii do zachodniego Nilu. Zwierzątko to żyje na terenach skalistych, półpustynnych i piaszczystych.
Gryzoń ten bytuje na obszarach pokrytych niewysoką roślinnością trawiastą.
Zwierzątko to najczęściej prowadzi nocny tryb życia Nie oznacza to, że nie żeruje również rankiem i w godzinach popołudniowych. Tłustogon afrykański jest gryzoniem wszystkożernym. Pokarmem jego są nasiona roślin trawiastych i bezkręgowce. Stworzenie to jest bardzo żarłoczne. Z tego względu trzeba uważać, żeby je nie przekarmiać.
Wygląd zewnętrzny
Tłustogon afrykański wyglądem przypomina mysz. Jest to mały gryzoń, którego długość ciała dochodzi do 10 cm, a waga wynosi około 36 g. Zwierzątko posiada ogon o długości 5 cm. Odkłada w nim zapasy wody, soli mineralnych i tłuszczu. Oznaką niedożywienia jest jego chudy ogon.
Tłustogon afrykański żyje krótko, ponad dwa lata.
Gryzoń te ma wielkie i wyłupiaste oczy, które są barwy czarnej. Jego nisko osadzone uszy są sterczące. Posiada długie wibrysy oraz chude i nieowłosione nogi. Kończyny gryzonia są nieproporcjonalne do jego wielkości. Tłustogon ma puszystą szatę. Futro ma barwy od szarego do niemal czarnego. Na brzuchu posiada białą sierść, która odbija ciepło.

Charakter i temperament
Tłustogon afrykański najczęściej żyje w rodzinnych koloniach. Dojrzałe już samce przeważnie są samotnikami. Te sprytne i ruchliwe stworzenia potrafią wykopać nory o długości około 1 metra. W czasie wypoczynku w nich śpią. Wykorzystują również opuszczone nory innych małych zwierząt. Samce posiadają na brzuchu gruczoły zapachowe, których wydzieliny człowiek nie wyczuje. Oznaczają nimi swój teren przed intruzami.
Tłustogona można rozmnażać w warunkach domowych. W tym celu należy samca umieścić w klatce z samicą i bacznie obserwować ich zachowanie. Jeżeli nie przypadną sobie do gustu trzeba je koniecznie rozdzielić. Najczęściej po połączeniu obu płci w klatce dochodzi do tańca godowego. Polega on na stawaniu zwierząt na tylnych kończynach i wydawaniu piskliwych dźwięków. Para gryzoni tańczy wokół siebie.
Tłustogon afrykański jest dla człowieka łagodnym zwierzęciem. Jednak wykazuje agresję wobec przedstawicieli swojego gatunku. Nie sprawia trudności w domowej hodowli. Gryzoń łatwo przyzwyczaja się do ludzi. Jest inteligentny, szybko się uczy i dobrze kojarzy ze sobą fakty. Na przykład znają porę karmienia czy rozpoznają znane im już dźwięki.
Podsumowując tłustogon afrykański to miłe i zwinne stworzenie. Można go kupić w sklepie zoologicznym lub bezpośrednio od hodowcy. Przed nabyciem zwierzątka najlepiej zapoznać się z fachową literaturą. Polecany jest miłośnikom zwierząt, a szczególnie myszoskoczków. Tłustogon afrykański zdrowy i szczęśliwy w niesie do domu wiele radości.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Czego nie może jeść kot?
Czytaj Dalej

Konie
Czytaj Dalej

Żaglowiec skalar
Czytaj Dalej

Opieka nad myszowatymi
Czytaj Dalej

Psy lewołapne i prawołapne
Czytaj Dalej

Barwnica
Czytaj Dalej

Kot nebelung
Czytaj Dalej

Hodowla zwierząt
Czytaj Dalej

Ryby, które wyginęły
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie myszowatych
Czytaj Dalej

Psie przedszkole
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o gwarku
Czytaj Dalej