GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad sewelem górskim
Opieka nad sewelem górskim

Opieka nad sewelem górskim

Opieka nad sewelem górskim niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są bezradne. Młode osobniki mogą również zostać osierocone czy porzucone. W takiej sytuacji narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników i bez pomocy człowieka raczej nie przeżyją.

Opieka nad sewelem górskim dotyczy zwierząt żyjących na wolności, jak i w niewoli. Jest on jedynym przedstawicielem rodziny sewelowatych. Występuje na terenach Ameryki Północnej. Zwykle zasiedla tereny blisko wody, które porośnięte są krzewami. Można go spotkać w lasach liściastych i iglastych.

Życie sewela górskiego w ZOO

Opieka nad sewelem górskim w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego dobrostan i długość życia. Stworzenia te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania sewelów górskich. Gryzonie te są zwierzętami roślinożernymi.

W ZOO ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane pożywienie o składzie roślinnym. Życie tych gryzoni w niewoli dostosowane jest do bytowania ich w naturze. W ogrodach zoologicznych mogą kopać podziemne nory i prowadzić samotniczy styl życia. Na świat mogą tam wydać swoje potomstwo.

Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. Sewele górskie mają tam  zapewnione odpowiednie warunki bytowania i opiekę medyczną. Noworodki, które przychodzą na świat objęte są opieką weterynaryjną i otrzymują niezbędne szczepienia, podobnie jak pozostali mieszkańcy ogrodów zoologicznych.

Rozmnażanie sewelów górskich

Opieka nad sewelem górskim dotyczy też ich rozmnażania. W naturze same dbają o swoje potomstwo. Sewel górski nie jest zwierzęciem zbytnio płodnym ze względu na niesprzyjające warunki, jakim jest klimat górski. Do rozrodu dochodzi raz w roku od stycznia do marca. Niekiedy młode mogą urodzić się w maju. Po ciąży trwającej około 29 dni na świat przychodzi od 2 do 6 noworodków.

Maluchy są słabo rozwinięte. Rodzą się nagie, ślepe, mają różowo ubarwioną skórę oraz widoczne są wibrysy, małżowiny uszne i ogon. Dopiero po 7-8 tygodniach zaczynają otwierać oczy. Matka karmi je mlekiem w granicach 6-8 tygodni. Wkrótce po tym okresie opuszczają rodzinną norę. Do rozrodu przystępują w wieku 2 lat.

Opieka nad sewelem górskim przekłada się na jego funkcjonowanie w niewoli i w naturze. Wpływa również na stan zdrowia psychicznego i fizycznego tych zwierząt. Ludzie niejednokrotnie naruszając równowagę środowiska, w którym żyją dopuszczają do wymarcia wielu gatunków zwierząt. Wycinek drzew i rozwój rolnictwa to zagrożenia dla tych zwierząt.

Scroll to Top