Opieka nad sewelem górskim niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są bezradne. Młode osobniki mogą również zostać osierocone czy porzucone. W takiej sytuacji narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników i bez pomocy człowieka raczej nie przeżyją.
Opieka nad sewelem górskim dotyczy zwierząt żyjących na wolności, jak i w niewoli. Jest on jedynym przedstawicielem rodziny sewelowatych. Występuje na terenach Ameryki Północnej. Zwykle zasiedla tereny blisko wody, które porośnięte są krzewami. Można go spotkać w lasach liściastych i iglastych.
Życie sewela górskiego w ZOO
Opieka nad sewelem górskim w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego dobrostan i długość życia. Stworzenia te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania sewelów górskich. Gryzonie te są zwierzętami roślinożernymi.
W ZOO ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane pożywienie o składzie roślinnym. Życie tych gryzoni w niewoli dostosowane jest do bytowania ich w naturze. W ogrodach zoologicznych mogą kopać podziemne nory i prowadzić samotniczy styl życia. Na świat mogą tam wydać swoje potomstwo.
Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. Sewele górskie mają tam zapewnione odpowiednie warunki bytowania i opiekę medyczną. Noworodki, które przychodzą na świat objęte są opieką weterynaryjną i otrzymują niezbędne szczepienia, podobnie jak pozostali mieszkańcy ogrodów zoologicznych.
Rozmnażanie sewelów górskich
Opieka nad sewelem górskim dotyczy też ich rozmnażania. W naturze same dbają o swoje potomstwo. Sewel górski nie jest zwierzęciem zbytnio płodnym ze względu na niesprzyjające warunki, jakim jest klimat górski. Do rozrodu dochodzi raz w roku od stycznia do marca. Niekiedy młode mogą urodzić się w maju. Po ciąży trwającej około 29 dni na świat przychodzi od 2 do 6 noworodków.
Maluchy są słabo rozwinięte. Rodzą się nagie, ślepe, mają różowo ubarwioną skórę oraz widoczne są wibrysy, małżowiny uszne i ogon. Dopiero po 7-8 tygodniach zaczynają otwierać oczy. Matka karmi je mlekiem w granicach 6-8 tygodni. Wkrótce po tym okresie opuszczają rodzinną norę. Do rozrodu przystępują w wieku 2 lat.
Opieka nad sewelem górskim przekłada się na jego funkcjonowanie w niewoli i w naturze. Wpływa również na stan zdrowia psychicznego i fizycznego tych zwierząt. Ludzie niejednokrotnie naruszając równowagę środowiska, w którym żyją dopuszczają do wymarcia wielu gatunków zwierząt. Wycinek drzew i rozwój rolnictwa to zagrożenia dla tych zwierząt.