GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie szczura laboratoryjnego
Żywienie i zdrowie szczura laboratoryjnego

Żywienie i zdrowie szczura laboratoryjnego

Żywienie i zdrowie szczura laboratoryjnego jest podstawą w utrzymaniu jego kondycji i dobrego stanu zdrowia.  Priorytetem w hodowli wszystkich zwierząt jest prawidłowe ich żywienie. Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy zachodzące w żywym organizmie, mają odpowiednie warunki oraz rodzaj i skład pokarmu.  

Żywienie i zdrowie szczura laboratoryjnego należy utrzymywać na właściwym poziomie. Potrzebna jest znajomość podstawowych zasad żywieni zwierząt. Nie powinno stosować się w ich przypadku własnych nawyków żywieniowych. Posiłki należy pozbawić słodyczy, ponieważ cukier szkodzi jego zębom. Urozmaicone żywienie jest właściwą dietą dla naszego pupila.

Stołówka szczura

Żywienie i zdrowie szczura laboratoryjnego leży w gestii  jego opiekuna.   Mieszanki dla gryzoni można kupić w sklepie zoologicznym lub przygotować samodzielnie. Produkty przygotowane dla naszego podopiecznego powinny być świeże. Owoce i warzywa przed podaniem pupilowi należy dokładnie umyć.

Przed zakupem gotowego granulatu trzeba koniecznie sprawdzić datę przydatności do spożycia. Wodę powinno podawać się zawsze czystą i świeżą w umytej miseczce lub poidełku. Podstawową dietą jest mieszanka przeznaczona dla małych gryzoni, którą można wzbogacić sianem, odrobiną owoców i warzywami.

W przypadku wybrania granulatu trzeba wzbogacić go nasionami. Spośród gotowych mieszanek najlepiej jest wybrać najbardziej zróżnicowaną pod względem ilości komponentów. Mieszanka powinna być wzbogacona minerałami oraz witaminami i nie powinna zawierać żadnych barwników.

Ulubionym pożywieniem dla gryzoni są różnego rodzaju nasiona, a zwłaszcza: pszenica, żyto, owies, proso i jęczmień. Można też od czasu do czasu podać nasiona słonecznika. W nadmiarze nie są one zdrowe ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Zielone łodygi owsa czy zdrowe kiełki sprawią gryzoniom dużo radości. Są cenionym pokarmem zwłaszcza w porze zimowej.

Codzienne posiłki gryzoni wzbogacają owoce i warzywa, ponieważ w swoim składzie zawierają potrzebne witaminy i błonnik. Poza tym doskonale nadają się do ugaszenia pragnienia. Szczury nie pogardzą również liśćmi kończyny czy mleczu. Jednak nie powinny one rosnąć przy ruchliwej ulicy.

Dobrym rozwiązaniem jest pokarm przygotowany samodzielnie.

W tym celu należy dokładnie wymieszać ziarna jęczmienia, pszenicy, kukurydzy, ryżu oraz płatków owsianych, pestek słonecznika i dyni, a także siemienia lnianego. W takim składzie można przygotować suchy prowiant na kilka miesięcy, ponieważ te składniki nie ulegają psuciu.

Stosowanie granulatów nie jest konieczne w hodowlach amatorskich, ze względu na to, że nie są one tanie ani łatwo dostępne. Hodowcy powinni zadowolić się paszami naturalnymi, o różnorodnym składzie, które należy stosować w dawkach zgodnych z zapotrzebowaniem i upodobaniem zwierząt.

Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie szczurów. Siano, które stanowi w żywieniu gryzoni źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez ograniczenia. Nie zjedzone nie zmarnuje się, ponieważ doskonale nadaje się na budowę gniazda. Siano można umieszczać w specjalnych karmnikach.  

Pokarm dla tych małych rozmiarów zwierzątek powinien być podawany w ciężkiej, metalowej lub ceramicznej misce, którą będzie trudno gryzoniowi przewrócić lub przesunąć. Dobrym rozwiązaniem jest również praktyczny pojemnik podwieszany w klatce na odpowiedniej wysokości.

Do życia zwierząt oprócz pożywienia potrzebna jest  stały dostęp do wody. Najlepiej, jak będzie znajdowała się w kulkowym poidełku z metalową końcówką dozującą. Woda podana w takim naczyniu nie zostanie zanieczyszczona odchodami gryzonia ani nie zamoczy podłoża.

Sygnałem do umycia poidełka jest osad na jego ściankach.

Szczur laboratoryjny

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie szczura laboratoryjnego przekłada się na wygląd i zachowanie zwierzęcia, które trzeba regularnie obserwować. Szczur laboratoryjny przy zastosowaniu odpowiedniej diety będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Przyczyną chorób najczęściej jest brak zbilansowanej diety. Często opiekun podaje pupilowi pokarm zbyt często lub w nadmiernej ilości. Przyczynia się to do otyłości zwierzęcia.

Szczur laboratoryjny trzymany w odpowiednich warunkach rzadko choruje. Jest on odporny i wytrzymały. W przypadku zwierząt chorych nie można byłoby przeprowadzać różnych naukowych eksperymentów. Problemy zdrowotne mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowej opieki. Gryzoń może być uczulony na niektórą żywność.

Nowy pokarm do jadłospisu trzeba wprowadzać ostrożnie.

U szczura laboratoryjnego w wieku geriatrycznym zdarzają się nowotwory. Samice zbyt często będące w ciąży mogą mieć stany ropomaciczne lub zapalne macicy. Niemało osobników cierpi na otyłość. Spowodowane jest to niewłaściwym odżywieniem tych zwierząt. Niektóre szczury mają cukrzycę. W pokarmie zalecana jest mała zawartość tłuszczy. 

Przyczyną przerośniętych siekaczy u gryzonia są małe ilości suchej karmy. Powoduje to, że zęby nie ścierane są w naturalny sposób. Skrócenie zbyt długich siekaczy powinien wykonać weterynarz. Niekiedy u gryzonia może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. W takich przypadkach należy udać się z pupilem do lecznicy dla zwierząt.

Szczurowi laboratoryjnemu w żadnym przypadku nie powinny być podawane lekarstwa przeznaczone dla ludzi. Należy korzystać z porad i zaleceń lekarza weterynarii. Odpowiednie żywienie podopiecznego i właściwe warunki bytowania zminimalizują choroby i dolegliwości a nawet je całkowicie wyeliminują.

Zdrowego szczura nie jest trudno odróżnić od chorego. Zdrowy osobnik jest aktywny i ruchliwy. Poza tym nie narzeka na brak apetytu. Natomiast jego sierść jest lśniąca i gładka, a boki wypełnione zgodnie z jego wiekiem i kondycją. Choroba zwierzęcia może być w stadium ostrym, chronicznym albo utajonym. Ten ostatni stan dotyczy nosicielstwa.

W hodowli satysfakcję mogą dać tylko szczury laboratoryjne całkowicie zdrowe. 

Żywienie i zdrowie szczura laboratoryjnego to wynik jego wspaniałego samopoczucia i dobrej kondycji. Gryzonie te są zwierzętami wszystkożernymi. Prawidłowa dobrana dieta, daje gwarancję sukcesu w hodowli tych zwierząt. Poza tym gryzonie właściwie hodowane posiadają wspaniałą formę fizyczną i odporne są na choroby. W rezultacie wpływa to również na długość ich życia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]