GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie kota błotnego
Żywienie i zdrowie kota błotnego

Żywienie i zdrowie kota błotnego

Żywienie i zdrowie kota błotnego dotyczy zwierząt z rodziny kotowatych i rodzaju Felis, żyjących w niewoli i na wolności. Ten kot orientalny nie jest trudny do oswojenia. W niektórych krajach azjatyckich używany jest za szkodnika. W Afryce jego zasięg występowania ogranicza się do Egiptu.

Żywienie i zdrowie kota błotnego dotyczy trzech podgatunków żyjących w różnych środowiskach i na rozległym terenie. Stworzenie to jest wspaniałym łowcą. Jednak chore czy okaleczone będzie potrzebowało ludzkiego wsparcia. Część kotów błotnych żyje w parkach narodowych i ogrodach zoologicznych, gdzie mają profesjonalną opiekę.

Dieta kota błotnego

Żywienie i zdrowie kota błotnego przekłada się na jego rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Zwierzęta te są typowo mięsożerne. W środowisku naturalnym same świetnie potrafią zadbać o swoje pożywienie. Kot ten nie tylko świetnie pływa, ale również wspaniale nurkuje, Z tego względu w świecie podwodnym jego ofiarami padają ryby.

W wodzie również znajduje schronienie przed zwierzętami drapieżnymi i myśliwymi, którzy polują na niego z powodu pięknego i cenionego futra. W skład diety kota błotnego wchodzą głównie gryzonie. Żywi się także rybami, ptakami, zającami, płazami i gadami. Kot błotny jest wspaniałym łowcą, który poluje na swoje zdobycze w dzień i w nocy.

Żywienie i zdrowie kota błotnego

Koty błotne w ZOO

Żywienie i zdrowie kota błotnego w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. W swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm zwierzęcy. Posiłki dla niego powinny być urozmaicone. Wielkość dziennej racji żywieniowej przydzielana jest zgodnie z potrzebami tych zwierząt. W diecie tych kotów nie może zabraknąć świeżego mięsa.   

Podawanie posiłku w odpowiedniej formie i o kreślonej porze jest bardzo ważne dla tych interesujących zwierząt. Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację.

W ogrodach zoologicznych zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje potrzebne szczepienia. Koty błotne nie są trudne do oswojenia, czego nie praktykuje personel ZOO. Opiekunowie zajmują się nimi na dystans.

Często w ogrodach zoologicznych jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko zwierząt. Niejednokrotnie budowana jest duża otwarta  przestrzeń o tropikalnym klimacie. Takie rozwiązanie podoba się zwierzętom i zwiedzającym. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ogrodów zoologicznych, do których zaliczany jest kot błotny.

Podsumowując żywienie i zdrowie kota błotnego to ważne aspekty w jego funkcjonowaniu w środowisku naturalnym i w niewoli. Wpływają również na jego wygląd i zachowanie. Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem pomimo, że w niektórych krajach jest zwierzęciem łownym. Amerykańscy hodowcy wpadli na pomysł skrzyżowania kota błotnego z kotem domowym i w ten sposób powstał kot chausie.