GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie chomiczaka pręgowanego
Żywienie i zdrowie chomiczka pręgowanego

Żywienie i zdrowie chomiczaka pręgowanego

Żywienie i zdrowie chomiczaka pręgowanego to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Przed zakupem gryzonia trzeba zapoznać się z fachową lekturą na temat jego życia w warunkach naturalnych. Chomiczak pręgowany może cieszyć się dobrym zdrowiem, gdy nie ma popełnianych błędów w jego utrzymaniu i żywieniu.

Żywienie i zdrowie chomiczaka pręgowanego przekłada się na jego wygląd i zachowanie. Na dobrą kondycję zwierzęcia duży wpływ oprócz pokarmu ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności w ciągu dnia. Chomiczaka należy bacznie obserwować. Trzeba zwracać szczególną uwagę na jego wygląd i zachowanie. Profilaktycznie zdrowie chomiczaka powinno być regularnie kontrolowane u weterynarza, specjalizującego się leczeniem gryzoni.

Stołówka gryzonia

Żywienie i zdrowie chomiczaka pręgowanego ma również duży wpływ na jego kondycję i długość życia. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia. Należy podawać pokarm zbliżony do życia w naturze. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy i być wzbogacona dużą ilością włókna surowego. Nie można podawać im słodkich przysmaków, ponieważ zachorują na cukrzycę.

Chomiczak pręgowany potrzebuje dziennie 18% białka, od  60 do 65% węglowodanów i powyżej 2,5% tłuszczu. Pokarm powinien być urozmaicony w celu zapobiegania wszelkim zaburzeniom trawiennym. Nie wskazane są nagłe zmiany w żywieniu. Można podawać wszystkie rodzaje nasion zbóż, trawy, owoce i warzywa korzeniowe. Najbardziej odpowiednie są: ziarna owsa, nasiona dyni i słonecznika.

W środowisku naturalnym gryzoń ten ma bardzo urozmaiconą stołówkę, która zależna jest od pory roku.  Jego pożywieniem jest przede wszystkim pokarm roślinny, ale także owady. Głównie są to nasiona, trawy, zboża, zioła i owoce. Chomiczak pręgowany w naturze żywi się: nasionami traw, gałązkami krzewów, grzybami i owocami. Z przyjemnością osiedla się w pobliżu ludzkich domów.

Podstawową dietą tych gryzoni w niewoli są pokarmy roślinne. Dobrze jest kupić ziarno w sprawdzonym wcześniej miejscu i w zamkniętym pudełku.

Głównymi produktami, jakie powinny znaleźć się w ich pożywieniu są:

  • Mieszanki różnych ziaren, które specjalnie przygotowane są dla gryzoni i dostępne w sklepach zoologicznych.
  • Nasiona traw i wszelkie zboża, szczególnie owies.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości. Nie może być zagrzybione, spleśniałe  i wilgotne.
  • Susze roślin, pędy i gałązki drzew owocowych, leszczyny czy wierzby. Można je kupić w specjalistycznych sklepach.
  • Ciasteczka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni.
  • Karma soczysta czyli drobno pokrojone owoce i warzywa korzeniowe. Nie należy podawać im owoców pestkowych. Chomiczaki lubią: jabłka, gruszki, marchew, seler, sałatę czy mlecz.
  • Larwy mączniaka, skorupiaki, twardy ser, ryby, mięso lub ugotowane jajo na twardo powinno znaleźć się w jego menu.
  • Witaminy i kostki mineralne przeznaczone dla gryzoni.
  • Kawałki suchego chleba, gałązki drzew liściastych i krzewów. Są to cenione przysmaki przez chomiczaki, a jednocześnie służą do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
  • Zawsze dostęp do świeżej wody, którą należy zmieniać  codziennie. Trzeba wlewać ją do specjalnego poidełka. Chomiczaki piją mało wody, dlatego uzupełnieniem jest soczysta karma.

Stołówka chomiczaka pręgowanego nie powinna być monotonna, ponieważ podstawą prawidłowej diety jest różnorodność. Są to zwierzęta raczej wszystkożerne. Z tego względu w ich diecie powinno znaleźć się: pieczywo, kasze, mięso gotowane i surowe. Można podawać gotowe karmy, gdyż posiadają one mikro i makroelementy oraz witaminy. Jednak karmienie tylko suchą karmą jest monotonne.

Nie można także zapominać, że zwierzętom nie wolno podawać zepsutej lub spleśniałej karmy. Trzeba karmić pupila dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Jego zapotrzebowanie dzienne wynosi od 15 do 20 g karmy. Resztki niespożytego pokarmu powinny być usunięte. Jedzenie trzeba podawać w małych ilościach. Chomiczak ma tendencję do robienia zapasów. Dużą ilość pokarmu chowa w spiżarni lub w sypialni klatki.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Ne wolno przekarmiać zwierzęcia. Mała ilość białka zwierzęcego w dobowej diecie pokarmowej może być przyczyną jego niedoboru. Dietę chomiczaka pręgowanego należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać orzechy w łupinach  w celu ścierania siekaczy.

Chomiczek pręgowany

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie chomiczaka pręgowanego wpływają na jego kondycję i długość życia. Chomiczaki pręgowane są bardzo wrażliwymi stworzeniami na rozmaite choroby infekcyjne. W hodowli domowej, gdy nie mają styczności z chorobami, to są przeważnie zdrowe. Najczęściej pojawiającą się dolegliwością chomiczaka jest biegunka, której skutkiem jest niewłaściwy pokarm.

Żywienie i zdrowie chomiczaka pręgowanego, to nie dopuszczenie w jego dobowej diecie do zbyt małej ilości białka zwierzęcego. Jego niedobór prowadzi do ogólnego osłabienia zwierzęcia, zaniku mięśni i wychudzeniu. Może również powodować łysienie. Częstymi schorzeniami są również urazy i  przerost siekaczy. Spowodowane jest to spożywaniem tylko miękkiego pokarmu.

Dochodzi również do ran kąsanych, które mogą być przemywane roztworem soli. Najczęściej w ten sposób samica atakuje nieznanego samca. Przy zwichnięciach i złamaniach czy poważniejszych chorobach, trzeba skonsultować się z weterynarzem.

Częste piłowanie prętów w klatce może zakończyć się zwichnięciem żuchwy pupila.

Żywienie i zdrowie chomiczaka pręgowanego przekłada się na długość jego życia w niewoli. Troskliwa opieka wraz z higienicznymi warunkami zapewnią zwierzęciu witalność i zdrowie. Nie wolno leczyć chomiczaka pręgowanego samodzielnie i doprowadzić do przerostu siekaczy. Obserwacja zachowań pupila to ciekawie spędzony czas.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top