GeoZoo » Gryzoń » Wielkoszczur gambijski
Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na rozległych terenach Afryki, na południe od Sahary. Z wyglądu przypomina szczura śniadego, ale jest od niego większy. 

Wielkoszczur gambijski jest bardzo inteligentny i ciekawski oraz posiada niezwykłe zdolności adaptacyjne. Jest gryzoniem łatwym do oswojenia i podatnym na tresurę. Wspaniale nadaje się na domowego pupila. Po raz pierwszy wielkoszczura gambijskiego opisał w 1840 roku brytyjski przyrodnik George Robert Waterhouse.

Wygląd zewnętrzny

Wielkoszczur gambijski to jeden z największych gryzoni z nadrodziny myszowych. Dorasta do około 45 cm. Wraz z ogonem długość jego dochodzi do 1 metra. Samiec jest większy i cięższy. Może ważyć około 2,8 kg, a samica około1,5 kg. Wielkoszczur gambijski posiada wąską i długą głowę. Ma małe oczy i dosyć duże nieowłosione uszy, które są zaokrąglone na końcach.

Wielkoszczur gambijski wyposażony jest w worki policzkowe, w których gromadzi pokarm i przenosi do spiżarni. Każdy z nich może pomieścić 100 mililitrów pożywienia. Zaopatrzony jest również w długie wibrysy. Wyróżnia się też długim ogonem, który może mierzyć nawet około 50 cm. Ogon pokryty jest łuskami i porośnięty rzadkimi włosami. Sierść wielkoszczura jest krótka o barwie szarobrązowej.  

Charakter i temperament

Wielkoszczur gambijski jest zwierzęciem stadnym i zakłada pod ziemią gniazda. W naturze najczęściej bytują w koloniach, liczących 20-35 osobników. Niektóre wielkoszczury prowadzą samotny styl życia. Na wolności ssaki te zajmują opuszczone nory lub kopią tunele z komnatami. Nie może zabraknąć w podziemnych korytarzach izby mieszkalnej, sypialni, toalety czy spiżarni.

Nory mają kilka wyjść. Przy kopaniu tuneli nie używają tylko łapek, ale również siekaczy, które podobnie jak u wszystkich gryzoni nieustannie rosną. Nory zwykle znajdują się w gęstych zaroślach bądź u podstaw drzew. Gryzoń ten szybko biega oraz bardzo dobrze wspina się i pływa. Odznacza się także wspaniałym węchem i słuchem, ale słabym wzrokiem.

Wielkoszczur gambijski prowadzi nocny styl życia. Należy do zwierząt ciepłolubnych. Preferuje temperaturę powyżej 18oC. Wydaje dźwięki o różnej częstotliwości, które przypominają ćwierkanie. Nie znosi nadmiernych hałasów. Wielkoszczury są wszystkożerne. Uwielbiają orzechy i owoce.

Wielkoszczur gambijski, który został oswojony jest przeważnie łagodny i chętny do zabawy oraz wykonywania różnych sztuczek. Swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w jednym miejscu. Ułatwia to utrzymanie zwierzęcia  w higienicznych warunkach. W domu bez problemu nauczy się korzystać z kuwety. Wielkoszczur gambijski może żyć 8 lat, a nawet dłużej.  

Wielkoszczur gambijski

Rozmnażanie wielkoszczurów

Wielkoszczur gambijski dłużej żyje od szczura europejskiego, ale jest od niego większy i cięższy oraz mniej płodny. W roku może dochodzić nawet do 5 miotów, co nie jest wskazane w hodowli. Ruja trwa od 36 godzin do 1 tygodnia. Samica chodzi w ciąży 30-32 dni. Po tym okresie na świat przychodzą noworodki szczura w ilości 1-5 osobników.

Masa ciała maluchów wynosi około 26 g. Noworodki rodzą się ślepe. Zaczynają patrzeć i widzieć dopiero po trzech tygodniach. Młode szybko się usamodzielniają. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około 5 miesięcy. Do rozrodu powinny być dopuszczane osobniki co najmniej siedmiomiesięczne. Karmiące samice mogą być agresywne. Natomiast samce nie biorą udziału w wychowaniu potomstwa.

Podsumowując wielkoszczur gambijski to bardzo sympatyczne i przyjazne stworzenie. Jednak w środowisku naturalnym bywa przedmiotem polowań ze względu na doskonałe mięso. Wykorzystywany jest w służbie ludzkości, zwłaszcza do wykrywania min i gruźlicy u ludzi. Po znalezieniu ładunku wybuchowego, sygnalizuje drapaniem w ziemi. Gatunek ten mało znany jest w Polsce.


ZOBACZ TAKŻE

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...