GeoZoo » Gryzoń » Wielkoszczur gambijski
Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na rozległych terenach Afryki, na południe od Sahary. Z wyglądu przypomina szczura śniadego, ale jest od niego większy. 

Wielkoszczur gambijski jest bardzo inteligentny i ciekawski oraz posiada niezwykłe zdolności adaptacyjne. Jest gryzoniem łatwym do oswojenia i podatnym na tresurę. Wspaniale nadaje się na domowego pupila. Po raz pierwszy wielkoszczura gambijskiego opisał w 1840 roku brytyjski przyrodnik George Robert Waterhouse.

Wygląd zewnętrzny

Wielkoszczur gambijski to jeden z największych gryzoni z nadrodziny myszowych. Dorasta do około 45 cm. Wraz z ogonem długość jego dochodzi do 1 metra. Samiec jest większy i cięższy. Może ważyć około 2,8 kg, a samica około1,5 kg. Wielkoszczur gambijski posiada wąską i długą głowę. Ma małe oczy i dosyć duże nieowłosione uszy, które są zaokrąglone na końcach.

Wielkoszczur gambijski wyposażony jest w worki policzkowe, w których gromadzi pokarm i przenosi do spiżarni. Każdy z nich może pomieścić 100 mililitrów pożywienia. Zaopatrzony jest również w długie wibrysy. Wyróżnia się też długim ogonem, który może mierzyć nawet około 50 cm. Ogon pokryty jest łuskami i porośnięty rzadkimi włosami. Sierść wielkoszczura jest krótka o barwie szarobrązowej.  

Charakter i temperament

Wielkoszczur gambijski jest zwierzęciem stadnym i zakłada pod ziemią gniazda. W naturze najczęściej bytują w koloniach, liczących 20-35 osobników. Niektóre wielkoszczury prowadzą samotny styl życia. Na wolności ssaki te zajmują opuszczone nory lub kopią tunele z komnatami. Nie może zabraknąć w podziemnych korytarzach izby mieszkalnej, sypialni, toalety czy spiżarni.

Nory mają kilka wyjść. Przy kopaniu tuneli nie używają tylko łapek, ale również siekaczy, które podobnie jak u wszystkich gryzoni nieustannie rosną. Nory zwykle znajdują się w gęstych zaroślach bądź u podstaw drzew. Gryzoń ten szybko biega oraz bardzo dobrze wspina się i pływa. Odznacza się także wspaniałym węchem i słuchem, ale słabym wzrokiem.

Wielkoszczur gambijski prowadzi nocny styl życia. Należy do zwierząt ciepłolubnych. Preferuje temperaturę powyżej 18oC. Wydaje dźwięki o różnej częstotliwości, które przypominają ćwierkanie. Nie znosi nadmiernych hałasów. Wielkoszczury są wszystkożerne. Uwielbiają orzechy i owoce.

Wielkoszczur gambijski, który został oswojony jest przeważnie łagodny i chętny do zabawy oraz wykonywania różnych sztuczek. Swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w jednym miejscu. Ułatwia to utrzymanie zwierzęcia  w higienicznych warunkach. W domu bez problemu nauczy się korzystać z kuwety. Wielkoszczur gambijski może żyć 8 lat, a nawet dłużej.  

Wielkoszczur gambijski

Rozmnażanie wielkoszczurów

Wielkoszczur gambijski dłużej żyje od szczura europejskiego, ale jest od niego większy i cięższy oraz mniej płodny. W roku może dochodzić nawet do 5 miotów, co nie jest wskazane w hodowli. Ruja trwa od 36 godzin do 1 tygodnia. Samica chodzi w ciąży 30-32 dni. Po tym okresie na świat przychodzą noworodki szczura w ilości 1-5 osobników.

Masa ciała maluchów wynosi około 26 g. Noworodki rodzą się ślepe. Zaczynają patrzeć i widzieć dopiero po trzech tygodniach. Młode szybko się usamodzielniają. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około 5 miesięcy. Do rozrodu powinny być dopuszczane osobniki co najmniej siedmiomiesięczne. Karmiące samice mogą być agresywne. Natomiast samce nie biorą udziału w wychowaniu potomstwa.

Podsumowując wielkoszczur gambijski to bardzo sympatyczne i przyjazne stworzenie. Jednak w środowisku naturalnym bywa przedmiotem polowań ze względu na doskonałe mięso. Wykorzystywany jest w służbie ludzkości, zwłaszcza do wykrywania min i gruźlicy u ludzi. Po znalezieniu ładunku wybuchowego, sygnalizuje drapaniem w ziemi. Gatunek ten mało znany jest w Polsce.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]