GeoZoo » Gryzoń » MYSZOSKOCZKI
Myszoskoczki

MYSZOSKOCZKI

Myszoskoczki należą do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: gryzoni, nadrodziny: myszowych, rodziny: myszowatych, rodzaju: myszoskoczków. Najbardziej znanym i spotykanym w sklepach jest myszoskoczek mongolski, który często nazywany jest suwakiem mongolskim.

Środowisko naturalne

Myszoskoczki w środowisku naturalnym żyją z daleka od wody. Zamieszkują jałowe tereny Południowo – Zachodniej Azji, Północnej Afryki i Południowo – Wschodniej Europy. Przeważnie zamieszkują stepy, pustynie i sawanny, bytując tam w trudnych warunkach i z dala od wody. Istnieje około 100 gatunków tych gryzoni.

Żywot swój wiodą w kilkumetrowych tunelach, które podzielone są na spiżarnie i sypialnie. Gryzonie te budują również tymczasowe i ochronne nory, które nie są głębokie ani podzielone na komory z określonym przeznaczeniem, ponieważ wykorzystują je rzadziej. Przystosowane są do życia pustynnego.

Wygląd

Myszoskoczki to niewielkie gryzonie, które prowadzą dzienny tryb życia, wykazując zdolność przystosowania się do zmieniających się warunków. Posiadają one krępą budowę ciała, którego długość wynosi około 10 cm, a wraz z ogonem ok. 20 cm. Długość ich życia wynosi ok. 5 lat.

Na wolności żyją w grupach średnio od 10 do 20 osobników.

Nos tych stworzeń ma specyficzne cechy, dostosowany jest do warunków panujących w suchym klimacie. Wilgoć zawartą w atmosferze czerpią przez błonę śluzową nosa, co pozwoli zaspokoić część zapotrzebowania na wodę. Czynność ta ma miejsce przede wszystkim w godzinach porannych i nocnych.

Mają wydłużone stopy tylnych łap, co ułatwia im szybkie skakanie po gorących piaskach na terenie pustyni. Tylne łapy wykorzystywane są także do komunikacji. Przestraszony myszoskoczek staje na piętach, uderzając rytmicznie palcami o podłoże. W taki sposób ostrzega pozostałe osobniki o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

Ogon myszoskoczka zakończony jest kępką dłuższych włosów, które służą mu  do zachowania równowagi przy skokach. Długość ogona w przybliżeniu pokrywa się z długością ciała zwierzątka. Myszoskoczki na wolności wyposażone są w umaszczenie maskujące, najczęściej brunatne lub brązowe. W hodowli uzyskano wiele odmian barwnych, np.

  • brązowe,
  • białe,
  • kremowe,
  • złote,
  • rude,
  • popielate,
  • czarne, jak również łaciate krzyżówki tych odmian.

Jest około 100 gatunków myszoskoczków.

Charakter

Myszoskoczki potrafią same bawić się przez większość dnia, nie wymagają specjalnego zainteresowania ani poświęconego im czasu. Można je zostawić same na klika godzin. Gryzonie te mają żywiołową naturę, są bardzo ruchliwe, potrafią skakać szybko i daleko. Przesypiają dużą część dnia, ale po obudzeniu stają się aktywne.

Lubią towarzystwo innego osobnika tego samego gatunku. Polecane jest hodowanie dwóch czy trzech samiczek, które przeważnie nie są agresywne względem siebie. Osoby zainteresowane rozmnażaniem tych miłych zwierzątek, powinny zakupić parkę, dużą klatkę oraz zapewnić opiekę dla młodych, które rodzą się w przedziale co 2 – 3 miesiące.

Gryzonie te są bardzo ciekawskie, wypuszczone z klatki chętnie zwiedzają nieznany im teren.

Nie są zadowolone z powrotu do swojego szklanego czy drucianego domku. Zwierzęta te są czyste, co sprawia, że łatwo utrzymać porządek w ich klatce. Te sympatyczne stworzonka, które nie są kłopotliwe w domowej hodowli, polecane są osobom samotnym i rodzinom z dziećmi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top