GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad golcem piaskowym
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są bezradne. W takiej sytuacji narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników.

Opieka nad golcem piaskowym dotyczy zwierząt żyjących na wolności, jak i w niewoli. Jest on jedynym przedstawicielem rodziny golców. W środowisku naturalnym żyje na pustynnych terenach Afryki Wschodniej. Swoimi mocnymi i dużymi siekaczami kopie podziemne korytarze, gdzie przebywa w dużych koloniach.

W takiej licznej grupie może bytować od kilkudziesięciu do kilkuset osobników. Golca piaskowego można także podziwiać w ogrodach zoologicznych. Należy pamiętać, że nie wolno niepokoić mieszkańców ZOO, ponieważ mogą stać się nieufni i nerwowi.

Życie golca w ZOO

Opieka nad golcem piaskowym w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Stworzenia te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania golców. Gryzonie te są zwierzętami roślinożernymi.

W ZOO ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki o składzie roślinnym. Życie golców w niewoli dostosowane jest do bytowania ich w naturze. W ogrodach zoologicznych mogą kopać podziemne korytarze i przebywać w grupach. Nierzadko przychodzi tam na świat potomstwo golców piaskowych.

Golec piaskowy

Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. W ogrodach zoologicznych golce piaskowe mają zapewnione higieniczne warunki bytowania i opiekę medyczną. Noworodki, które przychodzą na świat objęte są opieką weterynaryjną i otrzymują niezbędne szczepienia.

W polskich ogrodach zoologicznych samice golców piaskowych rodzą zdrowe potomstwo. Odtworzone jest tam naturalne środowisko tych zwierząt. Podoba się to mieszkańcom ogrodów zoologicznych, jak i osobom zwiedzającym. Jest tam wspaniały raj dla mieszkańców ZOO.

Golce piaskowe w ogrodach zoologicznych żyją dłużej niż na wolności.

Opieka nad golcem piaskowym przekłada się na jego funkcjonowanie w niewoli i w naturze. Wpływa również na stan zdrowia psychicznego i fizycznego tych zwierząt. Ludzie niejednokrotnie naruszając równowagę środowiska, w którym żyją dopuszczają do wymarcia wielu gatunków zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top