GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Zachowanie stadne ryb
Zachowanie stadne ryb

Zachowanie stadne ryb

Zachowanie stadne ryb ma bardzo duże znaczenie w ich życiu. Pozwala rybom przede wszystkim wykryć zagrożenie i chronić narybek. Obserwacja podwodnego świata to fascynujące zajęcie, przynoszące wiele radości.

Zachowanie stadne ryb pozwala poznać przyzwyczajenia i upodobania świata podwodnego. Akwarysta regularnie obserwując ryby pozna rozmaite ich obyczaje. Wystarczy wykazać się cierpliwością i być miłośnikiem rybich okazów. Tryb życia ryb niesie wiele tajemnic i ciekawych niespodzianek.

Ławica ryb

Zachowanie stadne ryb badane jest przez etologów. Badacze zachowań zwierząt wciąż zastanawiają się dlaczego niektóre gatunki ryb tworzą olbrzymie stada. Taki styl życia ryb wzbudza ludzką ciekawość. Prawdopodobne jest to spowodowane kilkoma czynnikami.

Na temat tworzenia rybich ławic istnieją najbardziej wiarygodne wyjaśnienia:

  • Ławica zapewnia swoim członkom lepszą ochronę przed niebezpieczeństwem. Jej liczebność przyczynia się do zmylenia napastnika. Nie jest on w stanie zwrócić uwagę tylko na pojedynczego osobnika. Duża liczebność stada dezorientują drapieżnika. Mają na to wpływ gwałtowne i skoordynowane ruchy ryb, które są potencjalnymi ofiarami. W takich przypadkach zdenerwowany napastnik rezygnuje z ataku.
  • Tworzenie ławic może być spowodowane faktem, że wiele par oczu szybciej dostrzeże drapieżnika, niż jedna para oczu.
  • Ciasno skupiona ławica ryb może wywołać u wroga zupełnie inne wrażenie. Napastnik prawdopodobnie myśli, że ma do czynienia z jednym wielkim przeciwnikiem, którego należy omijać z daleka.
  • Niektóre gatunki ryb na widok wroga wytwarzają substancje alarmowe. Takie zachowanie pozwoli ostrzec pozostałe ryby przed niebezpieczeństwem.

Życie rodzinne ryb

Narybek w stadzie

Zachowanie stadne ryb warte jest zainteresowania i dotyczy także narybku. Ławica jest doskonałym uproszczeniem rozrodu tych zwierząt. Ryby nie muszą poświęcać energii i czasu na poszukiwanie partnera. Z tego względu tworzą stada wyłącznie na określonym etapie życia. Najczęściej dotyczy to młodych osobników.

Zachowanie stadne ryb zachodzi również w okresie tarła. Może zdarzyć się to nawet u tych gatunków, które preferują samotny styl życia. W małych akwariowych stadach nie trudno jest zaobserwować, które ryby dominują. Najczęściej są to najsilniejsze osobniki.

Warto zwrócić uwagę na rybę w zbiorniku, która nie trzyma się stada. Takie zachowanie może oznaczać chorobę.

Podsumowując zachowanie stadne ryb nie dotyczą wszystkich gatunków. Należy pamiętać, że niektóre ryby najlepiej jest hodować tylko parami. Na przykład istnieją gatunki, które można trzymać w małym haremie, gdzie góruje samiec. Przede wszystkim początkujący akwarysta powinien zaopatrzyć się w fachową lekturę na temat życia i wymagań ryb.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]