GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody?
Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody?

Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody?

Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody? Jest to interesujące zjawisko, którym warto się zająć. Tuńczyk to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, rząd: okoniokształtnych. Należy on do rodziny makrelowatych. Plemię obejmuje kilkanaście gatunków dużych i drapieżnych ryb morskich.

Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody? Warto sprawdzić, co jest tego powodem. Tuńczyki zasiedlają wodne obszary tropikalne Atlantyku, Pacyfiku i przyległych mórz. Żyją również w wodach Morza Barentsa i Morza Północnego. Bardzo szybko pływają. Szybsze od nich są tylko włóczniki czyli mieczniki.

Krótka charakterystyka

Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody? Jest to charakterystyczna umiejętność dla wszystkich gatunków tuńczyka. Temperatura jego ciała jest o kilka stopni wyższe od temperatury otoczenia. Spowodowane jest to odpowiednim ukrwieniem skóry i podskórnych mięśni.

Ryba ta bytuje w ławicach i odbywa dalekie podróże w poszukiwaniu jedzenia. Z tego względu przystosowana jest do życia w różnych warunkach. Tuńczyk wyróżnia się torpedowatym  kształtem ciała  z wciętą płetwą ogonową. Długość tej olbrzymiej ryby wynosi 4 metry, a masa ciała osiąga nawet 700 kg.

Tuńczyk nazywany jest także dużą makrelą.

Ryba ta pokonuje duże odległości w krótkim czasie. Największym gatunkiem jest tuńczyk błękitnopłetwy. Jest on jednocześnie jedną z najcenniejszych ryb na świecie. Natomiast najmniejszy jest tuńczyk czarnopłetwy. Ryba ta może żyć nawet 40 lat. Populacja tuńczyka zmniejszyła się o ponad 50 % na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat.

Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody?

Zdolności tuńczyka

Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody? Jest niewiele ryb, które posiadają takie umiejętności. Tuńczyk jest rybą ciepłokrwistą, dlatego utrzymuje temperaturę ciała powyżej temperatury otoczenia. Jednak środek jego ciała włącznie z sercem nie daje się utrzymywać w cieple.

Ogranicza to jego funkcjonowanie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, szczególnie przy niskich temperaturach. U tuńczyka niektóre części ciała utrzymują podwyższoną temperaturę. Spowodowane jest to również pracą mięśni, które kierują ogrzaną krew do innych części ciała.

Posiada on bardzo szybki metabolizm wymiany ciepła. Przyczynia się to do jego nieprzeciętnego talentu utrzymywania wyższej ciepłoty ciała, niż otaczająca go woda. Jest to również jedna z najszybszych ryb. Może płynąć nawet z szybkością 80 km/h.

Tuńczyk nie zachowuje wewnętrznego ciepła, jak potrafi to opah.

Tuńczyk posiada jeszcze inne ciekawe zdolności. Jest on w stanie zmienić pozycję płetwy grzbietowej w celu przyspieszenia prędkości pływania i zmniejszyć jednocześnie opór powietrza. Dzięki swoim nieprzeciętnym umiejętnością jest on bardziej sprawny od wielu rybich gatunków.

Metabolizm tuńczyka

Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody? Dzięki wymiennikowi przeciwprądowemu. W nim ciepło produkowane w mięśniach i w krwi żylnej ogrzewa krew tętniczą, zanim dostanie się ona do mięśni. W zmieniających się warunkach klimatycznych tuńczyk utrzymuje temperaturę swojego ciała powyżej temperatury wody.

Serce tuńczyka pompuje krew do kończyn i ciała w szybkim tempie w celu zachowania ciepła oraz ograniczenia jego utraty. Serce tej ryby może przystosować się do niższych temperatur wody. Następuje wtedy zwiększenie przepływu krwi i szybsze jej pompowanie do mięśni. Utrata ciepła w miejscu skrzeli jest większa niż na powierzchni ciała.

Jest to spowodowane niskim stosunkiem powierzchni do objętości. Oczy i mózg tuńczyka utrzymują znacznie wyższą temperaturę od wody. Takie zdolności pomagają w: utrzymaniu wysokiej wydajności metabolizmu, poszukiwaniu pożywienia i migracji na duże odległości.

Jak tuńczyk utrzymuje wyższą temperaturę od wody? Tuńczyk jest rybą endotermiczną, ponieważ przy wykorzystaniu ciepłych mięśni jest w stanie ogrzać swoje ciała powyżej temperatury otoczenia. Mlecznik i Opah posiadają podobne zdolności. Tuńczyk jest rybą stworzoną do pływania. Żywotność tuńczyka różni się w zależności od gatunku.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]