GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Gurami czekoladowy
Gurami czekoladowy

Gurami czekoladowy

Gurami czekoladowy to królestwo: zwierząt, typ: strunowców, gromada: promieniopłetwych. Należy on do rzędu okoniokształtnych i rodziny guramiowatych oraz podrodziny: szczupakogłowcowatych. Jest to słodkowodna ryba, która hodowana jest w domowych akwariach.

Gurami czekoladowy to ciekawy rybi okaz, którego można obserwować w akwarium. Wywodzi się z rodzaju Sphaerchthys i nazywany jest również czekoladowcem malajskim. Gatunek ten występuje w wodach Azji, na terenie Indonezji i Malezji. Jest to niedroga ryba, którą można kupić za około 6 zł, ale często istnieją wymagania nabycia kilku sztuk.

Charakterystyka ogólna

Gurami czekoladowy to słodkowodna ryba o łagodnym usposobieniu, która dorasta do 6 cm długości. Ciało ryby jest wysokie i bocznie spłaszczone. Posiada ciemnobrązowe zabarwienie z jasnym podgardlem i podbrzuszem. Pysk jest mały i ostro zakończony oraz nieproporcjonalny do reszty ciała.

Po bokach widoczne są białe pręgi w ilości od 4 do 5, niektóre z nich są mniej wyraziste. Gatunek zaopatrzony jest w narząd labiryntowy, co umożliwia oddychanie powietrzem atmosferycznym. Samice mają dolną szczękę bardziej zaokrągloną, ponieważ jest ona przystosowana do wylęgu jaj w pysku.

Samce posiadają żółto obrzeżone płetwy: grzbietową i ogonową. Jest to trudny gatunek do hodowania, ponieważ narażony jest na liczne infekcje bakteryjne i pasożytnicze. Gurami czekoladowy to łagodna ryba, która może być trzymana w akwarium gatunkowym i towarzyskim z innymi małymi rybami o spokojnym usposobieniu i podobnym biotypie.

Zbiornik 60 litrowy powinien posiadać co najmniej 60 cm długości. Ryby te wymagają bardzo czystej wody o temperaturze 24-27oC i pH 4-6.  Nad taflą wody temperatura powinna być podobna. Raz w tygodniu należy podmieniać wodę w ilości 10-15%. Zalecane jest trzymanie w grupach, co najmniej 6 osobników.

Rozmnażanie

Gurami czekoladowy jest gatunkiem jajorodnym, który jest trudny do rozrodu. Pary przystępujące do rozmnażania przyjmują ciemną barwę godową. To samiec rozpoczyna zaloty. Można te ryby rozmnażać parami bądź w grupach. Gurami czekoladowy nie tworzy pienistego gniazda przy powierzchniach wody. Tarło trwa przeważnie kilka godzin.

Ikra zostaje złożona na dnie akwarium, z którego samica ją zbiera. Jest to nieliczny gatunek ryb labiryntowych, u których inkubowaniem ikry w pysku zajmuje się samica przez okres 7-20 dni. Po tym czasie na świat przychodzi około 30 w pełni rozwiniętych młodych osobników. Rodzice powinni zostać odłowieni, ponieważ już nie zajmują się potomstwem.

Dieta gurami czekoladowego

Gurami czekoladowy spożywa najczęściej pokarm żywy. Niektóre osobniki są wybredne, jeżeli otrzymają suchy prowiant. W warunkach akwariowych trzeba nauczyć te ryby zjadania specjalnie przygotowanych posiłków. Warto unikać pokarmu żywego, pochodzącego z niewiadomego źródła. Dobrze jest podawać larwy czarnego komara lub wazonkowca, gdy pokarmy pochodzą z własnej hodowli.

Podsumowując gurami czekoladowy to bardzo ciekawy okaz. Można go utrzymywać w domowych warunkach lub podziwiać w ogrodach zoologicznych na tle pięknie urządzonego akwarium. Należy zapewnić tym rybom gęsto obsadzony zbiornik z licznymi kryjówkami i rozproszonym oświetleniem oraz łagodną filtracją. Gurami czekoladowy polecany jest doświadczonym akwarystom.