GeoZoo » Ptak » Amadyniec
Amadyniec

Amadyniec

Amadyniec to gromada: ptaków, rząd: wróblowych i podrząd: śpiewających. Należy on do rodziny astryldowatych i podrodziny mniszek. Ze względu na swój kolorowy wygląd chętnie hodowany jest w domowych warunkach.

Amadyniec nazywany jest również amadyną wspaniałą. W naturze występuje w niektórych rejonach północnej Australii, zwłaszcza nad morzem Timor. Miejscem jego bytowania są otwarte obszary z wysokimi trawami, krzewami i drzewami oraz lasy tropikalne.

Wygląd

Amadyniec to pięknie upierzony, egzotyczny ptak. Długość jego ciała wynosi w granicach 13-15 cm, a masa mieści się w przedziale 10-13 g.  Posiada jaskrawe i bardzo kontrastowe upierzenie. Głowa jest przeważnie czerwona, podgardle czarne, pierś od koloru granatowego do fioletowego.

Brzuch jest od żółtego koloru do pomarańczowego. Skrzydła i kark są zielone, a oczy i ogon barwy czarnej. Za piórami na czole widoczny jest turkusowy pasek. Dziób jest jasny z czerwonym zakończeniem. Kończyny mają kolor jasnopomarańczowy lub różowy. Samiec ma dłuższy ogon i jest bardziej intensywniej ubarwiony od samicy.

Zachowanie

Amadyniec gniazduje w dziuplach drzew, które rosną w pobliżu zbiorników wodnych. Jest to wesoły i bystry ptak. Życie jego przebiega w izolowanych populacjach. Żyje pojedynczo, w parach i w stadach liczących od kilku do kilkuset ptaków. Największe ich skupiska są przy wodospadach.

W naturze jego pożywieniem najczęściej są nasiona traw z rodzaju sorgo. Poza sezonem lęgowym amadyńce bytują w bardziej różnorodnym środowisku. Pierzenie u tych ptaków rozpoczyna się zaraz po zakończeniu sezonu lęgowego.

Amadyniec

Rozmnażanie

Amadyniec płci męskiej tokuje, pusząc swoje pióra na piersi. W taki sposób nawołuje samiczkę do gniazda. Samica składa od 3 do 6 białych jaj. Przez około dwa tygodnie wysiadują je na zmianę oboje rodziców. Samiec wysiaduje jaja w dzień, a samica w nocy. Po około ośmiu dniach od wyklucia młode otwierają oczy.

Potomstwo opuszcza gniazdo po 23 dniach. Młode samodzielne są dopiero po 40 dniach. Po około trzech miesiącach potomstwo wygląda jak rodzice. W warunkach hodowlanych w ciągu roku może dojść nawet do czterech lęgów. Nie powinno mieć to miejsce ze względu na troskę o zdrowie pary rozpłodowej.

Podsumowując amadyniec to pięknie upierzony, nieduży ptak. W środowisku naturalnym populacja jego w szybkim tempie zmniejsza się. Wpływa na to nadmierna ilość pożarów terenów trawiastych i lasów. Z tego względu wywóz amadyn  wspaniałych z ich ojczystego kraju jest całkowicie zakazane.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]