GeoZoo » Ptak » Opieka nad mewkami japońskimi
Opieka nad mewkami japońskimi

Opieka nad mewkami japońskimi

Opieka nad mewkami japońskimi wymaga inicjatywy ich opiekuna. Ptaki te nie są wymagające i nieagresywne. Przed zakupem skrzydlaków trzeba się dobrze zastanowić. Należy zapoznać się z warunkami życia i potrzebami ptaków. Hodowla mewek polecana jest szczególnie miłośnikom małych ptaków ozdobnych.

Opieka nad mewkami japońskimi nie jest skomplikowana pod warunkiem, że zostały  nabyte zdrowe osobniki. Trzeba codziennie poświęcić pupilom trochę czasu, żeby nie były one w domu uciążliwym dodatkiem. Pomysł zakupu egzotycznych ptaków najlepiej jest skonsultować z domownikami. Na czas urlopu czy wyjazdu w delegację należy znaleźć osobę, która zaopiekuje się naszymi pupilami.

Klatka

Opieka nad mewkami japońskimi nie jest trudna. Ptaki te mogą być trzymane zarówno w dużej klatce, witrynie czy w wolierze ogrodowej. Pokaźnych rozmiarów klatki są doskonałym rozwiązaniem dla kilku zeberek, jak również pary, im większe wymiary tym lepiej.

Klatki w kształcie kuli czy walca nie nadają się do żadnych ptaków, ponieważ stresują je i mogą doprowadzić do choroby nerwowej.

Klatki metalowe z plastykowym dnem są dobrym wyborem  ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Dla pary mewek wystarczy klatka  o wymiarach: 40 x 30 x 25 cm. Natomiast minimalne  wymiary witryny dla liczniejszego grona tych małych ptaszków powinny wynosić: 120 x 60 x 80 cm.

Istotną rolę spełnia powierzchnia klatki, która nie powinna przypominać zamknięcia ptaków w ciasnym więzieniu. Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie, a ptaki nie wpadają w panikę. Szufladę lub dno klatki należy wyłożyć białym papierem i wysypać różnoziarnistym piaskiem. W celu zlikwidowania bakterii i pasożytów wskazane jest wyprażanie piasku przez kilka minut w piekarniku.

Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, posiadające odpowiednią wielkość. Powinny być przystosowane do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. Dobrze jest, jak drzwiczki znajdują się w najniższej części klatki, a nigdy w górnej. Jest to bardzo ważne, ponieważ mewki czują się zagrożone od góry i przeważnie wpadają w panikę, co jest naturalnym odruchem obronnym. 

Mewki japońskie

Woliera pokojowa

Opieka nad mewkami japońskimi polega na stworzeniu ptakom odpowiednich i higienicznych warunków bytowania. W sprzedaży dostępne są woliery pokojowe, które wyposażone są w kółka, ułatwiające przesuwanie ich na terenie mieszkania, a także na balkon czy taras. Woliery takie są dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania młodych osobników.

Szkielet woliery może być metalowy lub drewniany, a całość obciągnięta siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 70 cm, a wysokość 140 cm. Jej wielkość dostosowana jest do powierzchni pokoju. Rozpiętość pomiędzy prętami dostosowana jest do potrzeb określonych ptasich gatunków.

Pięknie urządzona woliera stanowi ozdobę każdego mieszkania.

Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie woliery pokojowej w: konary, dziuplę i żywe rośliny. Mewki mogą być trzymane z zeberkami. Dekoracja w klatce i ptaki upiększają mieszkanie. Wolierę pokojową można zbudować samodzielnie. W miejsce siatki zostanie oszklona przednia ściana, boki będą obciągnięte siatką, a tyłem będzie ściana pokoju.

Woliera zewnętrzna

Opieka nad mewkami japońskimi to zapewnienie im bezpiecznego mieszkania. Zewnętrzna woliera to duże iprzestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką. Może być ono wysokie lub niskie. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i silnych promieni słonecznych.

Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym egzotyczne ptaki mogłyby się schronić przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W przydomowych ogródkach można coraz częściej podziwiać woliery dla różnych ptaków. Pobyt w wolierach zewnętrznych najczęściej trwa od maja do września.

Nie oznacza to jednak, że okresu tego nie można przedłużyć, jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne. Przy udziale elektrycznego oświetlenia warto jest sztucznie wydłużyć dzień. Umożliwi to zwiększenie życiowej aktywności mewek w ciągu doby.

W zimie ptaki powinny przebywać w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 0oC.

Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od możliwości powierzchniowych i kreatywności człowieka. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i szczurami, a także silnym słońcem czy wiatrem. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Możliwości jest wiele.

Żywienie i zdrowie mewki japońskiej

Wyposażenie klatki

Opieka nad mewkami japońskimi to interesujące hobby. Wyposażeniem klatki  czy woliery są naczynia na wodę i ziarno. Powinny być one stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki je nie przewróciły. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są różnej grubości żerdki.

Najlepiej na nie nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Powinny być tak ustawione w klatce, żeby ptaki nie były w stanie zanieczyszczać się wzajemnie. Od jakości i rozmieszczenia żerdek  zależy dobre samopoczucie naszych fruwających pupili.

Mewki podobnie jak zeberki czy kanarki uwielbiają wodne kąpiele.

W tym celu dobrze jest zawiesić w otworze drzwiczek odpowiedniej wielkości basenik, który uniemożliwi rozpryskiwanie wody po całej klatce czy wolierze. Do klatki można również wstawić miseczkę z wodą, ale jej głębokość nie powinna przekroczyć 2 cm. Mewki największą chęć do pluskania wykazują rano. Po kąpieli basenik lub miseczkę należy zabrać i wymyć.

Bezpieczny dom

Opieka nad mewkami japońskimi powinna być przyjemnością dla właściciela tego gatunku egzotycznych ptaków. Potencjalny opiekun, który decyduje się na mewki powinien wiedzieć, co w tym przypadku jest dla nich najbardziej istotne.

Do podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać, aby mewki były zdrowe i szczęśliwe należą:

 • Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez przeciągów i bezpośrednio padających na klatkę promieni słonecznych.
 • Zaglądanie do klatki, nie mniej niż dwa razy dziennie w celu sprawdzenie czy zachowanie ptaków i ich wygląd nie odbiega od normy.
 • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajdują się skrzydlate pupile.
 • Uniemożliwienie ptakom dostępu do gorącej wody i grzejników, czy toksycznych roślin.
 • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli mewki wypuszczone są z klatki.
 • Podawanie codziennie czystej i świeżej wody oraz owoców czy warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie i żwirku, z którego ptaki same wybierają niezbędne składniki.
 • Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników.
 • Mycie codziennie naczyń z przeznaczeniem wodę i pokarm.
 • Zabranie miękkiego pokarmu, którego ptaki nie zdążyły spożyć.
 • Pozwolenie mewkom na wodne kąpiele w plastikowym baseniku czy miseczce.
 • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce czy wolierze.

Opieka nad mewkami japońskimi jest bardzo ważna w życiu tych sympatycznych, małych i śpiewających ptaków. Skrzydlaci przyjaciele mogą żyć w zdrowiu i radości, jeżeli będą mieli zapewnioną należytą opiekę i stworzone odpowiednie warunki bytowania. Mewki nieoswojone są płochliwe, ale swoim śpiewem potrafią urozmaić czas, wprowadzając w mieszkaniu przyjazną atmosferę.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top