GeoZoo » Ptak » PTAK PRACUJĄCY
Ptak pracujący

PTAK PRACUJĄCY

Ptak pracujący wspiera ludzi w ich obowiązkach, wykonując zadania w zależności od jego genów dziedzicznych, miejsca i potrzeb zatrudniania tych pięknych stworzeń. Ptak nie tylko jest towarzyszem człowieka, ale po odpowiednim szkoleniu zdobywa umiejętności, które można wykorzystać w niektórych zawodach.

Ptak pracujący szkolony jest do wykonywania określonych czynności, w zależności od posiadanych umiejętności wrodzonych. W zależności od potrzeb i zapotrzebowania do pracy wykorzystywane są określone gatunki ptaków, które wykonują wyuczone komendy. Stworzenia te swoim zaangażowaniem potrafią zapracować na własne utrzymanie, a ich sumienna praca powinna być należycie doceniona.

Ochrona lotnisk

Na lotniskach pracują wyszkolone ptaki drapieżne, które dbają o bezpieczeństwo pasażerów i bardzo kosztownych samolotów. Drapieżniki chronią lotniska przed nieproszonymi gośćmi, rozsiadającymi się przy pasach startowych. Są to przeważnie wrony, mewy, gawrony, kawki, jaskółki, jerzyki czy nawet zające. Niekiedy pojawiają się duże osobniki, jak bociany czy łabędzie, na które nie polują ptaki drapieżne i dlatego potrzebny jest również pies, który pogoni nieproszone stworzenia.

Intruzi mogą zakłócić pracę lotniska i spowodować opóźnienie lotów, a nawet uszkodzić samolot, gdy wpadną do silnika.

Każda kolizja z ptakiem musi być zgłaszana kontroli technicznej, dlatego dużą rolę odgrywa płoszenie ptaków przez drapieżniki. Odstraszanie ptaków strzelaniem z rac czy dźwiękiem nie sprawdza się, ponieważ szkodniki szybko się do tych metod przyzwyczajają i przestają się bać.

Ptak pracujący

Płoszeniem niepożądanych ptaków zajmuje się tradycyjne sokolnictwo, gdzie każdy sokolnik ma wyszkolonych swoich podopiecznych. Najlepiej w roli straszaków sprawdzają się ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych i sokołowatych.

Ptakami pracującymi na lotniskach są: sokoły, jastrzębie i rarogi lub hybrydy powstałe w wyniku skrzyżowania dwóch drapieżników.

Praca na lotnisku skrzydlatych drapieżników polega na zabezpieczeniu lotniska przed intruzami, którzy płoszeni są od pasa startowego na zewnątrz, nigdy odwrotnie. Sokolnik wydaje pracującym ptakom wyuczone komendy. Dobrze wyszkolony ptak i odpowiednio ułożony do swoich zadań wykonuje natychmiast wszystkie komendy.

Na lotnisko trafiają wyłącznie drapieżniki z legalnej hodowli i posiadają świadectwo, a sokolnik powinien zdobyć ich zaufanie i szacunek. Proces oswajania ptaka trwa około 200 godzin i relacja z nim musi przebiegać na zasadach partnerskich. Sokoły przeważnie płoszą ptaki, natomiast jastrzębie króliki i drobne zwierzęta. Wykonują one zadania z rękawicy sokolnika.

Ptak pracujący

Ochrona obiektów i plantacji

Ptak pracujący może również chronić różne obiekty i plantacje metodą sokolniczą, która polega na płoszeniu szkodników, takie jak: krukowate czy gołębie, przebywających na terenie ochrony. Przykładem chronionych obiektów i plantacji są: zakłady przemysłowe, budynki, garaże, magazyny, uprawy czy sady. Pojawiające się codziennie nad obiektami czy plantacjami drapieżniki wymuszają zmianę miejsc gniazdowania, żerowania i przebywania niepożądanych gatunków ptaków.

Ochrona biologiczna obiektów i plantacji jest metodą sprawdzoną i najbardziej skuteczną, ponieważ opiera się na naturalnym lęku o własne życie nieproszonych gości. Do płoszenia intruzów wykorzystywane są ptaki drapieżne z rodziny sokołowatych. Na przykład doskonale w tej roli sprawdzają się sokoły.

Ptaki mogą pracować również w parkach, gdzie pomagają utrzymać czystość, odstraszając przed budowaniem gniazd gawrony, kawki czy szpaki. Często dyżuruje tam kilku lub kilkunastu drapieżników, pochodzących najczęściej z rodziny sokołowatych. Ptaki pracują pod nadzorem sokolników. Metoda ta sprawdza się doskonale.

Ptak pracujący

Prezentacja ptaków

Ptak pracujący pochodzi przeważnie z zaprzyjaźnionych hodowli, jest inteligentny i dobrze ułożony po specjalistycznym szkoleniu. Prezentacja wybranych gatunków ptaków może odbywać się w plenerze, na wyznaczonym do tego celu stanowisku, gdzie często każdy uczestnik pokazu posiada możliwość obejrzenia ptaka z bliska i uzyskać wiedzę na ich temat.

Istnieją różne warianty pokazowe, które mogą reprezentować, np. sowy czy ptaki szponiaste, reagujące na podane komendy.

Poza tym wyszkolone ptaki pracują w papugarniach, które rosną w Polsce, jak grzyby po deszczu. Jest to nowa moda panująca wśród Polaków i dochodowy interes. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są tu różne gatunki papug, zarówno małe, jak i duże. Pomysł taki został przeniesiony z Austrii.

Papugarnie mają ptaki od najtańszych do najdroższych gatunków, tworząc małe zoo, do którego chętnie przychodzą dzieci. Pomieszczenia takie powinny być odpowiednio duże i utrzymywane w czystości, a ptaki właściwie odżywiane, o czym często świadczy ich wygląd.

Ptak pracujący

Kawiarnie z papugami

Ptak pracujący w kawiarni to ciekawe rozwiązanie, gdzie można zaprezentować różnorodne gatunki papug. Na świecie, a także w Polsce powstają kawiarnie z papugami, które wzbudzają duże zainteresowanie nie tylko wśród dzieci, ale także ludzi dorosłych, którzy lubią kontakt  z przyrodą, a szczególnie z ptakami.

Oswojone papugi wzbudzają ludzki podziw, zwłaszcza śpiewające, gadające czy gwiżdżące  oraz reagujące na wydawane komendy przez swojego opiekuna. Ptaki egzotyczne o barwnym upierzeniu są najchętniej oglądane przez człowieka tym bardziej, że nie każdy może sobie pozwolić na drogiego pupila. Papugi, jako ptaki ozdobne sprawdzają się w różnych dziedzinach życia.

Ptaki wykorzystywane są także  animaloterapii, która polega na kontakcie ze zwierzętami, najczęściej jednak z psami, kotami, końmi i delfinami.

Animaloterapia jest metodą wspomagającą leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych. Zajęcia z udziałem ptaków odbywają się także z ludźmi zdrowymi, którzy dzięki takim kontaktom uczą się odpowiedzialności oraz zasad wychowania zwierząt.

Ptak pracujący powinien pochodzić ze sprawdzonej hodowli i nie może posiadać wad genetycznych. Poza tym jest to najczęściej stworzenie inteligentne, które szybko uczy się zadań. Wszyscy, którzy decydują się na wykorzystanie ptaków w pracy, nie powinni zapominać o ich zbilansowanej diecie i dobrym traktowaniu, bez stosowania kar.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top