GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie kormoranów
Żywienie i zdrowie kormoranów

Żywienie i zdrowie kormoranów

Żywienie i zdrowie kormoranów to ważne aspekty w prawidłowym funkcjonowaniu tych zwierząt. Te interesujące ptaki trzymane w odpowiednich warunkach nie chorują często. Ponadto są pełne energii i sił do życia. Kormorany można oglądać i podziwiać w środowisku naturalnym i w ogrodach zoologicznych.

Żywienie i zdrowie kormoranów to podstawy ich rozwoju i rozmnażania. Bardzo duży wpływ na sprawność zwierząt ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nadwaga, a tym bardziej otyłość wpływa niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie kormoranów. Kormorany są ściśle związane z wodą słonawą lub słodką. Ptaki te w ZOO mają warunki zbliżone do ich środowiska naturalnego.

Stołówka kormoranów

Żywienie i zdrowie kormoranów wpływają na ich dobrostan. Przekładają się także na ich wygląd zewnętrzny i zachowanie. Ptaki te mają upierzenie pozbawione wydzieliny natłuszczającej, co sprawia, że pióra nasiąkają wodą. Po skończonym polowaniu kormorany muszą długo suszyć swoje upierzenie.

Kormorany w środowisku naturalnym same muszą szukać pokarmu. Z tego względu wybierają wody z ławicami ryb. Świetnie pływają i bardzo dobrze nurkują. Pod wodą ścigają ryby różnej wielkości, które są i głównym pożywieniem. Ptaki te nie gardzą również mięczakami czy skorupiakami. W naturze żerują w morzach, rzekach, stawach i jeziorach.

Kormorany w ZOO

Żywienie i zdrowie kormoranów przekładają się na funkcjonowanie tych ptaków i rozwój potomstwa w niewoli i na wolności. Kormorany w swojej diecie powinny mieć zapewnione ryby i suplementy. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze wpływa korzystnie na funkcjonowania tych ptaków.

Mogą również pływać w zbiorniku i zdobywać pokarm bezpośrednio ze stawów. Życie tych ptaków w niewoli dostosowane jest do ich funkcjonowania w przyrodzie. Do ogrodów trafiają również pisklęta osierocone, którymi odpowiednio zajmują się opiekunowie w ZOO. Niekiedy muszą być sztucznie karmione mlekiem z butelki.

W polskich ogrodach zoologicznych wylęgają się zdrowe pisklęta. Odtworzone jest tam naturalne środowisko tych zwierząt. Podoba się to szczególnie osobom zwiedzającym. Jest tam wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Kormorany w ogrodach zoologicznych żyją dłużej niż na wolności, ponieważ mają tam zapewnioną opiekę weterynaryjną.

Niektóre ogrody zoologiczne utworzone są na zasadzie parków krajobrazowych. Występuje tam rozległy teren leśne z dużymi stawami, gdzie warunki zbliżone są do naturalnych. Występują tam również zagrożone gatunki kormoranów, które objęte są Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych.

Żywienie i zdrowie kormoranów

Rozmnażanie kormoranów

Kormorany rozmnażają się raz w roku. Zakładają gniazda w różnych miejscach, takich jak: krzaki, trzcina, skały czy ziemia. Jednak ich ulubionym miejscem gniazdowania są drzewa. Samica składa najczęściej 3-4 jaj w gnieździe i wysiaduje je wraz z samcem przez 24-31 dni. Po wykluciu oboje rodziców karmi i opiekuje się potomstwem. Młode osiągają dojrzałość płciową w 3 roku życia.

Żywienie i zdrowie kormoranów wpływają na ich kondycję i długość życia. W Polsce ptaki te są mieszkańcami ogrodów zoologicznych. Można je podziwiać w Wielkim Parku Zoologicznym w Poznaniu. Jest to Poznańskie Nowe ZOO za Jeziorem Maltańskim. Niektóre gatunki kormoranów zagrożone są wyginięciem, jak np. kormoran peruwiański czy kormoran nielotny.