GeoZoo » Kot » 7 Zasad prawidłowego żywienia kotów
7 Zasad prawidłowego żywienia kotów

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów to zadbanie o ich dobrostan. Jest to ochrona przed chorobami i stresem. W diecie futrzaka trzeba zachować wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Zdrowy kot to stworzenie radosne i szczęśliwe.

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów to troska o stan ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Do obowiązków właściciela kota należy zapewnienie zwierzęciu prawidłową socjalizację, zbilansowaną dietę i właściwe warunki do życia. Właściciel kota powinien zapewnić zwierzęciu podstawową opiekę, a lekarz weterynarii specjalistyczną. 

Podstawy żywienia kotów

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów powinien przestrzegać każdy koci opiekun. Nieodpowiednia dieta bądź zbyt duże porcje mogą doprowadzić do nadwagi i otyłości. Decydując się na przygarnięcie pod swój dach kota należy sprostać jego potrzebom i wymaganiom.

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów ochroni te zwierzęta przed chorobami i stresem. Warto je przestrzegać w codziennym życiu kota.

Do 7 zasad prawidłowego żywienia kotów należy zaliczyć:

 1. Zbilansowaną i dobrze wyważoną dietę, w której nie powinno zabraknąć:
  • Białka występującego w organizmach roślinnych i zwierzęcych.
  • Tłuszczy stanowiących stężoną formę energii, której nadmiar zostaje przerobiony na tłuszcz. Jest on magazynowany w różnych częściach kociego ciała.
  • Węglowodanów występujących w roślinach. Najlepiej przyswajane są cukry proste. Dla kotów dobrym źródłem odżywczym węglowodanów jest ryż.
  • Witamin potrzebnych dla właściwego przebiegu procesów somatycznych. Witaminy pełnią ważną rolę w rozwoju kości czy procesach rozrodczych. Przyspieszają również gojenie ran i potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania mięśni.
  • Minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Najbardziej pożądanymi minerałami są: wapń i fosfor.
 2. Sporządzanie codziennie co najmniej jednego świeżego posiłku, który zapewni kotu dobrze wyważoną dietę.
 3. Ograniczenie spożywania suchych, gotowych karm, które są ubocznym produktem przemysłu spożywczego. W gotowych karmach znajdują się konserwanty i wiele małowartościowych wypełniaczy. Te uboczne produkty nie nadają się do konsumpcji  przez ludzi.
 4. Przestrzeganie dobowego zapotrzebowania energetycznego kota w zależności:
  • od jego wieku,
  • stanu zdrowia i kondycji,
  • sprawności fizycznej,
  • od tego czy został wykastrowany,
  • cech indywidualnych.
 5. Podawanie przysmaków w ograniczonej ilości i pomiędzy posiłkami. Powinny być one wliczone do dobowego zapotrzebowania energetycznego kota.
 6. Nie dopuszczenie kociego pupila do nadwagi, a zwłaszcza bardzo niebezpieczna dla jego organizmu jest otyłość. Źle wyważona dieta może być przyczyną różnych chorób.
 7. Podawanie wody i posiłków w czystych naczyniach. Z miski należy usunąć pokarm, którego kot nie zdążył zjeść.

Prawidłowe żywienie kotów przekłada się na długość życia tych zwierząt. Kotom należy wydzielić specjalny kącik w mieszkaniu do spożywania pokarmu, z dala od legowiska i kuwety. Należy unikać podawania słonych potraw i ostrych przypraw. Wskazane jest używanie misek łatwych do utrzymania w czystości. Polecane są naczynia ceramiczne, szklane i metalowe nierdzewne.

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów to poprawi komfort życia tych zwierząt. Jadłospis kotów powinien być prawidłowo ułożony. Na zdrowie, rozwój i rozmnażanie kotów wpływają również odpowiednie warunki bytowania oraz świeża i czysta woda. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie czworonoga.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top