GeoZoo » Kot » 7 Zasad prawidłowego żywienia kotów
7 Zasad prawidłowego żywienia kotów

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów to zadbanie o ich dobrostan. Jest to ochrona przed chorobami i stresem. W diecie futrzaka trzeba zachować wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Zdrowy kot to stworzenie radosne i szczęśliwe.

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów to troska o stan ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Do obowiązków właściciela kota należy zapewnienie zwierzęciu prawidłową socjalizację, zbilansowaną dietę i właściwe warunki do życia. Właściciel kota powinien zapewnić zwierzęciu podstawową opiekę, a lekarz weterynarii specjalistyczną. 

Podstawy żywienia kotów

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów powinien przestrzegać każdy koci opiekun. Nieodpowiednia dieta bądź zbyt duże porcje mogą doprowadzić do nadwagi i otyłości. Decydując się na przygarnięcie pod swój dach kota należy sprostać jego potrzebom i wymaganiom.

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów ochroni te zwierzęta przed chorobami i stresem. Warto je przestrzegać w codziennym życiu kota.

Do 7 zasad prawidłowego żywienia kotów należy zaliczyć:

  1. Zbilansowaną i dobrze wyważoną dietę, w której nie powinno zabraknąć:
    • Białka występującego w organizmach roślinnych i zwierzęcych.
    • Tłuszczy stanowiących stężoną formę energii, której nadmiar zostaje przerobiony na tłuszcz. Jest on magazynowany w różnych częściach kociego ciała.
    • Węglowodanów występujących w roślinach. Najlepiej przyswajane są cukry proste. Dla kotów dobrym źródłem odżywczym węglowodanów jest ryż.
    • Witamin potrzebnych dla właściwego przebiegu procesów somatycznych. Witaminy pełnią ważną rolę w rozwoju kości czy procesach rozrodczych. Przyspieszają również gojenie ran i potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania mięśni.
    • Minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Najbardziej pożądanymi minerałami są: wapń i fosfor.
  2. Sporządzanie codziennie co najmniej jednego świeżego posiłku, który zapewni kotu dobrze wyważoną dietę.
  3. Ograniczenie spożywania suchych, gotowych karm, które są ubocznym produktem przemysłu spożywczego. W gotowych karmach znajdują się konserwanty i wiele małowartościowych wypełniaczy. Te uboczne produkty nie nadają się do konsumpcji  przez ludzi.
  4. Przestrzeganie dobowego zapotrzebowania energetycznego kota w zależności:
    • od jego wieku,
    • stanu zdrowia i kondycji,
    • sprawności fizycznej,
    • od tego czy został wykastrowany,
    • cech indywidualnych.
  5. Podawanie przysmaków w ograniczonej ilości i pomiędzy posiłkami. Powinny być one wliczone do dobowego zapotrzebowania energetycznego kota.
  6. Nie dopuszczenie kociego pupila do nadwagi, a zwłaszcza bardzo niebezpieczna dla jego organizmu jest otyłość. Źle wyważona dieta może być przyczyną różnych chorób.
  7. Podawanie wody i posiłków w czystych naczyniach. Z miski należy usunąć pokarm, którego kot nie zdążył zjeść.

Prawidłowe żywienie kotów przekłada się na długość życia tych zwierząt. Kotom należy wydzielić specjalny kącik w mieszkaniu do spożywania pokarmu, z dala od legowiska i kuwety. Należy unikać podawania słonych potraw i ostrych przypraw. Wskazane jest używanie misek łatwych do utrzymania w czystości. Polecane są naczynia ceramiczne, szklane i metalowe nierdzewne.

7 Zasad prawidłowego żywienia kotów to poprawi komfort życia tych zwierząt. Jadłospis kotów powinien być prawidłowo ułożony. Na zdrowie, rozwój i rozmnażanie kotów wpływają również odpowiednie warunki bytowania oraz świeża i czysta woda. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie czworonoga.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...