GeoZoo » Kot » WYPRAWKA DLA KOTA
Wyprawka dla kota

WYPRAWKA DLA KOTA

Wyprawka dla kota powinna być dobrze przemyślana i odpowiednio skompletowana, żeby nowo przybyły zwierzak mógł szybko zaaklimatyzować się w domu, gdzie nie znane są jemu panujące w nim zwyczaje. Dobrze traktowany kot potrafi być wierny swojemu właścicielowi.

Wyprawka dla kota powinna zostać kupiona przed pojawieniem się w domu nowego kociego członka rodziny. Jest ona niezbędna do zapewnienia zdrowia oraz dobrostanu zwierzęcia. Kociak powinien również przywyknąć do rozkładu mieszkania, do głosów i dźwięków w nim panujących, a także do zapachów, które wcześniej nie były mu znane.

Akcesoria

Wyprawka dla kota powinna zawierać podstawowe akcesoria, do których należy zaliczyć:

  • karmę,
  • kocią zastawę,
  • kuwetę i żwirek,
  • kocie legowisko,
  • drapak,
  • przybory do pielęgnacji,
  • zabawki,
  • obróżkę,
  • transporter.

Ważną rolę w życiu kota odgrywa jego otoczenie, do którego stopniowo powinien przywyknąć. W sprzyjającym środowisku kot przyzwyczai się w niedługim czasie do domowników i otaczających go przedmiotów, dźwięków i zapachów.

Karma dla kota powinna być wysokiej jakości, ponieważ zwierzak najedzony jest radosny i szczęśliwy. Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ na zdrowie pupila. Dobre odżywianie widoczne jest najczęściej po wyglądzie zwierzaka, który posiada piękną i lśniącą sierść oraz szczupłą sylwetkę.

Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie kociakowi suchego i mokrego pożywienia.

W pierwszych dniach kociak powinien otrzymywać takie samo pożywienie, do jakiego był przyzwyczajony. Później w kolejnych czterech dniach można stopniowo wprowadzać nowe składniki. Każdego dnia ¼ starej diety trzeba zastąpić nową. Nie należy zapominać o czystej i świeżej wodzie, do której kot powinien mieć nieustający dostęp.

Koci łowca

Kocia zastawa to miseczki na pokarm i wodę, które trzeba utrzymywać w czystości, myjąc je po każdym posiłku. Można używać naczyń  ceramicznych lub jednorazowych. Godne polecenia są plastikowe karmidła automatyczne do wody i suchej karmy. Kot powinien być przyuczony do korzystania z tego rodzaju naczyń, które należy regularnie myć lub wymieniać.

Kuweta i żwirek  to niezbędne wyposażenie kociej wyprawki. Żwirek należy wymieniać w zależności od jego zabrudzenia. Na rynku dostępne są różnego rodzaju żwirki, np. drewniany, sylikonowy czy kukurydziany. Ten ostatni jest bardzo ekologiczny i łatwo wchłania wilgoć. Niektóre kuwety posiadają jednorazowe wkłady, co jest bardzo praktyczne.

Należy pamiętać, żeby kuweta stała w odpowiedniej odległości od kociej stołówki i legowiska.

Kocie legowisko należy umieścić w zacisznym miejscu, które nie jest narażone na przeciągi i mało uczęszczane przez domowników. W ten sposób zapewniamy kotu minimum prywatności. W sklepie zoologicznym dostępne są drewniane i plastikowe legowiska, a także wiklinowe kosze z wełnianymi i syntetycznymi kocykami, które są łatwe do prania. Własne legowisko zapewnia kotu poczucie bezpieczeństwa.

Wyprawka dla kota

Drapak to ważny przyrząd w kocim życiu, które polega na wrodzonej potrzebie znaczenia pazurami i zostawienia tam kociego zapachu. Należy nauczyć pupila korzystania z drapaka, żeby nie niszczył pazurkami mebli. Drapak można kupić lub wykonać samodzielnie z miękkiego drewna, np. sosnowego i pokryć go grubą tkaniną lub starym dywanem. Drapak jest również potrzebny kotu do ścierania pazurów.

Przybory do pielęgnacji różnego rodzaju kociej sierści to niezbędnik w jego wyprawce. Podstawowy zestaw powinien zawierać dwustronną szczotkę do ciała, która jest gumowa i druciana, jak również grzebień z grubymi i cienkimi zębami. Dobrym rozwiązaniem dla krótkowłosych kotów jest ściereczka z irchy, która nadaje połysk kociej sierści.

Dla kotów długowłosych godne polecenia są nożyczki z zaokrąglonymi końcami, do wycinania skołtunionej sierści.

Zabawki dla kota dostępne są w sklepach zoologicznych. Większość kotów lubi miękkie zabawki, które można łatwo chwytać łapkami. Twarde działają na zwierzaka w sposób raczej stresujący. Wiele kotów preferuje pluszowe i plastikowe piłeczki, które tocząc się prowokują do pogoni. Doskonałym rozwiązaniem są zabawki, które działają na kota samym wglądem lub dźwiękiem. Nie należy kupować zabawek z małymi elementami z plastiku czy metalu, które kot może odgryźć, a następnie połknąć.

Wyprawka dla kota

Obróżka z dzwonkiem jest potrzebna dla kota, który spędza swoje życie nie tylko w domu, ale także w ogrodzie, gdzie o kociej obecności ostrzegane są ptaszki. Obróżkę należy założyć dopiero po zaklimatyzowaniu się kota w domowych warunkach. Ważne jest, żeby część obróżki wykonana była z elastycznego materiału w razie, gdy zwierzę zahaczy o coś w ogrodzie. W takim przypadku kot uchroni się przed uduszeniem.

Transporter to jeden z akcesoriów kociej wyprawki, który jest niezbędny w podróży czy w przewiezieniu kota do weterynarza. Na rynku dostępnych jest wiele takich pojemników. Może być składane pudło kartonowe, specjalny kontener z otworami wentylacyjnymi i drzwiczkami z przodu lub bardziej naturalny wiklinowy pojemnik.

Transporter powinien być solidny i posiadać dobrą wentylację, być łatwy do przeniesienia i czyszczenia. 

Wyprawka dla kota w jego początkowej aklimatyzacji i dalszym jego życiu pełni istotną rolę. Dla kota również niezwykle ważne jest terytorium, gdzie okna służą jako znakomity punkt obserwacyjny. Należy również pamiętać o właściwym traktowaniu naszego pupila, co ma wpływ na jego zdrowie, radość życia, temperament, jak również jego stan ogólny. Kot o którego właściciel dba w należyty sposób, będzie wobec niego lojalny i dostarczy mu wiele radości.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...