GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad wielkoszczurem gambijskim
Opieka nad wielkoszczurem gambijskim

Opieka nad wielkoszczurem gambijskim

Opieka nad wielkoszczurem gambijskim nie powinna być tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim przyjemnością. Szczury potrafią same zadbać o swoją higienę. Zwierzęta te są bardzo inteligentne i szybko uczą się różnych sztuczek. Wielkoszczur gambijski przypomina szczura śniadego, ale jest od niego znacznie większy.

Opieka nad wielkoszczurem gambijskim wiąże się z kupnem dużej klatki, którą należy utrzymywać w czystości. Zapewni to gryzoniowi komfort, a właścicielowi nie sprawi trudności. Zwierzątko w mieszkaniu powinno mieć stworzone odpowiednie warunki bytowania. Hodowla szczurów polecana jest zwłaszcza miłośnikom dużych gryzoni.

Dom dla wielkoszczura

Opieka nad wielkoszczurem gambijskim łączy się z przygotowaniem dla gryzonia odpowiedniego pomieszczenia. Szczur czuje się komfortowo, kiedy żyje w domu w warunkach zbliżonych do środowiska naturalnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnej klatki dla gryzoni i wybranie miejsca, w którym będzie ona stała.

Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie wielkoszczura w przestronnej i wielopoziomowej klatce zbudowanej z mocnego drutu. Może być to również zewnętrzna woliera. Wymiary takiego pomieszczenia dla pary wielkoszczurów powinny wynosić minimum 2 x 1,5 x 1 m. Zwierzęta te są ciepłolubne, dlatego potrzebują temperatury powyżej 18oC.

Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu widnym, pod ścianą albo w narożniku pokoju. Nie wolno narażać gryzonia na przeciągi ani hałasy, których szczególnie nie lubi. Dno klatki nie powinno zbudowane być z siatki czy prętów, ponieważ gryzoń ten podatny jest na ropnie i zapalenie poduszek palców.  

Wyposażenie klatki

Opieka nad wielkoszczurem gambijskim  wiąże się nie tylko z kupnem klatki, ale również z odpowiednim jej wyposażeniem. Do pomieszczenia gryzoni należy wstawić drewniany domek. Wnętrze domku nie trzeba niczym wypełniać. Wystarczy w jednym miejscu umieścić w klatce trochę papieru pozbawionego farby drukarskiej, ligniny, ścinki materiału czy trochę wełny.

Wielkoszczur gambijski wypełni nimi domek, w którym może schronić się albo odpocząć. Wnętrze klatki powinno przypominać środowisko naturalne wielkoszczurów. W tym celu można włożyć niedużą powyginaną gałąź bądź zbudować rusztowanie z deseczek, po którym chętnie wpinał się będzie nasz podopieczny. Takie rozwiązanie uatrakcyjni mu życie.

Wielkoszczur nie powinien się nudzić w klatce. Z tego względu należy umieścić w niej zabawki dla kotów i psów oraz kołowrotek o średnicy, co najmniej 40 cm. Warto jest też włożyć do klatki czy woliery liany, kawałki rur i narożną kuwetę, w której będzie załatwiał swoje fizjologiczne potrzeby.

Należy pamiętać o podłożu, które powinno mieć grubość nie mniejszą, niż 20 cm. Najlepszym rozwiązaniem są trociny z samego czystego drewna lub drewniane wiórki. Ściółkę należy regularnie wymieniać lub w razie takiej potrzeby. Natomiast na wyściółkę gniazda sprawdzają się świetnie kawałki papierowego ręcznika, stary bawełniany podkoszulek lub siano.

Bezpieczne mieszkanie

Opieka nad wielkoszczurem gambijskim nie jest skomplikowana. Wymaga jednak regularnej kontroli jego wyglądu i zachowania. Od czasu do czasu można wypuszczać pupila z klatki, aby pobiegał po mieszkaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub, gdy stoją one blisko ściany.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby zwierzątko nie miało możliwości ich przegryzienia. Grozi to porażeniem pupila prądem. Drzwi pokoju, w którym biega wielkoszczur należy zamknąć, co uniemożliwi jego ucieczkę. Nie należy zarażać pupila na stres i niebezpieczeństwo.

Trzeba również wcześniej zabezpieczyć wszelkie otwory, szafy z ubraniami czy doniczki z kwiatami. Wielkoszczur może biegać i zwiedzać mieszkanie wyłącznie pod nadzorem opiekuna. Dobrze jest także wyjść z nim na spacer w szelkach i na smyczy. Jest to inteligentne i ciekawskie stworzenie, które lubi zwiedzać swoje otoczenie.

Rozmnażanie wielkoszczurów

Opieka nad wielkoszczurem gambijskim bardzo ważna jest przy rozmnażaniu tych zwierząt. Stworzenie to żyje dłużej od szczura europejskiego, ale jest od niego większe i cięższe oraz mniej płodne. W  roku może dochodzić nawet do 5 miotów, co nie jest wskazane w hodowli. Ruja trwa od 36 godzin do 1 tygodnia. Samica chodzi w ciąży 30-32 dni.

Po tym okresie na świat przychodzą noworodki szczura w ilości 1-5 osobników. Masa ciała maluchów wynosi około 26 g. Noworodki rodzą się ślepe. Zaczynają patrzeć i widzieć dopiero po trzech tygodniach. Młode szybko się usamodzielniają. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około 5 miesięcy.

Do rozrodu powinny być dopuszczane osobniki, co najmniej siedmiomiesięczne. Karmiące samice mogą być agresywne i zaciekle bronią swojego potomstwa. Wstępuje u nich ruja poporodowa. Natomiast samce nie biorą udziału w wychowaniu potomstwa. Niejednokrotnie dopuszczają się nawet kanibalizmu.

Podsumowując opieka nad wielkoszczurem gambijskim przeprowadzana regularnie i sumiennie uchroni zwierzątko przed różnymi chorobami. Gryzoń, któremu nic nie dolega jest radosny i ruchliwy. Potrafi nocą szybko skakać i biegać. Opieka nad tym gatunkiem to ciekawe hobby. Wielkoszczur gambijski oswojony i dobrze traktowany to wspaniały towarzysz człowieka.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top