GeoZoo » Kot » Drapak dla kota
Drapak dla kota

Drapak dla kota

Drapak dla kota to podstawowa i niezbędna wyprawka kociego towarzysza. Na początku zwierzak nie musi wykazywać zainteresowania nowym sprzętem. Z tego względu należy dać pupilowi czas, żeby przywyknął i zaakceptował nowy przedmiot w domu.

Drapak dla kota nie trzeba od razu kupować w sklepie. Można do drapania i ścierania kocich pazurów wykorzystać kilka kartonowych pudełek. Pozwala to wówczas kociemu przyjacielowi dowolnie się w nich chować, przewracać i drzeć pudełka. Będzie to dla naszego pupila duża frajda. Koty do drapania często akceptują również odwrócony wiklinowy kosz. Może również ostrzyć pazury na gumowej wycieraczce. Z braku tego rodzaju przedmiotów chętnie drapią siedzenia i oparcia mebli.

Funkcje drapaka

Drapak dla kota to nie tylko zabezpieczenie mebli przed zniszczeniem. Jest to przede wszystkim przedmiot, na którym futrzak może pozostawiać  ślady swojej obecności czyli kocią wizytówkę. Drapak służy również do istotnego zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest ostrzenie kocich pazurów. Futrzaki najczęściej drapią trzy rodzaje powierzchni: poziomo, pionowo i skośnie.

Trudno byłoby udostępnić pupilowi w domu trzy różne drapaki. Z tego względu wystarczy bacznie obserwować zachowanie kota.

Istotne jest:

  • Co kot lubi drapać?
  • Czy są w mieszkaniu miejsca, gdzie lubi najczęściej się tarzać czy zaczepiać nogami?
  • O jakie przedmioty najczęściej ociera się pyszczkiem?

Drapak dla kota

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki można zaplanować właściwe miejsce w domu dla kociego drapaka. Nie powinien on być zbędnym przedmiotem tylko sprzętem, który kot chętnie drapie i rezygnuje ze zniszczenia mebli. Drapak służy kotom do ścierania pazurów, znaczenia feromonami i zabawy.

Jaki drapak dla kota?

Drapak dla kota powinien być umieszczony w istotnym dla niego miejscu. Najlepiej tam gdzie przecinają się drogi kotów i pozostałych domowników. W ten sposób zostanie podniesiona atrakcyjność lokalizacji drapaka. Pupil powinien polubić drapak i chętnie z niego korzystać. Wystarczą na jednej podstawce dwa drapaki, jeden niższy, a drugi wyższy potrzebny do kocich wspinaczek.

W sprzedaży nie brakuje różnych drapaków dla kota z rozmaitymi akcesoriami i drabinkami czy budkami. Na rynku dostępne są drapaki o rozmaitych wymiarach i kształtach oraz z różnych materiałów. Niektóre z nich są bardzo kosztowne i często dostosowane do kociej rodziny.

Drapak dla kota

Drapak ma za zadanie spełniać podstawowe wymagania futrzaka, czyli powinien być:

  • Stabilny, ponieważ jest kota oparciem. W żadnym przypadku nie powinien chwiać się czy przesuwać. Futrzaki nie lubią niestabilnych przedmiotów. Takiego drapaka nie zaakceptują i wybiorą mebel. Należy pamiętać, że drapiąc meble koty nie robią tego złośliwie.
  • Naturalny czyli wykonany z tworzywa jak najbardziej naturalnego, co wzbudzi kocie zainteresowanie. Większość kotów wybiera do drapania dobrze zamocowany kawałek drewna bądź konopną linę. Jednak niektóre futrzaki akceptują obicia z wykładziny dywanowej.
  • Dostępny, co oznacza powieszenie go lub postawienie w łatwo dostępnym dla pupila miejscu. Drapak nie powinien stać w rogu pokoju. Ulokowanie go na środku jest raczej niemożliwe. Jednak można sprzęt do drapania umieścić w takim miejscu, żeby kot miał dostęp do niego przynajmniej z trzech stron.

Drapak dla kota jest niezbędny, ponieważ poprzez drapanie koty znaczą terytorium. Ulubionym miejscem kociego drapania są najczęściej pionowe powierzchnie z drewna. Drapak można ustawić w pobliżu kociego legowiska, ponieważ zwierzęta te lubią drapać, zaraz po przebudzeniu. Od maleńkości kota należy zachęcać do drapania słupa.

Drapak dla kota to koci mebel, który powinien być przez zwierzę używane. Właściwie dobrany drapak i postawiony w odpowiednim miejscu spełni na pewno pupila oczekiwania. Nie warto od początku kupować drapakowych gadżetów, ponieważ warto wcześniej sprawdzić, jak będzie zachowywał się koci przyjaciel.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top