GeoZoo » Kot » Kot signapurski
Kot signapurski

Kot signapurski

Kot signapurski to śliczny i miły drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to bardzo mała rasa hodowana w domowych warunkach. Kot signapurski jest słodkim, czułym i kochanym zwierzęciem. Podbija on ludzkie serca i zachwyca swoim wyglądem. Polecany jest pasjonatom bardzo małych kotów.

Kot signapurski w języku malajskim nazywany jest również kucinta czyli „kot miłości”. Jak jego nazwa wskazuje pochodzi z Singapuru. W swoim kraju został podniesiony do rangi narodowej maskotki. Jest to najmniejsza i najlżejsza rasa znana pośród hodowców. Jest on uznany za żywy skarb Signapuru, gdzie stoi jego pomnik. Nie powinien być krzyżowany z innymi rasami.

Krótka historia

Kot signapurski ma pochodzenie owiane tajemnicą. Nie jest do końca wiadomo, czy jest to rasa naturalna, żyjąca w kanałach ściekowych. Może być również wynikiem pracy hodowców. Powstał on w wyniku skrzyżowania kota burmskiego z abisyńskim. W 1971 roku amerykański geofizyk Hal Meadow wracając z Singapuru, zabrał ze sobą trzy małe kotki.  

Znalazł je na ulicach miasta i podarował swojej narzeczonej, która rozpoczęła hodowlę tej interesującej rasy. Kot signapurski nie został uznany przez międzynarodową organizację felinologiczną FIFe. Rasa ta została zarejestrowana przez CFA w 1988 roku. Do Polski koty te zostały przywiezione w 2009 roku. Sprowadzone zostały z Bukaresztu przez Grzegorz Cieślikowskiego.

Wygląd zewnętrzny

Kot signapurski jest bardzo małą rasą, która wyróżnia się muskularną budową ciała. Sylwetka jego ma kształt prostokąta, a waga nie przekracza 3 kg. Długość ciała wynosi w granicach 33-41 cm. Klatka piersiowa jest dobrze umięśniona. Głowa jego z zaokrąglonym podbródkiem znajduje się na krótkiej i umięśnionej szyi.

Kot ten posiada duże oczy o kształcie migdałowym z ciemnobrązową obwódką. Mogą mieć barwę złota, zieleni i brązu. Natomiast jego szerokie u nasady uszy zaokrąglone są na końcach. Uszy i nos od strony wewnętrznej powinny mieć blado różowy kolor. Krótkie kończyny zakończone są owalnymi łapkami w kolorze brązowo-różowym.

Jego średniej długości ogon nie jest zbyt giętki. Ma krótkie, gęste i błyszczące futro. Może być umaszczony w kolorze kości słoniowej do ciemnego brązu. Jaśniejszy włos widoczny jest na brzuchu i u nasady, a na końcach ciemniejszy. Ważne, żeby jego sierść była, co najmniej podwójnie pręgowana. Ta kocia rasa nie gubi dużo sierści.

Charakter i temperament

Kot signapurski jest inteligentny i żywiołowy, ciekawski i bardzo towarzyski. Nie znosi samotności, dlatego można mu kupić do towarzystwa drugiego kota lub psa. Zwierzęta te są gibkie i zwinne. Potrafią przecisnąć się przez wąskie szczeliny. Signapur nie jest łasuchem ani nie jest odporny na niskie temperatury. Jest to bardzo oddane i przyjacielskie stworzenie.

Kot signapurski uwielbia pieszczoty i zabawy, a także wypoczywać na kolanach opiekuna. Lubi zwiedzać każdy zakamarek domu. Nie przeszkadza mu zmiana miejsca zamieszkania. Niejednokrotnie rasa ta wykorzystywana jest w felinoterapii z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Kot ten jest spokojny i wydaje ciche dźwięki.

Pielęgnacja kota singapurskiego nie jest skomplikowana. Wystarczy przemywać mu regularnie oczy oraz czyścić zęby i uszy, których kolor nie powinien odbiegać od normy. Poza tym trzeba systematycznie wyczesywać martwą sierść, najlepiej specjalnie przeznaczoną do tego rękawicą. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się na zdrowiu kota.

Należy codziennie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Kot ten nie może się nudzić, ponieważ źle to wpłynie na jego zdrowie psychiczne. Wspólne zabawy z opiekunem przyniosą mu wiele radości. Dobrze jest stworzyć kotu w mieszkaniu odpowiedni plac zabaw i wyposażyć w piętrowy drapak.  

Kot singapurski nie jest często hodowany w naszej ojczyźnie, ale istnieją jego rodzime hodowle. Rasa ta jest kosztowna. Cena kotka zależy od linii hodowlanej, zdobytych tytułów od rodziców i dalszego przeznaczenia. Singapura można kupić w cenie 5-6 tysiąca złotych. Długość życia kotka singapurskiego sięga 14 lat, a nawet dłużej.

Podsumowując kot signapurski jest ślicznym zwierzęciem. Jest to jedna z najmniejszych ras na świecie. Decydując się na chowanie kota singapurskiego musimy zadbać o jego dobrostan. Jest on bystrym i ciekawskim zwierzęciem. Kot zadbany będzie radosny i szczęśliwy. Rasa ta doskonale nadaje się do małych mieszkań. Polecany jest szczególnie miłośnikom miniaturowych zwierząt.

Scroll to Top