GeoZoo » Kot » Kot jawajski
Kot jawajski

Kot jawajski

Kot jawajski jest odmianą orientalną. Jest on średniej wielkości ssakiem. Rasa ta jest bardzo inteligentna i zwinna. Kot jawajski bez trudu nauczy się różnych sztuczek, a także chodzenia na smyczy. Pochodzi on z Wielkiej Brytanii i nazywany jest również mandarynem lub kotem orientalnym długowłosym.

Kot jawajski swoją nazwę zawdzięcza wyspie Jawie, która znajduje się w Południowo-Wschodniej Azji i należy do Indonezji. Jest cenionym kotem ze względu na swój niesamowity urok. Należy on do kotów długowiecznych, ale pod warunkiem, że ma właściwą opiekę. Posiada doskonale umięśnione ciało. Jest to doskonały towarzysz człowieka, który wnosi wiele ciepła do domowego ogniska.

Krótka historia rasy

Kot jawajski jest pięknym zwierzęciem o zielonych oczach. Rasa ta powstała na skutek skrzyżowania kota balijskiego z kotem orientalnym krótkowłosym. Przypomina on wyglądem kota balijskiego o jednolitym umaszczeniu. Koty jawajskie trafiły do Stanów Zjednoczonych w 1970 roku. Rasa ta została uznana w 1988 roku przez Międzynarodowa Federację Felinologiczną.

Cechy zewnętrzne

Kot jawajski to średniej wielkości drapieżnik, którego waga waha się w granicach 2,5-5 kg. Jest zwierzęciem o eleganckiej i smukłej sylwetce. Posiada głowę w kształcie trójkąta z okazałymi i długimi uszami, które zakończone są spiczasto. Wyróżnia się średniej wielkości oczami w kształcie migdałów o barwie zielonej.

Kot jawajski posiada długi i prosty nos oraz płaskie czoło. Mandaryn charakteryzuje się długim i cienkim ogonem. Jego przednie kończyny są krótsze od tylnych, a stopy owalne i małe. Odznacza się jedwabistą i gładką sierścią, która dłuższa jest po bokach jego ciała. Niejednokrotnie u kociąt występuje rysunek na sierści, który z wiekiem staje się jednolity.

Kot jawajski posiada tylko delikatny włos okrywowy bez podszerstka, który nie jest zbyt gęsty. Charakteryzuje się różnorodnym umaszczeniem. Futro może być barwy: kremowej, dymnej, niebieskiej, liliowej, płowej, rudej, szylkretowej, czekoladowej czy czarnej. Jest kotem długowiecznym. Żyje ponad 15, a nawet 20 lat, gdy posiada odpowiednią opiekę. Kot jawajski dojrzałość osiąga w wieku 9-12 miesięcy.

Kot jawajski

Charakter i temperament

Kot jawajski bardzo aktywnym i żywiołowym zwierzęciem, pełnym temperamentu. Potrzebuje on wiele miłości i czułości ze strony opiekuna. Szybko przyzwyczaja się do człowieka i nie lubi zostawać sam w domu. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie dwóch kotów orientalnych lub kota i psa.

Kot jawajski jest inteligentny i sprytny. Musi on rozładować nadmiar zgromadzonej energii. Kocha swojego właściciela i uwielbia wspólne z nim zabawy. Źle znosi rozłąkę z ukochanym opiekunem. Przedstawiciel tej rasy jest bardzo towarzyskim i rozmownym pupilem. Trzeba codziennie poświęcić trochę czasu na wspólne z nim zabawy.

Pielęgnacja kota jawajskiego nie jest trudna. Wystarczy regularnie go czesać i sprawdzać jego uszy. Koniecznie należy postawić w domu solidny, najlepiej piętrowy drapak dla mandaryna. Jest bardzo towarzyskim i rozmownym kotem, który nie lubi sam zostawać w domu.

Potrafi wydawać z siebie rozmaite odgłosy, które są przyjemne dla ucha.

Kot jawajski jest wobec swojego właściciela lojalnym i uczuciowym przyjacielem. Kocha on także siedzieć opiekunowi na kolanach i spać obok niego. Koty tej rasy przeważnie szybko przybierają na wadze, gdyż mają szalony apetyt. Z tego względu bardzo ważne jest stosowanie zbilansowanej diety i zadbanie o właściwą dawkę kociego ruchu.

Koty jawajskie uwielbiają spacery w szelkach i na smyczy, zupełnie tak jak pies. Po odpowiedniej socjalizacji nadaje się do życia z psem lub innym kotem. Poza tym jest kotem ciekawskim, pragnącym częstego przytulania. Pragnie być również w centrum zainteresowania. Jest łatwy do tresury i lubi popisywać się wyuczonymi sztuczkami.

Kot jawajski polecany jest osobom, które poza domem nie spędzają dużo czasu. Doskonale nadaje się dla rodzin ze starszymi dziećmi. Jest również dobrym kompanem dla samotnych ludzi, ponieważ uwielbia pieszczoty i przytulanie się do człowieka. Należy pamiętać, że źle znosi niskie temperatury, ponieważ futro jego nie jest gęste.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]