GeoZoo » Pies » Dog niemiecki
Dog niemiecki

Dog niemiecki

Dog niemiecki to olbrzymi pies obronny, stróżujący i do towarzystwa. Jest dostojnym czworonogiem, nazywanym „Apollem” wśród psich ras. Siła i elegancja łączy się z jego wielkimi rozmiarami. Posiada on szlachetny i wdzięczny wygląd. Dogi niemieckie to największe psy kontynentu europejskiego.

Dog niemiecki posiada również inne nazwy takie jak: deutsche dogge, great dane czy german mastiff. Natomiast w krajach anglosaskich i na zachodzie Europy nazywany jest „wielkim duńczykiem”. Pies ten jest przedstawicielem molosów. Rasa ta polecana jest rodzinom ze starszymi dziećmi oraz osobom młodym i energicznym. Dog niemiecki nie nadaje się dla alergików.

Historia rasy

Dog niemiecki jak jego nazwa wskazuje pochodzi z Niemiec. Przodkowie jego to duże i silne stworzenia, które wykorzystywano jako psy bojowe i myśliwskie na grubego zwierza. Dog niemiecki wywodzi się z mastiffów, psów gończych i na pewno spokrewniony jest z chartami. Historia jego jest sprzed kilku tysięcy lat.

W średniowieczu rasa ta używana była jako psy gończe do łowów na niedźwiedzie czy dziki. W Niemczech dogi wykorzystywano do polowania na dziki. Te szybkie, wytrzymałe i odważne czworonogi potrafiły dogonić i powalić swoją ofiarę. Dog niemiecki ze względu na swój dostojny wygląd i zdolności łowieckie zyskał na popularności.

W Wielkiej Brytanii rasa ta znana była początkowo jako niemieckie psy na dziki pod nazwą german boarhounds. Ze względu na duńskie powiązania rasa ta nazywana jest great dane czyli „wielki duńczyk”. Jednak według Niemców jest to deutsche dogge. Najliczniej hodowany jest w swoim ojczystym kraju.

Dog niemiecki

Wygląd

Dog niemiecki to wielki pies o prawie kwadratowej sylwetce. Charakteryzuje się ładnie uwydatnioną muskularną i głęboką klatką piersiową. Wysokość suki liczona jest od 72 cm, a psa od 80 cm. Masa ciała suki mieści się w przedziale 45-70 kg, a psa wynosi w granicach 60-95 kg.

Dog niemiecki posiada długą i proporcjonalną głowę z prostokątną kufą. Ma średniej wielkości ciemne oczy w kształcie migdałów. Uszy jego są również średniej wielkości, osadzone wysoko i naturalnie wiszące. U jednobarwnych i pręgowanych dogów nos jest duży i zawsze czarny. U łaciatych tolerowany jest różowy i w czarne plamy.

Zęby są białe, duże i mocne oraz ściśle na siebie zachodzące. Pożądany jest zgryz nożycowy. Jego długa szyja jest wysoko osadzona, muskularna i żylasta. Kończyny przednie i tylne są dobrze umięśnione. Posiada wysoko osadzony, średniej długości ogon, który gruby jest u nasady. Ogon sięga tylko do stawu skokowego.  

Wyróżnia się zwartą i atletyczną budową ciała. Dog niemiecki  ma krótką i przylegającą do ciała sierść, która jest gładka i lśniąca. Umaszczenie jego może być: żółte i pręgowane, błękitne i stalowe oraz czarne i białe z czarnymi, dużymi łatami. Do dogów należą światowe rekordy Guinnessa pod względem wysokości.

W lutym 2010 roku błękitny Giant Gorge z Arizony mierzył 109,2 cm. Najwyższą suką w kwietniu 2011 roku została Nova z Illinois, mierzyła 90,2 cm. Rasy tej nie należy doradzać amatorom i osobom niezrównoważonym, ponieważ dogi posiadają władczą naturę. Dog niemiecki jest krótkowieczny. Żyje w granicach 6-8 lat, a czasami dłużej.

Charakter i temperament

Dog niemiecki jest szybkim i energicznym czworonogiem, w którym płynie krew charta. Porusza się mocnym krokiem na prostych kończynach. Jest to spokojny pies rodzinny o wielkiej sile. Ma przyjazną i towarzyską naturę. Uwielbia być głaskany i przytulany. Psy tej rasy są przeważnie przywiązane do domowników, ale nieufne wobec obcych.

Jest to pies zrównoważony i odważny oraz pewny siebie. Czworonogi te są żywsze niż inne psy bojowe. Odznaczają się szlachetną sylwetką oraz pełnymi wdzięku, płynnymi ruchami. Nawet w największym podnieceniu dog niemiecki nie zdradza zdenerwowania. Jest łagodny i cierpliwy, ale niechcąco może przewrócić małe dziecko.

Dog niemiecki odpowiednio socjalizowany nie jest psem lękliwym ani agresywnym. Nie uczy się szybko. Wymaga cierpliwego i konsekwentnego prowadzenia od szczeniaka. Z dystansem podchodzi do innych psów. Właściwie ułożony toleruje inne zwierzęta w domu. Tchórzliwe i nerwowe dogi nie otrzymują pozytywnej oceny sędziów.

Dog niemiecki

Zdrowie i pielęgnacja

Dog niemiecki jest narażony na skręt żołądka, który nieoperowany doprowadzi psa do śmierci. Powinien mieć dobrze zbilansowaną dietę i dobowe posiłki rozłożone na dwa mniejsze. Zalecane jest badanie  oczu, bioder, łokci oraz serca i krwi. Regularne szczepienia i wizyty w lecznicy dla zwierząt utrzymają psa w dobrej kondycji.  

Pielęgnacja tych zwierząt nie jest skomplikowana. Jedynie uciążliwa może być jego ślina, która zbiera się pod wargami. Rozrzucana jest ona dookoła, gdy pies gwałtownie porusza głową. W okresie wzrostu czworonoga należy podawać mu witaminy. Szata doga jest łatwa w pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu przetrzeć sierść mokrą szmatką.

Sławne dogi niemieckie

Dog niemiecki znany jest z kreskówek i filmów. Scooby Doo i Astro to sławne dogi z kreskówek. Czworonogi te występowały również w filmach. Na przykład „W pustyni i w puszczyHenryka Sienkiewicza psy te grały rolę Saby. Natomiast Protazy to pies „Pana SamochodzikaZbigniewa Nienackiego. Marmaduke znane są z komiksów w Stanach Zjednoczonych.

Podsumowując dog niemiecki uważany jest za największą na świcie przytulankę, która posiada instynkt myśliwego i stróża. Wykazuje on niską tolerancję upałów i mrozów. Jest psem średnio aktywnym, który wymaga regularnych ćwiczeń, socjalizacji i spacerów. Nie jest polecany rodzinom z małymi dziećmi i ludziom starszym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top