GeoZoo » Pies » MOPS
Siedzący pies mops na tle przyrody.

MOPS

Mops to rasa starych psów, których rodowód jest pełen tajemnic. Jest on czworonogiem ozdobnym i do towarzystwa, typowym psem rodzinnym. Nie jest to zwierzę chorowite. Rasa ta polecana jest dla rodzin z dojrzałymi dziećmi i dla osób starszych.

Mops jest psem rodzinnym. Jego przodkami były mastify, po których stworzenie odziedziczyło wiele charakterystycznych cech. Jest on również nazywany Pug, aplle czy mopshond. Pielęgnacja tej rasy nie jest kłopotliwa. Pies ten ma tendencję do otyłości, dlatego potrzebuje umiarkowanych spacerów.

Pochodzenie

Mops wywodzi się z czasów starożytnych, a jego ojczyzną są Chiny. Były one pupilami buddyjskich mnichów. Rasa ta została zminiaturyzowana w Azji. Posiada on charakterystyczne zmarszczki na pyszczku, które w Chinach uważano za „znak księżyca”.

Mops pojawił się w Europie w XVI wieku. Nie trzeba było długo czekać, ponieważ szybko zyskał on grono zwolenników. W czasach wiktoriańskich przycinano mu uszy celem uwidocznienia specyficznych zmarszczek na pysku. Był on w tamtych czasach bardzo popularny. Pies ten został uznany za rasowego w roku 1885.

Pies mops siedzący na szarym tle.

Wygląd

Mops jest niedużym psem, którego wysokość sięga od 30 do 36 cm. Natomiast waga jego waha się w granicach 6,3 – 8,1 kg. Rasa ta posiada silną i zwartą budowę. Cechuje go sylwetka krępa i kwadratowa, która jest mono umięśniona. Długość jego życia waha się w granicach 2 – 15 lat. Niektóre osobniki mogą żyć nawet dłużej.

Ma dużą i okrągłą głowę z bardzo krótką kufą. Na jego spłaszczonym pyszczku można zauważyć charakterystyczne zmarszczki. Posiada duże ozy, które są okrągłe i ciemne. Natomiast jego uszy są małe i cienkie, w kształcie guzików czy płatków róży. Nosi wysoko osadzony ogon, przylegający do biodra i silnie skręcony.

Mops jest psem krótkowłosym o delikatnej, gładkiej i błyszczącej szacie. Jego umaszczenie jest koloru: brzoskwiniowego, srebrnego, płowego czy czarnego. Rasa ta ma widoczne ciemne znaczenia na pysku lub masce i uszach. Mops posiada pieprzyki na policzkach i pręgę grzbietową.

Pies mops leżący w domu na kanapie.

Temperament

Mops jest typowym kanapowcem, który lubi przebywać blisko swojego opiekuna. Jego poziom aktywności jest niski i nie wymaga dużo ćwiczeń. Odznacza się niskim poziomem tolerancji upału i średnim mrozu. Dodatkowo skłonność do zabawy i szkoleń u tej rasy kształtuje się na średnim poziomie.

Mops jest przyjazny w stosunku do innych psów i zwierząt. Jest on wesołym, ale z natury leniwym czworonogiem. Lubi zabawy i własne popisy. Jednocześnie jest odważny, pewny siebie, ale również zawzięty. Traktuje z rezerwą obce mu osoby.

Jest cierpliwy i tolerancyjny w stosunku do dzieci, które właściwie się wobec niego zachowują.

Szkolenia tej rasy nie są łatwe, ponieważ mops szybko się nudzi i męczy. Poza tym nie lubi powtarzać tych samych czynności. Nie znosi samotności i uwielbia pieszczoty. Porusza się wesoło i mocno. Może również chrapać i charczeć. W odróżnieniu od innych psów mops męczy się szybciej. Powodem tego jest krótka kufa, utrudniająca wentylację.

Zdarzają się również bardzo żywiołowe osobniki.

Podsumowując mops jest zwierzęciem spokojnym i ułożonym. Nie jest polecany dla ludzi zapracowanych i bardzo aktywnych. Jest to rasa, która ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niektórzy uważają, że mops jest śmieszny i nie jest ładny. Natomiast dla innych jest czworonogiem uroczym i słodkim. Mops jest jednym z najpopularniejszych psów towarzyszących i wystawowych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top