GeoZoo » Pies » Jakie witaminy dla psa?
Jakie witaminy dla psa

Jakie witaminy dla psa?

Jakie witaminy dla psa? Witaminy to związki organiczne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu czworonoga. Biorą one udział w wielu procesach metabolicznych. W wyniku niedoboru witamin w psiej diecie mogą wystąpić różne zaburzenia kliniczne. Metabolizm witamin u czworonoga jest podobny, jak u większości zwierząt.

Jakie witaminy dla psa? Niektóre narządy i tkanki psa są bardzo wrażliwe na obniżoną ilość witamin. Witaminy podzielone są na rozpuszczalne  w tłuszczach i w wodzie. Właściwość ta ma duże znaczenie w ich przyswajaniu. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wchłaniane  są wraz ze związkami lipidowymi pożywienia. Ujemny wpływ na ich przyswajanie mają zaburzenia trawienne i wchłaniania tłuszczów.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Jakie witaminy dla psa? Pies powinien mieć podaną odpowiednią dawkę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i rozpuszczalnych w wodzie. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą: A, D, E, K. Witaminy A i D mogą kumulować się w wątrobie psa.

Witamina A pochodzi z karotenoidów, które są syntetyzowane przez rośliny. Biologiczne znaczenie witaminy A występuje w procesie: widzenia, morfogenezy, różnicowania komórek, funkcji immunologicznych. Witamina A również wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu.

W wyniku niedoboru witaminy A psy mają następujące objawy:

  • spadek masy ciała,
  • niezborność ruchów,
  • zapalenie spojówek,
  • zmętnienie albo owrzodzenie rogówki,
  • ślepota nocna,
  • zapalenie płuc,
  • zmiany skórne i wypadanie sierści,
  • osłabienie apetytu.

Zbyt małe ilości witaminy A mogą być przyczyną zwiększonej podatności na zakażenia. U młodych zwierząt można również zaobserwować spowolniony wzrost, a nawet utratę słuchu z powodu zaniku nerwu ślimakowego. Najlepszymi naturalnymi źródłami witaminy A są: wątroba, jaja kurze, produkty mleczne i rybne, oleje. W karmie dla psów też dodawana jest witamina A.

Witamina D wykazuje aktywność przeciwkrzywiczą. Odpowiednia dawka witaminy D powinna znaleźć się w diecie czworonoga. Witamina D w krwiobiegu transportowana jest z białkiem. Magazynowana jest w tkance tłuszczowej w pobliżu organów wewnętrznych: wątroby, płuc, serca i nerek.

Zaburzenia występujące u psów w wyniku niedoboru witaminy D:

  • mineralizacja kości,
  • kulawizna.

U młodych psów z powodu niedoboru witaminy D występuje krzywizna z objawami ospałości, wyginanie się trzonu kości długich i słabość mięśni. Psy rosnące dużych ras są najbardziej narażone na niedobór witaminy D. Jednak przy właściwie zbilansowanej diecie nie trzeba jej dodatkowo uzupełniać.

Zapotrzebowanie psów  na witaminę D jest zależne od:

  • stanu fizjologicznego psa,
  • docelowej masy ciała dojrzałego osobnika,
  • wapnia i fosforu podawanego w diecie czworonoga.

Naturalnym i najbogatszym źródłem witaminy D są: ryby morskie i olej z tych ryb. Ilość ich w diecie psa powinna być ograniczona, ponieważ mogą zagrażać toksycznością. Witamina D w mniejszych ilościach obecna jest w rybach słodkowodnych, wątrobie, jajach kurzych. Najmniejsza ilość tej witaminy znajduje się w produktach mlecznych i mięsie.

Witamina E to grupa związków chemicznych, które charakteryzują się właściwościami przeciwutleniającymi. Wchłanianie tej witaminy następuje w jelicie cienkim poprzez bierną dyfuzję.

Niedobór witaminy E powoduje u psów:

  • żółte zabarwienie tkanki tłuszczowej,
  • zwyrodnienie siatkówki,
  • duszności,
  • obrzęk podskórny,
  • słabość mięśni,
  • niepłodność u samców.

Witamina E jest uważana za najmniej toksyczną witaminę rozpuszczalną w tłuszczach. Nieznana jest dopuszczalna dawka witaminy D u psów.

Witamina K nie jest opisana w związku z dodawaniem jej do pożywienia przy prawidłowej syntezie bakteryjnej i właściwych procesach wchłaniania. Z powodu zaburzeń wchłaniania tłuszczów może nastąpić u czworonogów jej niedobór. Przykładami mogą być: przewlekła niewydolność trzustki, długotrwała biegunka czy niewydolność wątroby. Naturalnym źródłem tej witaminy są: zielone liściaste warzywa, w karmach wątroba, mączki rybne. Do wielu karm witamina K nie jest dodawana.  

Jak przygotować zwierzaka do weterynarza?

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Jakie witaminy dla psa? Dla psa poza witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach powinny być podawane witaminy rozpuszczalne w wodzie. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą: witaminy z grupy B, C, cholina i karnityna. Witaminy niemagazynowane należy dostarczać z codziennym wyżywieniem, zwłaszcza witaminę B6.

Według przeprowadzanych badań wykazano, że wysokie dawki witaminy B6 działają hamująco na powstawanie nowotworów, a także na proliferację istniejących komórek nowotworowych. Do witamin z grupy B należą: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B11, B12. Najbardziej intensywne wchłanianie witaminy B1 następuje w jelicie czczym.

W jelicie cienkim najintensywniej wchłaniane są: B2, B3, B5. Witamina B6 wchłania się najlepiej w dwunastnicy, mniej w czczym i minimum w krętym. Witaminy B7 główne wchłanianie zachodzi w jelicie cienkim i okrężnicy, a B12 w  jelicie krętym.

Witamina B9 znana jest pod nazwą kwasu foliowego, który musi być codziennie dostarczony w diecie psa, ponieważ nie jest magazynowana w organizmie psa.

Przy niedoborze kwasu foliowego można zaobserwować u psów:

  • spowolnienie wzrostu,
  • leukopenię,
  • zapalenie języka,
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • brak apetytu.

Niedobór B9 występuje sporadycznie. Może wystąpić przy wegetariańskiej diecie psa.

Cholina zaliczana jest do witamin z grupy B czyli B4, ale nie spełnia w pełni definicji witamin. Cholina niezbędna jest przy budowaniu ścian  komórkowych i w transporcie kwasów tłuszczowych. Zaniżona dawka kwasu foliowego i witaminy B12 zwiększ zapotrzebowanie na cholinę.

Niedobór choliny jest powodem:

  • zahamowania wzrost,
  • stłuszczenia wątroby,
  • upośledzenia aktywacji płytek krwi,
  • zaniku tarczycy.

Cholina występuje w: wątrobie, mięsach zwłaszcza tłustych, soi, nasionach oleistych, kurzych jajach. W mniejszej ilości w owocach i warzywach. Bezpieczna dawka w karmie to 2000 mg/kg produktu według norm NRC.

Karnityna należy do amin IV rzędowych, powstaje z lizyny i metioniny. Najwyższe jej stężenie występuje w: nerkach, mięśniach szkieletowych i w mięśniu sercowym. W wyniku niedoboru karnityny dochodzi do rozwoju kardiomiopatii rozstrzeniowej.

Niedobór tej witaminy powstaje wskutek:

  • karmienie psa małą ilością produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • zaburzenia syntezy endogennej w wątrobie,
  • nadmiernej ilości karnityny wydalanej z moczem,
  • zaburzonego jej wchłaniania w jelicie cienkim.

Jakie witaminy dla psa? Podsumowując dla psa potrzebne są prawie wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. Na przykład witamina C przyspiesza gojenie ran, zapobiega krwotokom z naczyń i w walce ze szkorbutem. Nie jest w zasadzie konieczna, ponieważ wytwarzana jest przez organizm czworonoga. W przypadku gotowych karm zawartość witamin podana jest na opakowaniu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...