GeoZoo » Pies » Najstarszy pies na świecie
Najstarszy pies na świecie

Najstarszy pies na świecie

Najstarszy pies na świecie to portugalski pies stróżujący o imieniu Bobi. Posiadał on przyjazną i towarzyską naturę. Ze względu na swój wiek stał się rekordzistą. Czworonogi żyją średnio zaledwie kilkanaście lat. Długowieczność niektórych psich osobników owiana jest tajemnicą.

Najstarszy pies na świecie urodził się 11 maja 1992 roku. Jego ojczyzną była Portugalia. Pochodził z wioski Conqueiros, która położona jest w centrum kraju. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w lutym 2023 roku, jako najdłużej żyjący pies na naszej planecie. Czworonogi tej rasy żyją średnio około 15 lat. Bobi odszedł w sobotę, 21 października 2023 roku w miejscowości Conqueiros w Portugalii.

Spike ze Stanów Zjednoczonych

Najstarszy pies na świecie przeżył na naszej planecie 31 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Poprzedni psi rekordzista to Spike rasy chihuahua, która znana jest na całym świecie. Do Księgi Rekordów Guinnessa został wpisany w wieku 23 lat. Rasa ta utrzymywana w odpowiednich warunkach żyje zwykle 12-18 lat. Chihuahua to zgrabny i wdzięczny pies.

Masa ciała Spike wynosi 5,85 kg. Rity Kimbell zaopiekowała się nim, gdy miał 10 lat. Wcześniej nie miał szczęśliwego życia, ponieważ błąkał się samotnie i żywił resztkami które zostawiali mu pracownicy sklepów. Był w złym stanie psychicznym i fizycznym. Miał plamy krwi na karku i ogoloną tylną część ciała.

Rity Kimbell zabrała bezpańskiego czworonoga do samochodu. Spike to spokojny i grzeczny pies. Na głos właścicielki reaguje merdaniem ogona. Nigdy nie był psem agresywnym. Jest przyjacielski i mądry. Jednak niekiedy trochę drażliwy, ponieważ niedosłyszy i niedowidzi. Nie zawsze pozwala się pogłaskać, gdyż potrzebuje trochę spokoju i prywatności.

Ma zapewnioną dobrze zbilansowaną naturalną dietę, a domownicy otaczają go troskliwą opieką i miłością. Poza tym jest bardzo przyjacielski i lubi spacerować po farmie. Jego ulubioną potrawą jest kiełbasa z serem. W lutym 2023 roku tytuł najstarszego psa na świecie odebrał mu Bobi, gdy został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Pies stróżujący Bobi

Najstarszy pies na świecie obchodził hucznie swoje 31 urodziny w 2023 roku. Jego ludzka rodzina przyszykowała mu uroczystość na ponad 100 osób, gdzie głównym uczestnikiem imprezy był Bobi. Stał się on sławny na całym świecie od lutego 2023 roku, kiedy został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Miał on wówczas 30 lat, 8 miesięcy i 22 dni.  

Wiek Bobiego został dokładnie sprawdzony w portugalskiej bazie danych zwierząt domowych. Został tam zarejestrowany w 1992 roku przez Weterynaryjną Służbę Medyczną Gminy Leiria. Najstarszy pies na świecie przez 31 lat trzymał się dobrze. Jednak nie zawsze dopisywało mu zdrowie.

W wieku 26 lat przeszedł udar, ale nadal chodził i w miarę był sprawny. Matka jego o imieniu Gira żyła 18 lat. Bobi swobodnie biegał po swojej posesji oraz okolicznych polach i lasach. Nigdy nie był trzymany na łańcuchu ani nie spacerował na smyczy. Spędził swoje życie bezstresowo wśród kochającej ludzkiej rodziny i zwierząt gospodarskich.

Jego opiekunem był Leonel Costa. Bobi był inteligentnym i towarzyskim psem, który nigdy nie był samotny. Ten psi senior nie był w ostatnich latach swojego życia, tak sprawny jak dawniej. Miał również trudności z chodzeniem. Z tego względu najczęściej przebywał w mieszkaniu lub blisko domu. Znaczną większość doby przesypiał, a w chłodne dni leżał przy kominku.

Poza tym miał już słaby wzrok, co sprawiało, że wpadał na różne przedmioty. Ten długowieczny pies wzbudzał podziw i powszechne zainteresowanie. Nie była znana ani ściśle określona przyczyna jego sędziwego wieko. Wiadomo jest, że Bobi przez całe swoje życie miał odpowiednią opiekę i zdrową naturalną dietę.

Otrzymywał regularnie różnorodne posiłki, które były specjalnie gotowane dla niego. Pozbawione one były przypraw i konserwantów. Bobi nie był nigdy karmiony gotową karmą dla psów. Chętnie zjadał mięso drobiowe i wieprzowe, a także ryby. Przy tak odpowiedniej diecie miał dość dobrą kondycję.

Podsumowując

Najstarszy pies na świecie poddany został badaniom genetycznym. Interesowały się nim naukowcy z różnych części świata z powodu jego sędziwego wieku. Wcześniej za najstarszego czworonoga na świecie uważany był australian cattle dog o imieniu Bluey, który żył 29 lat. Przyszedł na świat w 1910 roku, a odszedł  w 1939 roku. W dalszym ciągu badana jest przyczyna długowieczności zwierząt.