GeoZoo » Pies » Lhasa apso
Lhasa apso

Lhasa apso

Lhasa apso to typowy pies do towarzystwa. To bardzo stara tybetańska rasa, która przynosi szczęście. Pies ten był czczony w klasztorach i wioskach. Jest on świetnym przyjacielem człowieka w domu i na spacerze. Zachwyca swoim wyglądem i poziomem inteligencji.

Lhasa apso to wesoły i sympatyczny towarzysz człowieka. Oryginalna nazwa tej rasy to abso seng kye, co oznacza szczekającego stróża. Rasa ta jest polecana rodzinom ze starszymi dziećmi, domatorom i osobom starszym. U tych czworonogów występuje niska tolerancja upałów i średnia mrozu. Z tego względu należy chronić te zwierzęta przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Krótka historia rasy

Lhasa apso pochodzi z Tybetu i znane są jemu czasy starożytne. Wierzono tam w reinkarnację i sądzono, że dusze kapłanów po śmierci wchodziły do ciał świętych psów tybetańskich. Hodowano je w klasztorach i darzono szacunkiem. Historia Tybetu sięga 639 roku, kiedy zostało założone miasto Lhasa i wprowadzony buddyzm.

Czworonogi te ze względu na swoją hałaśliwość pełniły również rolę strażników klasztorów. Głośno alarmowały o pojawieniu się gości. Początkowa nazwa ich brzmiała lhasa terrier pomimo, że z terierami nie miały te psy nic wspólnego.

Najwięcej tych czworonogów mieszkało w stolicy Tybetu czyli w Lhasa, stąd wzięła się ich nazwa. Na zachodzie pojawiły się stosunkowo późno, dopiero w XX wieku. Rasę tę uznała w 1935 roku międzynarodowa organizacja kynologiczna o nazwie AKC. Niebawem pies ten zdobył popularność i zwolenników na całym świecie.

Lhasa apso

Wygląd

Lhasa apso to mały pies o wydłużonej sylwetce i dobrze rozwiniętych mięśniach łap. Posiada prosty grzbiet i silne żebra. Waga jego wynosi w granicach 5-7 kg. Wysokość psa mieści się w przedziale 25-28 cm. Suki są trochę mniejsze. Głowa jest umiarkowanie wąska i obficie owłosiona.

Kufa nie jest kwadratowa, a zęby nie powinny mieć braków. Szyja jest silna i porośnięta dobrze gęstą grzywą, wyraźniejsza u psów niż u suk. Jego średniej wielkości oczy są ciemne o kształcie owalnym i głęboko osadzone frontalnie. Ma zwisające uszy, które są mocno owłosione. Pożądane jest ciemne owłosienie na ich końcach.

Ogon jego jest wysoko osadzony i obficie owłosiony oraz noszony nad grzbietem. Może być załamany na końcu. Posiada dwa rodzaje szaty. Umiarkowany podszerstek oraz długie i gęste włosy okrywowe, które są proste i twarde w dotyku.

Pożądane jest umaszczenie: białe, piaskowe, miodowe, złote, ciemnoszare, łupkowe, dymne, brązowe, czarne i łaciate. Te wszystkie kolory są jednakowo cenione. Rasa ta wyróżnia się długimi wąsami i brodą.  

Lhasa apso

Charakter i temperament

Lhasa apso jest bardzo odważny i chętny do zabawy. Uwielbia głaskanie i wszelkie pieszczoty. Ten pies to typowy kanapowiec. Jest ruchliwy, ale nie wymaga długich spacerów. Wystarczą mu zabawki i towarzystwo ludzi. Nie wymaga dużo ćwiczeń. Przyjaźnie nastawiony jest do innych psów i zwierząt.

W stosunku do obcych ludzi podchodzi z rezerwą. Lhasa apso to świetny kompan do domowych zabaw. Lubi przesiadywanie na kolanach. Towarzystwo dzieci mu nie przeszkadza, jeżeli nie są natarczywe. Jest to bardzo wesoły pies o łagodnym usposobieniu, który nie znosi samotności.

Wykazuje dużą podatność na szkolenie. Jednak woli wspólne zabawy z opiekunem niż nudne komendy. Jest to pies zrównoważony, żywotny i zwarty oraz pewien siebie. Przywiązuje się do swojego właściciela i jest mu bardzo oddany. Bez problemów dostosowuje się do nowych warunków.

Rasa ta ma tendencje do szczekania i niekiedy reaguje na każde odgłosy za drzwiami. Pies ten wymaga kreatywnego i cierpliwego przewodnika. Osoby zapracowane nie spełnią oczekiwań tej rasy. Lhasa apso nadaje się dla miłośników małych psów rasowych. Długość jego życia waha się w granicach 12-14 lat.

Zdrowie i pielęgnacja

Lhasa apso to dosyć zdrowa rasa, która rzadko choruje. Niekiedy może cierpieć na schorzenia oczu czy zwichnięcie rzepki. Rzadziej na kamicę moczanową i dysplazję. Charakterystyczną cechą lhasa apso jest łzawienie oczu. Zalecane jest dokładne zmywanie śladów łez z pyszczka oraz badanie oczu i kolan.

Pielęgnacja lhasa apso jest trudna i czasochłonna. Naszego podopiecznego powinniśmy kąpać dwa razy w miesiącu. Do kąpieli należy używać specjalnych szamponów dla ras długowłosych. W czasie suszenia szaty, włos psa trzeba przeczesywać. Włos powinno wyczesywać się co drugi dzień, żeby nie dopuścić do tworzenia się kołtunów.

Lhasa apso nie nadaje się dla ludzi niecierpliwych, nerwowych i bardzo aktywnych. Natomiast polecany jest osobom z uczuleniami, ponieważ sierść lhasa apso ma niskie właściwości alergizujące. Pies ten nie sprawia kłopotu. Jest on zwierzęciem wiernym i posłusznym. W dzisiejszych czasach jest to najczęściej reprezentowana rasa tybetańska.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...