GeoZoo » Pies » Wyżeł weimarski
Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski to wszechstronny pies myśliwski na grubego zwierza. Współcześnie oprócz polowań bierze udział w konkursach pracy tropowców, posokowców, w próbach polowych i agilitach. Polecany jest szczególnie myśliwym, ludziom energicznym i osobom lubiącym spacery.

Wyżeł weimarski jest cenionym psem, zwłaszcza za swoje walory użytkowe. Nazywany jest również: weimaraner, weimaraner kurzcharig czy silver ghost. Uznany został za jednego z ładniej pachnących czworonogów, dlatego  nadaje się dla ludzi z wrażliwym węchem. Wyżeł weimarski nie jest polecany dla alergików.

Historia wyżła weimarskiego

Wyżeł weimarski pochodzi z XVII wieku, a jego ojczyzną są Niemcy. Pojawiły się tam szare zwierzęta myśliwskie. Dwa wieki temu w wyniku celowych wysiłków hodowlanych stworzono idealnego czworonoga do polowań. Miał on za zadanie polować na zwierzęta wszystkich rozmiarów za wyjątkiem niedźwiedzi i jeleni.

Początkowo rasa nosiła nazwę pointer weimarski, a jej cecha charakterystyczną był kolor stalowy. Wzorzec rasy został opracowany w 1896 roku. Weimarska rasa nadzorowana była przez niemiecki Klub Wyżłów Weimarskich. Tylko członkom pozwolono zakupić tego psa.

Czworonogi z niezatwierdzonej hodowli nie można było zarejestrować. Dopiero w 1929 roku Amerykanin zrzeszony w klubie dostał pozwolenie na wywiezienie dwóch psów tej rasy z Niemiec. W ten sposób czworonogi opuściły swój kraj i zyskały duże grono zwolenników. Wyżeł weimarski jest wynikiem krzyżowań wyżła niemieckiego, doga niemieckiego i pointera.

Wyżeł weimarski

Wygląd

Wyżeł weimarski jest dużym czworonogiem. Wysokość psa w kłębie wacha się w granicach: 59 – 70 cm, a suki wynosi od 57 do 65 cm. Pies waży w granicach 30– 40 kg. Samiec jest większy i bardziej masywny, niż suka. Masa ciała psa mieści się w przedziale 30-40 kg, natomiast waga suki wynosi 25-35 kg.

Pies ten posiada proporcjonalną głowę do wielkości całego ciała z długą kufą. Policzki są wyraźnie zaznaczone. Posiada nożycowy zgryz i kompletne uzębienie. Jego okrągłe i lekko skośne oczy mają barwę od błękitnej do ciemnobursztynowej. Uszy są płaskie, długie i wiszące oraz zaokrąglone na końcach.

Mocny i dobrze owłosiony ogon nosi w dole, poziomo albo wyżej.  Grzbiet i łapy dosyć długie bez wilczych pazurów. Jest to pies muskularny, który łączy w sobie elegancję, urok oraz szybkość. Wyżeł weimarski posiada szatę w dwóch odmianach: krótkiej lub długowłosej.

Sierść krótka jest przylegająca, gładka i gęsta. Pozbawiona jest podszerstka lub występuje jego znikoma ilość. Szata długa jest miękka, prosta bądź lekko falująca. Może mieć podszerstek lub nie. Umaszczenie może być: szare, sarnie, srebrno-szare oraz barwy pośrednie. Głowa i uszy  są trochę jaśniejsze. Długość życia tej rasy to wiek od 10 do 13 lat.

Wyżeł weimarski

Charakter i temperament

Wyżeł weimarski jest bardzo wytrzymałym psem myśliwskim. Porusza się płynnie i dystyngowanie. Został stworzony do pracy z myśliwym, przede wszystkim przy polowaniu na ptactwo. Podczas polowanie używa głównie węchu. Z tego względu został zaklasyfikowany do psów gończych. Do innych psów i zwierząt podchodzi z dystansem.

Jest czworonogiem czujnym i odważnym, ale szczekliwym. Doskonale nadaje się na psiego stróża. Do obcych ludzi pies ten często podchodzić z rezerwą. Unika dzieci małych i hałaśliwych. Skłonny jest do zabawy i dogaduje się ze starszymi dziećmi. Wymaga on dużo ćwiczeń i wykazuje bardzo wysoki poziom aktywności.

Wyżeł weimarski jest bardzo towarzyski. Z tego względu powinien przebywać blisko ludzi lub innych zwierząt. Musi on dużo biegać i eksplorować otoczenie na pokaźnym terenie, co najmniej 1,5 h dziennie. Jest to pies inteligentny i przyjazny. Przy odpowiednim przewodniku szybko się uczy.

Jest bardzo aktywnym psem, dlatego wymaga również długich spacerów. Średnio toleruje upały i nie jest zbyt odporny na mrozy. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Czworonoga wystarczy przeczesać raz czy dwa razy w tygodniu w celu usunięcia martwej sierści. Regularnie należy sprawdzać oczy, uszy i skórę oraz dbać o higienę jamy ustnej i zębów.

Nie jest psem chorowitym, ale może mieć problemy z oczami, dysplazją i hemofilią. Najczęściej spotykanym schorzeniem u tej rasy jest skręt żołądka. Z tego względu dieta jego musi być dobrze wyważona. Zalecane są badania oczu, krwi i bioder. 

Podsumowując wyżeł weimarski to pies energiczny potrzebujący dużo ruchu. Jest on trochę wyższy i masywniejszy niż nasz ogar polski. Obie rasy są psami myśliwskimi i dożywają 13 lat. Wyżeł weimarski nie jest polecany rodzinom z małymi dziećmi, ludziom mało aktywnym i seniorom. Rasa ta ze względu na swój elegancki wygląd jest coraz bardziej popularna w Polsce.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...