GeoZoo » Pies » Owczarek francuski Briard
Owczarek francuski Briard

Owczarek francuski Briard

Owczarek francuski Briard jest długowłosym czworonogiem. To duży i reprezentacyjny pies o zgrabnej sylwetce. Jego główną ozdobą jest piękna i długa sierść. Owczarek francuski rozmiarowo zbliżony jest do długowłosego owczarka belgijskiego. Owczarek francuski Briard jest w Polsce jeszcze mało popularny.

Owczarek francuski Briard to typowy pies pasterski do zaganiania owiec. Pierwsze wzmianki o francuskich psach pasterskich dotyczyły owczarków z Brie. Owczarek francuski  został opisany w poradniku rolniczym księdza Rosiera z 1809 roku. Stare dokumenty wskazują, że rasa ta znana była znacznie wcześniej. Briardy żyją około 11 lat.

Krótka historia rasy

Owczarek francuski Briard pochodzi od starych psów owczarskich, które żyły na nizinach francuskich, zwłaszcza w historycznej francuskiej prowincji Szampanii. Czworonogi bardzo zbliżone do owczarka francuskiego trzymał na swym dworze Karol Wielki. Rasa ta po pewnym czasie skrzyżowana została z szorstkowłosymi psami myśliwskimi i mastifami.

Briardy wpierw wykorzystywane były jako psy pasterskie. Służyły do  obrony stad przed wilkami i innymi napastnikami. Dopiero w XIX wieku zaczęły pomagać przy zwykłym wypasaniu owiec. W dzisiejszych czasach rasa ta często trzymana jest we francuskich domach, jako ich reprezentacyjna wizytówka.

Wygląd zewnętrzny

Owczarek francuski Briard to duży pies o prostokątnej sylwetce. Jest proporcjonalnie zbudowany o muskularnym ciele. Posiada szeroką, głęboką i nisko zachodzącą klatkę piersiową. Grzbiet ma prosty. Wysokość psa mieści się w granicach 62-68 cm, a suki wynosi 56-64 cm. Masa mieści się w przedziale 25-40 kg.

Głowa jego jest silna i dość długa. Kufa nie jest spiczasta ani wąska. Nos ma zawsze czarny, profil prosty, a czoło lekko uwypuklone. Zgryz jest  nożycowy. Zęby są silne i białe oraz ściśle na siebie zachodzą. Posiada duże i ciemne oczy o bystrym i łagodnym spojrzeniu. Uszy są wysoko osadzone, stojące i krótkie, jeżeli pozostawione są w stanie naturalnym.

Ma on muskularną i wyraźnie odcięta od łopatek szyję.  Kończyny są dobrze umięśnione i o silnym kośćcu. Posiada pionowo ustawione nogi. Na tylnych łapach znajdują się podwójne ostrogi czyli tzw. „wilcze pazury”. Łapy są silne, zaokrąglone palce zwarte, a pazury czarne. Ogon silnie owłosiony tworzy przy końcu fajkę. Nie dochodzi do stawu skokowego i jest nisko noszony.

Owczarek francuski Briard posiada długą i suchą oraz lekko falistą sierść z delikatnym podszerstkiem. Umaszczenie jest przeważnie płowe, czarne i szare w padające w kolor niebieskawy. Pożądana jest ciemna barwa szaty. Głowa ozdobiona jest włosem, tworzącym brodę, wąsy i brwi przesłaniające oczy.

Dopuszczalne są wszystkie kolory jednolite, oprócz białego.

Owczarek francuski Briard

Wadami dyskwalifikującymi tego psa są:

  • niewymiarowy wzrost,
  • jasne oczy,
  • jasny nos,
  • białe łapy,
  • brak ostróg,
  • ogon krótki,
  • włos kędzierzawy,
  • sierść niejednolita,
  • włos okrywowy krótki.

Charakter i temperament

Owczarek francuski Briard jest psem zwinnym, żywotnym i ruchliwym o zdecydowanym charakterze. Niejednokrotnie spotykany jest na zawodach sportowych. Najlepiej czuje się w ruchu, ponieważ jest bardzo aktywny. Może trenować nawet wiele godzin, pokonując proste przeszkody, ale niezbyt wysokie.

Owczarek francuski Briard nie sprawia trudności w szkoleniu. Jest psem inteligentnym i pojętnym. Briard jest bardzo towarzyskim psem społecznym. Świetnie komunikuje się z innymi czworonogami i ludźmi. Uwielbia też pieszczoty i wspólne zabawy z opiekunem. W stosunku do dzieci potrafi być troskliwy.

Jest on opiekuńczy wobec domowników i trochę z rezerwą podchodzi do obcych ludzi. Rasa ta jest spokojna o wesołym usposobieniu. Briardy nie są agresywne w stosunku do innych zwierząt. To bardzo czujne czworonogi, dlatego bywają hałaśliwe. Mogą wydawać specyficzne dźwięki. Owczarek francuski jest pełen życia, lojalny i bezwarunkowo kochający swojego właściciela.

Owczarek francuski Briard

Pielęgnacja Briarda

Owczarek francuski Briard nie choruje często, ale zdarzają się osobniki z alergią. Jest to dość zdrowa rasa, jeżeli ma zapewnioną zbilansowaną dietę i właściwą opiekę. Mogą mieć drobne kłopoty dermatologiczne i dysplazję stawów biodrowych ze względu na swoje rozmiary. Przy złej diecie narażone są na skręt żołądka. U psów w średnim wieku zalecane jest badanie krwi.

Widoczną kulawiznę nie wolno lekceważyć, najlepiej zabrać psa do lekarza weterynarii. Rasa ta wymaga codziennego przemywania oczu i od czasu do czasu przycinania zbyt długiej grzywki. W przestrzeni między palcami sierść powinna być również kontrolowana. Włos okrywowy wymaga codziennego rozczesywania i szczotkowania.

Owczarek francuski Briard polecany jest ludziom aktywnym, mającym dom z ogrodem. Raczej nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ jest masywny i energiczny. Może być też trzymany w dużych mieszkaniach, ale trzeba mu wówczas zapewnić długie spacery i odpowiednią dawkę ruchu.

Scroll to Top