GeoZoo » Pies » Jak psu założyć kaganiec?
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach publicznych noszą czworonogi uznane za rasy agresywne. Niekiedy jesteśmy zobowiązani założyć naszemu pupilowi kaganiec podczas wizyty u lekarza weterynarii.  

Jak psu założyć kaganiec? Z kagańcem należy psa oswoić, aby nasz pupil nie musiał przechodzić stresu. Kaganiec potrzebny jest również w pociągu, autobusie, samolocie czy innych środkach komunikacji publicznej. Kaganiec może również okazać się przydatny, gdy nasz pupil zjada wszystko, co spotka na spacerze.  

Modele psich kagańców

Jak psu założyć kaganiec? Po założeniu psu kagańca najlepiej go zaraz nagradzać. Często wystarczy sama pochwała. Po przymierzeniu naszemu podopiecznemu kagańca, można dopiero dokonać jego zakupu. Duży wybór kagańców znajduje się w sklepach zoologicznych. Różnią się często wyglądem, materiałem, kształtem, rozmiarem i przede wszystkim ceną.

Najczęściej spotykane kagańce dla psów to:

  • Fizjologiczny, który odporny jest zwykle na różne warunki atmosferyczne i wykonany jest często z ocynkowanego drutu.
  • Weterynaryjny, wyprodukowany z wyjątkowo miękkiego materiału w celu zminimalizowania stresujących sytuacji u psa.
  • Dla czworonogów ras miniaturowych, który dopasowuje się do każdego miniaturowego pyszczka.
  • Dla czworonogów o krótszej kufie, który przeznaczony jest dla określonych ras i wykonany jest zwykle z bydlęcej skóry.
  • Dla psów długopyskich, który odpowiednio dostosowany jest dla czworonogów o krótkiej kufie i często wykonany jest z bydlęcej skóry.

Kaganiec fizjologiczny posiada konstrukcję przylegającą do psiego pyska na małej powierzchni, która jest bardzo lekka. W kagańcu fizjologicznym pies może swobodnie oddychać, pić wodę, dyszeć czy ziewać. Jest on zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją oraz łatwy w utrzymaniu czystości.

Poza tym umożliwia psu szczekanie bez potrzeby jego zdejmowania. Pozwala również zaspakajać podstawowe czynności fizjologiczne. Powierzchnie kagańca, które mają styczność z pyskiem psa wyłożone są miękką wkładką. Z tego względu ten typ kagańca został uznany przez hodowców i wiele osób, które zawodowo zajmują się psami.

Kaganiec weterynaryjny jest łatwy do regulacji i doskonale nadaje się do wizyty w przychodni dla zwierząt. Reakcja psa podczas badania może być różna, dlatego tego rodzaju kaganiec zabezpiecza lekarza weterynarii przed ugryzieniem. Kaganiec ten nie powinien być stosowany podczas spacerów czy w podróży.

Kaganiec dla psów ras miniaturowych przeznaczony jest dla psów małych z krótką kufą. Jest to kaganiec paskowy, którego łatwo można założyć. Przekładany jest za uszami i nakładany na kufę czworonoga. Zapinany jest na klamerkę. Doskonale nadaje się dla pinczerów miniaturowych. Świetnie sprawdza się w podróżach i pojazdach komunikacji miejskiej. 

Kaganiec dla czworonogów o krótkiej kufie zapinany jest na klamrę z regulowanym pasem czołowym. Zabezpieczony jest przed wyjadaniem nieczystości i zapewnia możliwość ziania. Nadaje się podczas spacerów i w komunikacji miejskiej. Ten typ kagańca wspaniale sprawdza się w przypadku takich ras jak: bokser czy buldog francuski. Ma on zastosowanie u psów o krótkiej kufie.

Kaganiec dla psów długopyskich jest wytrzymały i zapewnia możliwość ziania. Zapobiega również przed zjadaniem nieczystości. Zapinany jest na klamrę, a pas czołowy jest regulowany. Nadaje się on do stosowania na spacerze, a także w komunikacji miejskiej. Polecany jest szczególnie jamnikom. 

W sprzedaży istnieją różne rozmiary kagańców, gdzie brana jest pod uwagę długość kufy, obwód pyska i karku. Kaganiec nie powinien być za luźny ani za ciasny, ale dopasowany z możliwością regulacji. Ze względu na rozmiar najczęściej wyróżnia się następujące modele kagańców: S< M< L< XL. Brana jest pod uwagę długość, szerokość i wysokość kagańca.  

Jak psu założyć kaganiec?

Przyzwyczajanie psa do kagańca

Jak psu założyć kaganiec?  Metody oswajania czworonoga z kagańcem należy powtarzać. Psa należy stopniowo oswoić z kagańcem, aby miał z nim pozytywne skojarzenia. Dobrze jest pierwszy kaganiec założyć w wieku szczenięcym, ponieważ dorosły pies będzie przedstawiał oznaki buntu. Na pewno za wszelką cenę będzie starał się zrzucić go z pyska.

W przypadku dojrzałych czworonogów cały etap zakładania i noszenia kagańca należy rozpocząć od podstaw, jak u szczeniaków. Naukę noszenia kagańca dobrze jest zacząć, gdy nasz podopieczny jest głodny i przed wyjściem na spacer. W takim przypadku utrwalają się w psychice psa pozytywne skojarzenia z noszeniem kagańca.

Kaganiec może być wykonany ze skóry, plastiku, drutu czy tkaniny. Niektóre z nich służą wyłącznie w określonych sytuacjach lub są wyprodukowane wyłącznie do określonej rasy. Ceny kagańców kształtują się w granicach 20-150 zł. Najdroższe są skórzane i metalowe kagańce fizjologiczne dla psów ras dużych i olbrzymich.

Jak psu założyć kaganiec? Przed założeniem psu kagańca należy pozwolić kilkakrotnie go obwąchać. Nie wolno zakładać czworonogowi kagańca używając przemocy. Każde zainteresowanie naszego podopiecznego kagańcem należy nagradzać. Może  to być pochwała czy ulubiony smakołyk, którego warto jest wrzucić do kagańca i poczekać jak pies go wyciągnie. 

Po obwąchaniu i włożeniu przez pupila pyska do kagańca, należy to ćwiczenie powtarzać i wydłużać jego czas. Jednak nie każdy model kagańca nadaje się do wkładania smakołyków, a także nie każdy pies jest łasy na przysmaki. Istnieją czworonogi niejadki, gdzie taka technika nie sprawdzi się w ich przypadku. Trzeba wtedy nagradzać psa pochwałą czy pieszczotą.

Przy próbach zakładania kagańca warto przemawiać do czworonoga delikatnym głosem, chwaląc go i jednocześnie głaskając. Zapiąć kaganiec można dopiero, gdy nasz pupil jest zrelaksowany i nie próbuje uciekać. Po takim szkoleniu warto jest w nagrodę pójść z psem na spacer czy uczestniczyć z nim w jego ulubionej zabawie.

Kiedy pies nie ściąga kagańca i chodzi w nim przez kilka minut w domu, to można wybrać się z nim na krótki spacer. Liczba powtarzanych ćwiczeń z kagańcem uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji psiego przyjaciela. Każdy pies ma swoje tempo nauki. Nauka oswajania czworonoga z kagańcem najczęściej trwa do 4 tygodni.

Jak psu założyć kaganiec? Miniaturowe i małe rasy psów rzadko mają zakładany kaganiec. Zwykle podczas podróży i niekiedy u weterynarza. Nawet jeżeli nie mamy zamiaru zakładać naszemu pupilowi kagańca, to warto mieć go przygotowanego w domu. Należy nie zapominać o dopasowaniu kagańca do pyska naszego czworonoga.