GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad bojownikiem syjamskim
Opieka nad bojownikiem syjamskim

Opieka nad bojownikiem syjamskim

Opieka nad bojownikiem syjamskim to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki do życia. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich wymaganiom i poznać ich zachowanie. Akwarysta powinien zapewnić bojownikom syjamskim podstawową opiekę, a lekarz weterynarii specjalistyczną.

Opieka nad bojownikiem syjamskim polega na przestrzeganiu higieny w zbiorniku i ochronie ryby przed stresem. Nie należy doprowadzać do przerybienia akwarium. Trzeba zapewnić rybom mieszkanie, pożywienie i właściwą opiekę. Bardzo ważne jest zdrowie psychiczne i fizyczne ryb. Żywe organizmy świata podwodnego posiadają podobne potrzeby i upodobania do ludzkich.

Kupno bojowników syjamskich

Opieka nad bojownikiem syjamskim polega na zakupie zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Decydując się na ten gatunek, trzeba wpierw ocenić stan zdrowia kupowanych ryb. Wskazana jest obserwacja wyglądu zewnętrznego nabywanych osobników. Nie powinniśmy kupować ryb okaleczonych lub z wadami genetycznymi.

Znając potrzeby bojowników syjamskich możemy stworzyć im w domu bezstresowe warunki do życia. Rybi gatunek to przede wszystkim wygląd i charakter ryby. Kupując bojowniki bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Ryby podobnie jak inne zwierzęta wymagają kontroli i opieki.

Opieka nad bojownikiem syjamskim to stworzeniu mu warunków, w których będzie wesoły i żywotny. Ryby potrafią wnieść do domu wiele radości i ciepła. Trzeba traktować te zwierzęta w sposób humanitarny. W żadnym przypadku nie wolno trzymać ryb w kulach czy w małych pseudozbiornikach.

Takie praktyki oznaczają znęcanie się nad zwierzętami. Może to doprowadzić do stresu, a nawet dewiacji psychicznych, które zwykle kończą się śmiercią ryby. Bojowniki syjamskie potrzebują przestrzeni do życia i towarzystwa, ponieważ są to ryby społeczne. Do akwarium najlepiej wpuścić 2 samce i 4 samice bądź 1 samca i 2-3 samice.

Opieka nad bojownikiem syjamskim

Mieszkanie rybich okazów

Opieka nad bojownikiem syjamskim to przede wszystkim pełnowartościowy, świeży lub żywy czy mrożony pokarm. Istotną rolę pełni odpowiedniej wielkości akwarium, które trzeba odpowiednio wyposażyć według wymagania gatunkowego.

Dla bojowników syjamskich należy przygotować:

  • Odpowiedniej wielkości i szczelne akwarium w zależności od ilości ryb. Po ustawieniu go we właściwym miejscu należy zbiornik urządzić. Minimalna długość akwarium to 120 cm dla 6 osobników.
  • Tło, które należy w pierwszej kolejności zainstalować w zbiorniku. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
  • Piaszczyste podłoże z licznymi korzeniami i kamieniami, które będą kryjówkami dla ryb, a zwłaszcza dla samic.
  • Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża.
  • Rośliny akwariowe, którymi należy obsadzić zbiornik podczas ostatniego etapu prac.  Rośliny są często sprzedawane w małych, plastikowych koszyczkach.
  • Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w akwarium i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja oraz termometr niezbędny do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 25-30oC.
  • Wodę, którą należy napełnić zbiornik po czterech etapach prac. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Przy zalewaniu akwarium należy zastosować odpowiednią technikę. Woda dla bojowników syjamskich najczęściej ma odczyn pH 6-8, przy twardości 5-19on.

Opieka nad bojownikiem syjamskim

Profilaktyka w życiu bojowników

Opieka nad bojownikiem syjamskim to zapobiegania wszelkim rybim schorzeniom i niedomaganiom. Choroby ryb labiryntowych zagrażają prawidłowemu rozwojowi tych zwierząt, a także mogą doprowadzić do ich śmierci. Najlepszym sposobem unikania schorzeń jest zapobieganie im, poprzez zapewnienie rybom optymalnych warunków do życia.

Ważnymi wskazówkami, które zapobiegają schorzeniom bojowników syjamskich to:

  • Obsadzenie akwarium dużą ilością roślin i wpuszczenie ryb do niego po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
  • Pozyskiwanie nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
  • Poddawanie kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik. 
  • Nie przerybienia zbiornika, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego u bojowników.
  • Trzymanie bojowników syjamskich najlepiej w haremie czyli z przewagą samic.  
  • Karmienie bojowników urozmaiconym pokarmem, zapewniając im dietę bogatą w witaminy. Sama sucha karma nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla ryb. Potrzebny jest też żywy i mrożony pokarm.
  • Regularne czyszczenie filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwarystycznego.
  • Systematyczne kontrolowanie jakości wody w zbiorniku i regularne podmienianie jej części, w celu zachowania czystości wody.
  • Sukcesywne kontrolowanie składu chemicznego wody i chronienie jej przed truciznami, które mogą dostać się do zbiornika z zewnątrz.  

Opieka nad bojownikiem syjamskim nie jest trudna pod warunkiem, że kupimy zdrowe osobniki.  Podsumowując nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania bojownika syjamskiego. Warto jest zaopatrzyć się w specjalistyczne poradniki, które pogłębią naszą wiedzę w zakresie hodowanego gatunku. Można też skorzystać z porady doświadczonych akwarystów.