GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » URZĄDZENIA TECHNICZNE W AKWARIUM
Urządzenia techniczne w akwarium

URZĄDZENIA TECHNICZNE W AKWARIUM

Urządzenia techniczne w akwarium są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zbiornika. Należy zapoznać się z fachową literaturą, aby pielęgnacja akwarium nie sprawiała problemów. Atrakcyjne akwarium i zdrowe ryby warte są wiele wysiłku.

Urządzenia techniczne w akwarium powinny być zamontowane w zbiorniku i należy kontrolować ich działanie. Trzeba liczyć się z jednorazowym kosztem urządzenia zbiornika, co nie jest tanią inwestycją. Poza tym należy doliczyć do tego regularne utrzymywanie świata podwodnego w pełnej kunsztowności. Akwarium zapewni domownikom nowych doznań i wrażeń. Poza tym zbiornik z pięknymi rybkami często jest dekoracją salonu.

Ogrzewanie

Urządzenia techniczne w akwarium potrzebne są do zapewnienia organizmom żywym warunków, jak najbardziej zbliżonych do panujących w naturze. Większość popularnych rybek, które przybyły ze strefy tropikalnej i zwrotnikowej potrzebuje wody o temperaturze często przewyższającej temperaturę pokojową. Z ogrzewania można niekiedy zrezygnować w przypadku hodowania gatunków rodzimych.

Do prawidłowego funkcjonowania i życia, rybki potrzebują zwykle wody o temperaturze w granicach: 22 – 26oC, a niektóre gatunki nawet 30oC. Należy ogrzewać wodę, która wypełnia akwarium, do czego służą specjalne grzałki akwariowe.

Nowoczesne urządzenia mają obudowę szklaną lub z tworzywa sztucznego.

Grzałki z tworzywa sztucznego są najbardziej praktyczne i bezpieczne, ponieważ wyposażone są w termostat, który automatycznie podgrzewa wodę do żądanej temperatury. Po nabyciu tańszego modelu, ale bez termostatu, należy podłączyć grzałkę do zewnętrznego modelu kontrolnego, który działa podobnie, jak termostat.

W sklepach akwarystycznych można kupić również grzałkę z termostatem, który posiada funkcję termometru, pokazującego na wyświetlaczu aktualną temperaturę wody.

W każdym zbiorniku oprócz termoregulatora, powinien przytwierdzony być do ścianki akwarium akwarystyczny termometr szklany. Jest to niezbędne w przypadku awarii grzałki. Najbardziej dokładnym urządzeniem jest termometr wewnętrzny. 

Akwarium

Oświetlenie

Urządzenia techniczne w akwarium to nie tylko grzałka, ale także odpowiednio zamontowane oświetlenie. Zbiornik powinien być oświetlony w granicach 10 – 12 godzin w ciągu doby. W tym celu najlepiej sprawdza się sztuczne oświetlenie. Nierzadko są to specjalistyczne świetlówki w montowane w pokrywę akwarium, która pełni również rolę ochronną. Pokrywa uniemożliwia wyskoczenie rybkom ze zbiornika i minimalizuje parowanie wody.

Pokrywę ze świetlówkami należy dobrać do wielkości akwarium. Moc świetlówek wyrażona w Watach powinna odpowiadać około 50% wody wyrażonej w litrach. Na przykład zbiornik 50 litrowy powinien wyposażony być w świetlówki o mocy około 25 W.

Do oświetlenia akwarium przeważnie stosuje się dwa typy świetlówek.

Tradycyjna świetlówka wykonana jest w technologii T8 o średnicy rurek 26 mm, a nowoczesna świetlówka w technologii T5, o średnicy rurek tylko 16 mm. Świetlówki z biegiem czasu zużywają się i zaczynają świecić coraz słabiej. Dlatego wskazana jest regularna ich wymiana, nie rzadziej, jak raz w roku. Codzienne włączenie i wyłączenie oświetlenia jest trochę kłopotliwe, dlatego warto zaopatrzyć się w wyłącznik czasowy.

Filtracja

Urządzenia techniczne w akwarium uzupełnia filtracja, która pełni bardzo ważną rolę w życiu świata podwodnego. Filtracja mechaniczna niezbędna jest do oczyszczania wody w zbiorniku, pozbawiając ją niepotrzebnych składników. W wodzie tworzą się przeważnie toksyczne substancje azotowe: amoniak, azotyny oraz azotany.

Najbardziej niebezpieczny dla ryb jest amoniak, a najmniej azotany.

W zbiornikach najczęściej stosowane są trzy rodzaje filtrów: wewnętrzne turbinowe, zewnętrzne przelewowe oraz zewnętrzne kubełkowe. Filtry przelewowe są znacznie wydajniejsze, niż turbinowe i umożliwiają zastosowanie w nich wkładów filtracyjnych. Wydajność filtra powinna być dobrana do ilości wody w zbiorniku.

Filtr w akwarium powinien przefiltrować zawartość zbiornika minimum dwa razy w przeciągu godziny. Na przykład do 50-litrowego akwarium sprawdzi się model o wydajności 100 l/h.

Trzeba pamiętać, że najważniejszym urządzeniem w akwarium jest właściwie dobrany filtr, który służy do oczyszczania wody z gromadzonych się w niej zanieczyszczeń.

Urządzenia techniczne w akwarium, rośliny i piękne rybki w dekoracyjnym zbiorniku to dosyć kosztowna inwestycja. Nie trzeba jednak zapominać, że organizmy żywe to wrażliwe stworzenia, którym trzeba poświęcić trochę cennego czasu. Ryby hodowane w odpowiednich warunkach, zbliżonych do życia w środowisku naturalnym będą cieszyły się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top