GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » URZĄDZENIA TECHNICZNE W AKWARIUM
Urządzenia techniczne w akwarium

URZĄDZENIA TECHNICZNE W AKWARIUM

Urządzenia techniczne w akwarium są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zbiornika. Należy zapoznać się z fachową literaturą, aby pielęgnacja akwarium nie sprawiała problemów. Atrakcyjne akwarium i zdrowe ryby warte są wiele wysiłku.

Urządzenia techniczne w akwarium powinny być zamontowane w zbiorniku i należy kontrolować ich działanie. Trzeba liczyć się z jednorazowym kosztem urządzenia zbiornika, co nie jest tanią inwestycją. Poza tym należy doliczyć do tego regularne utrzymywanie świata podwodnego w pełnej kunsztowności. Akwarium zapewni domownikom nowych doznań i wrażeń. Poza tym zbiornik z pięknymi rybkami często jest dekoracją salonu.

Ogrzewanie

Urządzenia techniczne w akwarium potrzebne są do zapewnienia organizmom żywym warunków, jak najbardziej zbliżonych do panujących w naturze. Większość popularnych rybek, które przybyły ze strefy tropikalnej i zwrotnikowej potrzebuje wody o temperaturze często przewyższającej temperaturę pokojową. Z ogrzewania można niekiedy zrezygnować w przypadku hodowania gatunków rodzimych.

Do prawidłowego funkcjonowania i życia, rybki potrzebują zwykle wody o temperaturze w granicach: 22 – 26oC, a niektóre gatunki nawet 30oC. Należy ogrzewać wodę, która wypełnia akwarium, do czego służą specjalne grzałki akwariowe.

Nowoczesne urządzenia mają obudowę szklaną lub z tworzywa sztucznego.

Grzałki z tworzywa sztucznego są najbardziej praktyczne i bezpieczne, ponieważ wyposażone są w termostat, który automatycznie podgrzewa wodę do żądanej temperatury. Po nabyciu tańszego modelu, ale bez termostatu, należy podłączyć grzałkę do zewnętrznego modelu kontrolnego, który działa podobnie, jak termostat.

W sklepach akwarystycznych można kupić również grzałkę z termostatem, który posiada funkcję termometru, pokazującego na wyświetlaczu aktualną temperaturę wody.

W każdym zbiorniku oprócz termoregulatora, powinien przytwierdzony być do ścianki akwarium akwarystyczny termometr szklany. Jest to niezbędne w przypadku awarii grzałki. Najbardziej dokładnym urządzeniem jest termometr wewnętrzny. 

Akwarium

Oświetlenie

Urządzenia techniczne w akwarium to nie tylko grzałka, ale także odpowiednio zamontowane oświetlenie. Zbiornik powinien być oświetlony w granicach 10 – 12 godzin w ciągu doby. W tym celu najlepiej sprawdza się sztuczne oświetlenie. Nierzadko są to specjalistyczne świetlówki w montowane w pokrywę akwarium, która pełni również rolę ochronną. Pokrywa uniemożliwia wyskoczenie rybkom ze zbiornika i minimalizuje parowanie wody.

Pokrywę ze świetlówkami należy dobrać do wielkości akwarium. Moc świetlówek wyrażona w Watach powinna odpowiadać około 50% wody wyrażonej w litrach. Na przykład zbiornik 50 litrowy powinien wyposażony być w świetlówki o mocy około 25 W.

Do oświetlenia akwarium przeważnie stosuje się dwa typy świetlówek.

Tradycyjna świetlówka wykonana jest w technologii T8 o średnicy rurek 26 mm, a nowoczesna świetlówka w technologii T5, o średnicy rurek tylko 16 mm. Świetlówki z biegiem czasu zużywają się i zaczynają świecić coraz słabiej. Dlatego wskazana jest regularna ich wymiana, nie rzadziej, jak raz w roku. Codzienne włączenie i wyłączenie oświetlenia jest trochę kłopotliwe, dlatego warto zaopatrzyć się w wyłącznik czasowy.

Filtracja

Urządzenia techniczne w akwarium uzupełnia filtracja, która pełni bardzo ważną rolę w życiu świata podwodnego. Filtracja mechaniczna niezbędna jest do oczyszczania wody w zbiorniku, pozbawiając ją niepotrzebnych składników. W wodzie tworzą się przeważnie toksyczne substancje azotowe: amoniak, azotyny oraz azotany.

Najbardziej niebezpieczny dla ryb jest amoniak, a najmniej azotany.

W zbiornikach najczęściej stosowane są trzy rodzaje filtrów: wewnętrzne turbinowe, zewnętrzne przelewowe oraz zewnętrzne kubełkowe. Filtry przelewowe są znacznie wydajniejsze, niż turbinowe i umożliwiają zastosowanie w nich wkładów filtracyjnych. Wydajność filtra powinna być dobrana do ilości wody w zbiorniku.

Filtr w akwarium powinien przefiltrować zawartość zbiornika minimum dwa razy w przeciągu godziny. Na przykład do 50-litrowego akwarium sprawdzi się model o wydajności 100 l/h.

Trzeba pamiętać, że najważniejszym urządzeniem w akwarium jest właściwie dobrany filtr, który służy do oczyszczania wody z gromadzonych się w niej zanieczyszczeń.

Urządzenia techniczne w akwarium, rośliny i piękne rybki w dekoracyjnym zbiorniku to dosyć kosztowna inwestycja. Nie trzeba jednak zapominać, że organizmy żywe to wrażliwe stworzenia, którym trzeba poświęcić trochę cennego czasu. Ryby hodowane w odpowiednich warunkach, zbliżonych do życia w środowisku naturalnym będą cieszyły się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...