GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad myszą laboratoryjną
Opieka nad myszą laboratoryjną

Opieka nad myszą laboratoryjną

Opieka nad myszą laboratoryjną nie jest zajęciem skomplikowanym ani czasochłonnym. Zwierzątko samo potrafi zadbać o swoją higienę. Mysz laboratoryjna jest sympatycznym gryzoniem. Białe myszy z czerwonymi oczami to najpopularniejsze zwierzęta laboratoryjne na całym świecie.

Opieka nad myszą laboratoryjną wiąże się z zakupem klatki lub terrarium, które trzeba utrzymać w czystości. Zapewni to gryzoniowi komfort, a właścicielowi nie sprawi trudności. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki bytowania. Nie jest wskazana kąpiel, która może być przyczyną przeziębienia myszy laboratoryjnej. Polecana jest szczególnie pasjonatom gryzoni.Opieka nad myszą laboratoryjną  to interesujące hobby.  

Klatka z wyposażeniem

Opieka nad myszą laboratoryjną łączy się z przygotowaniem dla gryzonia odpowiedniego pomieszczenia. Mysz czuje się komfortowo, kiedy żyje w domu w warunkach zbliżonych do środowiska naturalnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup klatki czy terrarium i wybór miejsca, w którym będzie ona stała.

Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu widnym, pozbawionym przeciągów.

Dobrym wyborem będzie klatka z metalowymi prętami, w której odległość pomiędzy prętami nie powinna przekroczyć 0,5 cm. Dla jednej pary odpowiednie jest terrarium o wymiarach: 80 x 40 x 40 cm. Praktyczne są pręty ułożone w poprzek, ponieważ ułatwiają gryzoniom przemieszczanie. Ponadto można zawieszać na nich poidełka, w których woda nie jest zanieczyszczana ani wylewana.

Na rynku nie brakuje klatek z wyposażeniem z tworzyw sztucznych, np. pojemnikami, kryjówkami czy tunelami. Kryjówką może być domek kokosowy lub drewniany z grubymi ściankami. Wskazana jest także nieduża ceramiczna doniczka, odwrócona do góry dnem i z wyciętym bokiem. Tam może mysz laboratoryjna schronić się lub odpocząć.

Wnętrze klatki dla myszy laboratoryjnej powinno przypominać środowisko naturalne, czyli step czy rumowisko skalne. W tym celu najlepiej jest przygotować rozmaite kryjówki. Na przykład rurki ceramiczne, kamienie, hamaki, karuzela do biegania, gałęzie i zabawki. Dobrym rozwiązaniem jest klatka piętrowa.

Myszy lubią wspinać się w klatce, dlatego warto jest w niej lub terrarium zamocować drabinki.

W sklepach zoologicznych dostępne są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Mogą to być również rolki po papierze toaletowym czy papierowym ręczniku. Należy pamiętać o podłożu, które powinno pokryć dno klatki. Do tego nadaje się ściółka z torfem pochłaniającym mocz. Na dnie należy umieścić także kawałki papierowego ręcznika lub ligniny, z których myszy budują gniazdo.

Mysz laboratoryjna
Par Rama — Travail personnel, CC BY-SA 2.0 fr, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4320445

Higieniczne warunki

Opieka nad myszą laboratoryjną to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba systematycznie podawać czystą i świeżą wodę i usuwać resztki nie spożytego miękkiego pokarmu. Miseczki i poidła  należy utrzymywać w czystości. Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach.

Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla małych gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia.

Ponadto do zadań opiekuna lub innych członków rodziny należy także sprzątanie kuwety lub terrarium. Trzeba systematycznie i często wymieniać podłoże w klatce czy terrarium. Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona. Przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę gorącą wodą i wytrzeć ręcznikiem kuchennym. Higieniczne warunki pozwolą gryzoniowi cieszyć się dobrym zdrowiem.

Bezpieczny dom

Opieka nad myszą laboratoryjną nie wymaga dużo obowiązków. Od czasu do czasu można wypuszczać podopiecznego z klatki, aby pobiegał po mieszkaniu. Wymaga to przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest wypuszczenie pupila w pomieszczeniu bez mebli lub, kiedy stoją one blisko ściany.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby gryzoń nie miał możliwości ich przegryzienia. Grozi to porażeniem pupila prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega mysz należy zamknąć, co uniemożliwi jej ucieczkę. W domu z meblami trudno byłoby znaleźć podopiecznego.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczona została mysz laboratoryjna, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Jeżeli w domu jest pies czy kot, to gryzonia należy izolować od tych zwierząt. W takim przypadku mysz przestraszona zacznie uciekać i niepotrzebnie ulegnie zestresowaniu. Zasad tych należy przestrzegać.

Opieka nad myszą laboratoryjną przeprowadzana systematycznie i dokładnie, uchroni zwierzątko przed chorobami i dolegliwościami. Gryzoń, któremu nic nie dolega jest radosny i ruchliwy. Potrafi nocą szybko skakać i biegać. Mysz laboratoryjna jest ciekawska i lubi zwiedzać nieznane jej miejsca. Obserwacja gryzonia może być ciekawym hobby. Mysz dobrze traktowany stanie się towarzyszem dnia codziennego i urozmaici życie domowników.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top