GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie susłogona preriowego
Żywienie i zdrowie susłogona preriowego

Żywienie i zdrowie susłogona preriowego

Żywienie i zdrowie susłogona preriowego jest bardzo istotne w warunkach hodowlanych. Przed zakupem należy zapoznać się z wymaganiami gryzonia i jego stylem życia w środowisku naturalnym. Gryzoń ten hodowany w warunkach higienicznych i otrzymujący zbilansowaną dietę choruje rzadko.

Żywienie i zdrowie susłogona preriowego stanowią podstawę prawidłowego rozwoju tego gatunku gryzonia. Kondycja zwierzęcia uzależniona jest od właściwego pokarmu, regularnego ruchu i dużej aktywności. Profilaktycznie należy kontrolować zdrowie pupila u lekarza weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu gryzoni.

Stołówka susłogona preriowego

Żywienie i zdrowie susłogona preriowego ma duży wpływ na jego  kondycję, zachowanie i wygląd. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia i w konsekwencji doprowadzić do schorzeń. Należy naśladować dietę w środowisku naturalnym, która zawiera małą ilość tłuszczy i bogata jest we włókno.

Podstawową dietą gryzoni hodowlanych są pokarmy roślinne. W naturze susłogony żyjące na preriach żywią się: sianem, nasionami, chwastami, trawą, korzonkami, jagodami i warzywami. Zwierzęta te podczas posiłku magazynują część pokarmu w workach policzkowych. Później zakopują jedzenie lub przenoszą je do gniazda.

Podstawowymi produktami, jakie powinny znaleźć się w pożywieniu susłogona preriowego są:

  • Świeża trawa, liście, bulwy roślinne, kiełki pszenicy i korzonki.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości.
  • Susze rośliny i gałązki.
  • Mieszanki różnych ziaren, które dostępne są w specjalistycznych sklepach.
  • Ciastka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni.
  • Drobno pokrojone owoce i warzywa nie powodujące wzdęć.
  • Witaminy i kostki mineralne specjalne dla gryzoni.
  • Kawałki czerstwej bułki, gałązki drzew owocowych lub kawałki drewna, które są potrzebne do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
  • Zawsze świeża i czysta woda.

Uzupełnieniem diety powinno być białko zwierzęce. Na przykład larwy mączniaka lub twaróg. Należy pamiętać, że zwierzętom nie wolno podawać ludzkiego pokarmu, zwłaszcza słodyczy. Dobrze jest kupienie ziarna w sprawdzonym miejscu i w zamkniętym pudełku. Resztki niespożytego pokarmu należy usunąć z klatki, żeby nie uległy zepsuciu. Nieświeży pokarm może być przyczyną zatruć.

Susłogon preriowy
By No machine-readable author provided. Cszmurlo assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1900301

Problemy zdrowotne gryzonia

Żywienie i zdrowie susłogona preriowego wpływają na jego kondycję i długość życia. Najczęstszymi schorzeniami u tych gryzoni jest przerost siekaczy, spowodowany miękkim pokarmem. Zdarzają się również urazy. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Przy zwichnięciach i złamaniach trzeba poradzić się lekarza weterynarii. Częste piłowanie prętów w klatce może zakończyć się zwichnięciem jego żuchwy.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Dietę susłogona powinna być uzupełniona twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać gałązki brzozy, gruszy, jabłoni czy wierzby w celu ścierania siekaczy. Nie wolno doprowadzić do ich przerostu.

Żywienie i zdrowie susłogona preriowego przekłada się na długość jego życia. Troskliwa opieka oraz higieniczne warunki zapewnią stworzeniu zdrowie. Nie należy podawać gryzoniom lekarstw, które przeznaczone są dla człowieka. Nie wolno jest również leczyć zwierząt samodzielnie. W przypadku choroby koniecznie trzeba skontaktować się z weterynarzem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top