GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie żako
Żywienie i zdrowie żako

Żywienie i zdrowie żako

Żywienie i zdrowie żako wpływa na jego rozwój, kondycję i stan zdrowia. Ptak ten będzie źle reagował na nieświeży pokarm. Papuga prawidłowo żywiona i trzymana w higienicznych warunkach nie choruje często. Do tego długowiecznego gatunku należą trzy podgatunki papug.  Żako to jedne z najbardziej inteligentnych ptaków, które są marzeniem wielu ludzi. 

Żywienie i zdrowie żako zależy od ptasiego opiekuna. Żako jest papugą ozdobną i ziarnojadem. Może być miłym domownikiem, ponieważ nie jest trudnym ptakiem do oswojenia. Papugi te często hodowane są w domowych warunkach. Gatunek ten podatny jest na zaburzenia behawioralne i choroby, gdy ma złą opiekę i niedoborowe wyżywienie. Żako to „gadające” papugi afrykańskie.

Ptasi bufet

Żywienie i zdrowie żako wpływa na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie pąkami, liśćmi, jagodami, orzechami, kukurydzą, nasionami i korzonkami. Żako preferują pokarm roślinny. Ulubionym przysmakiem żako są orzechy, które powinny być podawane w nagrodę. Ich duże zakrzywione dzioby wspaniale sobie z nimi poradzą. Ptaki muszą mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Papugi dziennie spożywają pokarm w ilości 5-10% masy ciała. Powinien być on urozmaicony i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. Niezjedzony posiłek trzeba niezwłocznie usunąć i regularnie czyścić karmidełka. Należy podawać różnorodne ziarna i nasiona. Według swojej masy ciała żako zjada dziennie około 40 gram nasion i ziaren.

Smakołyki należy podawać po zjedzeniu dziennej dawki pokarmowej.

Mieszanka ziaren   

Żywienie w niewoli nie powinno sprawiać kłopotów, ponieważ w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one wymagania i potrzeby egzotycznych ptaków. W sklepach zoologicznych dostępne są słoiki z naturalnymi kiełkami. Najlepiej kupować mieszanki renomowanych firm, które są urozmaicone i wystarczająco zbilansowane.

Główną dawką ziaren są: proso, słonecznik, owies, kukurydza, mokrzyca, pestki dyni i pinii, a także nieprażone orzeszki ziemne. Dawka nasion słonecznika nie powinna przekroczyć 20% dziennej dawki żywieniowej. Najlepiej podawać jest nasiona i ziarna w małych ilościach kilka razy w ciągu dnia. Zapotrzebowanie żywieniowe żako można zaspokoić w formie granulek.

Zielenina

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Papugi lubią młode listki mniszka lekarskiego. Rośnie on w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić papugi przydrożnymi roślinami z powodu ich zanieczyszczenia.

Można także podawać liście koniczyny i cykorii. W przypadku posiadania przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak czy inne zboża w doniczkach bądź kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebny jest grys, który należy rozłożyć na dnie klatki bądź dodać do ptasiego posiłku. Jest on potrzebny do rozdrobnienia pokarmu w żołądku mięśniowym.

Owoce i warzywa

Dodatkiem jest świeży pokarm i jednocześnie uzupełnieniem wyżywienia. Należy podawać owoce, jagody, sałatę, warzywa, delikatne rośliny i skiełkowane ziarna. Żako lubi jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie, śliwki czy morele. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, gdyż żako mają swoje upodobania. Wskazane jest podawanie tartej marchwi z białym serem. Świeży pokarm pokrywa zapotrzebowanie na witaminy.

Żako

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie żako ma bardzo duże znaczenie w hodowli tych papug.  Należy zapobiegać wszelkim schorzeniom, aby nie trzeba było leczyć pupila. Powszechnym objawemzłego samopoczucia papug to osowiałość i nastroszone pióra.Jest to gatunek podatny na schorzenia behawioralne. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem. Nie wolno leczyć samodzielnie.

Rola opiekuna to codzienna obserwacja żako.

Do najczęstszych chorób żako należą:

  • Choroba papuzia czyli znana papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową, która może być przeniesiona z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest minimalne, gdyż żako zostało udomowione. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi większego problemu.
  • Choroba dzioba i piór psittacine, która  powoduje zniekształcenie dzioba, utratę piór, a także pazurów ptaka. Infekcja wirusowa zmniejsza odporność żako.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Przyczyną tego schorzenia najczęściej jest spożycie przez żako nieświeżego pokarmu.
  • Zapalenie dróg oddechowych, podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną to przeziębienie, gdy klatka znajduje się w przeciągu.
  • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne i należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego to nicienie bądź tasiemce. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu żako.
  • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka, stresu czy niedoboru mikroelementów i witamin. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji.
  • Zaparcie jaja ma miejsce u osłabionych oraz młodych i niedoświadczonych samiczek. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. 

Żywienie i zdrowie żako wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne papugi. Menu ptaka powinno zostać prawidłowo ułożone, zgodnie z potrzebami żako, który jest ziarnojadem. Zbilansowana dieta i troskliwa opieka w higienicznych warunkach, przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych gatunków papug.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top