Żywienie i zdrowie żako

Żywienie i zdrowie żako

22/05/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Żywienie i zdrowie żako wpływa na jego rozwój, kondycję i stan zdrowia. Ptak ten będzie źle reagował na nieświeży pokarm. Papuga prawidłowo żywiona i trzymana w higienicznych warunkach nie choruje często. Do tego długowiecznego gatunku należą trzy podgatunki papug.  Żako to jedne z najbardziej inteligentnych ptaków, które są marzeniem wielu ludzi. 

Żywienie i zdrowie żako zależy od ptasiego opiekuna. Żako jest papugą ozdobną i ziarnojadem. Może być miłym domownikiem, ponieważ nie jest trudnym ptakiem do oswojenia. Papugi te często hodowane są w domowych warunkach. Gatunek ten podatny jest na zaburzenia behawioralne i choroby, gdy ma złą opiekę i niedoborowe wyżywienie. Żako to „gadające” papugi afrykańskie.

Ptasi bufet

Żywienie i zdrowie żako wpływa na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie pąkami, liśćmi, jagodami, orzechami, kukurydzą, nasionami i korzonkami. Żako preferują pokarm roślinny. Ulubionym przysmakiem żako są orzechy, które powinny być podawane w nagrodę. Ich duże zakrzywione dzioby wspaniale sobie z nimi poradzą. Ptaki muszą mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Papugi dziennie spożywają pokarm w ilości 5-10% masy ciała. Powinien być on urozmaicony i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. Niezjedzony posiłek trzeba niezwłocznie usunąć i regularnie czyścić karmidełka. Należy podawać różnorodne ziarna i nasiona. Według swojej masy ciała żako zjada dziennie około 40 gram nasion i ziaren.

Smakołyki należy podawać po zjedzeniu dziennej dawki pokarmowej.

Mieszanka ziaren   

Żywienie w niewoli nie powinno sprawiać kłopotów, ponieważ w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one wymagania i potrzeby egzotycznych ptaków. W sklepach zoologicznych dostępne są słoiki z naturalnymi kiełkami. Najlepiej kupować mieszanki renomowanych firm, które są urozmaicone i wystarczająco zbilansowane.

Główną dawką ziaren są: proso, słonecznik, owies, kukurydza, mokrzyca, pestki dyni i pinii, a także nieprażone orzeszki ziemne. Dawka nasion słonecznika nie powinna przekroczyć 20% dziennej dawki żywieniowej. Najlepiej podawać jest nasiona i ziarna w małych ilościach kilka razy w ciągu dnia. Zapotrzebowanie żywieniowe żako można zaspokoić w formie granulek.

Zielenina

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Papugi lubią młode listki mniszka lekarskiego. Rośnie on w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić papugi przydrożnymi roślinami z powodu ich zanieczyszczenia.

Można także podawać liście koniczyny i cykorii. W przypadku posiadania przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak czy inne zboża w doniczkach bądź kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebny jest grys, który należy rozłożyć na dnie klatki bądź dodać do ptasiego posiłku. Jest on potrzebny do rozdrobnienia pokarmu w żołądku mięśniowym.

Owoce i warzywa

Dodatkiem jest świeży pokarm i jednocześnie uzupełnieniem wyżywienia. Należy podawać owoce, jagody, sałatę, warzywa, delikatne rośliny i skiełkowane ziarna. Żako lubi jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie, śliwki czy morele. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, gdyż żako mają swoje upodobania. Wskazane jest podawanie tartej marchwi z białym serem. Świeży pokarm pokrywa zapotrzebowanie na witaminy.

Żako

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie żako ma bardzo duże znaczenie w hodowli tych papug.  Należy zapobiegać wszelkim schorzeniom, aby nie trzeba było leczyć pupila. Powszechnym objawemzłego samopoczucia papug to osowiałość i nastroszone pióra.Jest to gatunek podatny na schorzenia behawioralne. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem. Nie wolno leczyć samodzielnie.

Rola opiekuna to codzienna obserwacja żako.

Do najczęstszych chorób żako należą:

  • Choroba papuzia czyli znana papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową, która może być przeniesiona z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest minimalne, gdyż żako zostało udomowione. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi większego problemu.
  • Choroba dzioba i piór psittacine, która  powoduje zniekształcenie dzioba, utratę piór, a także pazurów ptaka. Infekcja wirusowa zmniejsza odporność żako.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Przyczyną tego schorzenia najczęściej jest spożycie przez żako nieświeżego pokarmu.
  • Zapalenie dróg oddechowych, podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną to przeziębienie, gdy klatka znajduje się w przeciągu.
  • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne i należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego to nicienie bądź tasiemce. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu żako.
  • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka, stresu czy niedoboru mikroelementów i witamin. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji.
  • Zaparcie jaja ma miejsce u osłabionych oraz młodych i niedoświadczonych samiczek. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. 

Żywienie i zdrowie żako wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne papugi. Menu ptaka powinno zostać prawidłowo ułożone, zgodnie z potrzebami żako, który jest ziarnojadem. Zbilansowana dieta i troskliwa opieka w higienicznych warunkach, przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych gatunków papug.


ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów

Potrzeby starszych psów

Potrzeby starszych psów ulegają zmianie wraz z wiekiem, kondycją i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania czworonogom lat zmniejsza się ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o kakadu

5 Ciekawostek o kakadu

5 Ciekawostek o kakadu przybliży nam bardziej życie tego egzotycznego ptaka. Papugi te są domowymi pupilami w polskich domach. Jest ...
Czytaj Dalej
Kocie sanitariaty

Kocie sanitariaty

Kocie sanitariaty są niezbędne w przypadku kotów domowych. Koty najchętniej zagrzebują swoje odchody w sypkim podłożu. Mruczki żyjące na wolności ...
Czytaj Dalej
Kury ozdobne

Kury ozdobne

Kury ozdobne to gromada: ptaków i rząd: grzebiących. Należą do rodziny kurowatych. W odróżnieniu od kury domowej to oryginalne ptaki ...
Czytaj Dalej
Opieka zwinnika Blehera

Opieka nad zwinnikiem Blehera

Opieka nad zwinnikiem Blehera nie jest skomplikowana, jeżeli zostanie zakupiony zdrowy osobnik. Decydując się na zakup ryb akwariowych trzeba sprostać ...
Czytaj Dalej
Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na ...
Czytaj Dalej
Psi fitness

Psi fitness

Psi fitness to określenie różnego stopnia aktywności w celu poprawienia kondycji czworonoga. Ma on wszechstronne zastosowanie w sportach kynologicznych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea wymaga podstawowej wiedzy i dużego zaangażowania. Przed zakupem tej papugi należy zapoznać się z jej wymaganiami ...
Czytaj Dalej
Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów ulegają zmianie wraz z wiekiem i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania kotom lat zmniejsza się ich ...
Czytaj Dalej
Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak? Założenie hodowli alpak wymaga wiedzy, sumienności i zaangażowania. Nie wszyscy mogą otworzyć tego rodzaju biznes. Nie ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych ...
Czytaj Dalej