
Żywienie i zdrowie żako
22/05/2022Żywienie i zdrowie żako wpływa na jego rozwój, kondycję i stan zdrowia. Ptak ten będzie źle reagował na nieświeży pokarm. Papuga prawidłowo żywiona i trzymana w higienicznych warunkach nie choruje często. Do tego długowiecznego gatunku należą trzy podgatunki papug. Żako to jedne z najbardziej inteligentnych ptaków, które są marzeniem wielu ludzi.
Żywienie i zdrowie żako zależy od ptasiego opiekuna. Żako jest papugą ozdobną i ziarnojadem. Może być miłym domownikiem, ponieważ nie jest trudnym ptakiem do oswojenia. Papugi te często hodowane są w domowych warunkach. Gatunek ten podatny jest na zaburzenia behawioralne i choroby, gdy ma złą opiekę i niedoborowe wyżywienie. Żako to „gadające” papugi afrykańskie.
Ptasi bufet
Żywienie i zdrowie żako wpływa na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie pąkami, liśćmi, jagodami, orzechami, kukurydzą, nasionami i korzonkami. Żako preferują pokarm roślinny. Ulubionym przysmakiem żako są orzechy, które powinny być podawane w nagrodę. Ich duże zakrzywione dzioby wspaniale sobie z nimi poradzą. Ptaki muszą mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody.
Papugi dziennie spożywają pokarm w ilości 5-10% masy ciała. Powinien być on urozmaicony i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. Niezjedzony posiłek trzeba niezwłocznie usunąć i regularnie czyścić karmidełka. Należy podawać różnorodne ziarna i nasiona. Według swojej masy ciała żako zjada dziennie około 40 gram nasion i ziaren.
Smakołyki należy podawać po zjedzeniu dziennej dawki pokarmowej.
Mieszanka ziaren
Żywienie w niewoli nie powinno sprawiać kłopotów, ponieważ w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one wymagania i potrzeby egzotycznych ptaków. W sklepach zoologicznych dostępne są słoiki z naturalnymi kiełkami. Najlepiej kupować mieszanki renomowanych firm, które są urozmaicone i wystarczająco zbilansowane.
Główną dawką ziaren są: proso, słonecznik, owies, kukurydza, mokrzyca, pestki dyni i pinii, a także nieprażone orzeszki ziemne. Dawka nasion słonecznika nie powinna przekroczyć 20% dziennej dawki żywieniowej. Najlepiej podawać jest nasiona i ziarna w małych ilościach kilka razy w ciągu dnia. Zapotrzebowanie żywieniowe żako można zaspokoić w formie granulek.
Zielenina
W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Papugi lubią młode listki mniszka lekarskiego. Rośnie on w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić papugi przydrożnymi roślinami z powodu ich zanieczyszczenia.
Można także podawać liście koniczyny i cykorii. W przypadku posiadania przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak czy inne zboża w doniczkach bądź kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebny jest grys, który należy rozłożyć na dnie klatki bądź dodać do ptasiego posiłku. Jest on potrzebny do rozdrobnienia pokarmu w żołądku mięśniowym.
Owoce i warzywa
Dodatkiem jest świeży pokarm i jednocześnie uzupełnieniem wyżywienia. Należy podawać owoce, jagody, sałatę, warzywa, delikatne rośliny i skiełkowane ziarna. Żako lubi jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie, śliwki czy morele. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, gdyż żako mają swoje upodobania. Wskazane jest podawanie tartej marchwi z białym serem. Świeży pokarm pokrywa zapotrzebowanie na witaminy.

Zdrowy tryb życia
Żywienie i zdrowie żako ma bardzo duże znaczenie w hodowli tych papug. Należy zapobiegać wszelkim schorzeniom, aby nie trzeba było leczyć pupila. Powszechnym objawemzłego samopoczucia papug to osowiałość i nastroszone pióra.Jest to gatunek podatny na schorzenia behawioralne. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem. Nie wolno leczyć samodzielnie.
Rola opiekuna to codzienna obserwacja żako.
Do najczęstszych chorób żako należą:
- Choroba papuzia czyli znana papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową, która może być przeniesiona z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest minimalne, gdyż żako zostało udomowione. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi większego problemu.
- Choroba dzioba i piór psittacine, która powoduje zniekształcenie dzioba, utratę piór, a także pazurów ptaka. Infekcja wirusowa zmniejsza odporność żako.
- Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Przyczyną tego schorzenia najczęściej jest spożycie przez żako nieświeżego pokarmu.
- Zapalenie dróg oddechowych, podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną to przeziębienie, gdy klatka znajduje się w przeciągu.
- Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne i należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
- Pasożyty przewodu pokarmowego to nicienie bądź tasiemce. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu żako.
- Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka, stresu czy niedoboru mikroelementów i witamin. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji.
- Zaparcie jaja ma miejsce u osłabionych oraz młodych i niedoświadczonych samiczek. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.
Żywienie i zdrowie żako wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne papugi. Menu ptaka powinno zostać prawidłowo ułożone, zgodnie z potrzebami żako, który jest ziarnojadem. Zbilansowana dieta i troskliwa opieka w higienicznych warunkach, przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka.
Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych gatunków papug.
ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o kakadu
Czytaj Dalej

Kocie sanitariaty
Czytaj Dalej

Kury ozdobne
Czytaj Dalej

Opieka nad zwinnikiem Blehera
Czytaj Dalej

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej