GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej
Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej

Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej

Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej wpływa na jej rozwój i kondycję. Zwierzętom należy stworzyć odpowiednie warunki do życia. Powinny być one zbliżone do ich bytowania w naturze. Świnka miniaturowa rzadko choruje, gdy ma zapewnioną właściwą opiekę. Wspaniale sprawdza się jako zwierzę domowe.

Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie tego zwierzęcia. Miniświnka jest rasą stworzoną przez hodowców na bazie najmniejszych ras całego świata. Chore zwierzęta rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Miniświnki mają swoich zwolenników na całym świecie.

W Polsce świnki miniaturowe są mniej popularne niż w innych krajach. Najczęściej hodowane są wietnamskie zwisłobrzuche, pochodzące z Azji. Świnka miniaturowa wykorzystywana jest również w różnych rodzajach terapii. Dobrze sprawdza się w domach opieki i w szpitalach. Może również wspomagać dzieci ze stanami lękowymi i z autyzmem.

Catering świnki miniaturowej

Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej wpływa na jej wygląd, samopoczucie i zachowanie. Dla każdego miłośnika tych ssaków największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiednio wyważonej diety. Zwierzęta te są żarłoczne, dlatego należy ograniczyć im jedzenie w celu utrzymanie optymalnej masy ciała.

Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej to podstawa jej prawidłowego funkcjonowania. Miniświnki powinny otrzymywać posiłki dwa razy na dobę, najlepiej rano i wieczorem. Jest to stworzenie wszystkożerne, które powinno mieć odpowiednio zbilansowaną dietę. Dobowe zapotrzebowanie świnki mieści się w przedziale 1-2% aktualnej masy ciała.

Doskonałym pokarmem dla świnek miniaturowych są rozmaite warzywa, zielenina, zboża, orzechy i w małej ilości owoce. Dobrze jest podawać grubo zmielone ziarna jęczmienia i pszenicy. Najlepiej namoczyć je w wodzie w celu powstania kleiku. Przysmakiem świnek są banany i arbuz. Miniświnki chętnie również spożywają gruboziarnisty chleb.

Można podawać też suszone owoce. Dietę należy uzupełniać minerałami i witaminami w odpowiedniej proporcji. Powinny mieć podawany pokarm bogaty w błonnik. Karma dla psów i kotów nie nadaje się dla tych zwierząt. Nie można również kupować pasz dla świń, ponieważ doszłoby do utuczenia mikroświnki.

Należy również unikać solonych pokarmów i słodyczy, a zwłaszcza czekolady. Zwierzęta powinny mieć nieprzerwany dostęp do świeżej i czystej wody. W porze letniej można do niej dodać odrobinę soku owocowego. Pragnienie mikroświnek można również ugasić arbuzem bądź melonem.

Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej

Zdrowie mikroświnek

Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej dotyczy zwierząt trzymanych w hodowlach i w domach. Mikroświnki można też podziwiać w ogrodach zoologicznych. Należy regularnie obserwować wygląd i zachowanie świnek. W razie pojawienia się objawów chorobowych trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej to profilaktyka i leczenie chorych zwierząt. Często choroby są wynikiem błędów żywieniowych i złych warunków hodowlanych. Za niska lub za wysoka temperatura otoczenia może być przyczyną schorzeń lub złego samopoczucia zwierząt. Profilaktycznie świnki miniaturowe powinny być szczepione i odrobaczane.

Do podstawowych i wskazanych szczepionek należą preparaty przeciwko:

 • różycy,
 • wirusowemu zapaleniu żołądka i jelit,
 • parwowirozie,
 • leptospirozie.

Po szczepieniu mogą u świnek występować skutki uboczne. Najczęściej  w formie niedużej gorączki. Jeżeli objawy zaczną się nasilać, to ze zwierzęciem trzeba udać się do lecznicy dla zwierząt. W przypadku zarobaczenia podany wcześniej lek trzeba po upływie trzech tygodni ponownie powtórzyć.

Do najczęstszych chorób świnek miniaturowych należą:

 • różyca świń, która objawia się przebarwieniem skóry i wysoką gorączką,
 • pryszczyca i pomór świń, których objawami są: wysoka gorączka, ciężkie zapaleniem i niespodziewana śmierć zwierzęcia,
 • cukrzyca,
 • problem ze stawami,
 • otyłość,
 • zatrucia pokarmowe,
 • grypa świń,
 • pasożyty, takie jak tasiemce czy nicienie,
 • wysiękowe zapalenie skóry, która robi się zaczerwieniona i pomarszczona z ciemniejszymi strupami,
 • świerzb, któremu towarzyszą małe czerwone krosty i uporczywy świąd skóry,
 • zaburzenia behawioralne, które mogą spowodowane być samotnością czy złymi warunkami hodowlanymi,
 • skaleczenia i urazy.

Żywienie i zdrowie świnki miniaturowej wpływa na jej dobrostan. Ilość pokarmu należy dostosować do dobowego zapotrzebowania świnki. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywny tryb życia. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi i wyglądu zewnętrznego tych zwierząt. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanego zwierzęcia z rodziny świniowatych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]