GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie rozelli królewskiej
Żywienie i zdrowie rozelli królewskiej

Żywienie i zdrowie rozelli królewskiej

Żywienie i zdrowie rozelli królewskiej wpływają na rozwój papugi, która źle reaguje na nieświeży pokarm. Rozella właściwie żywiona oraz trzymane w czystej i przestronnej wolierze choruje sporadycznie. Troskliwa opieka przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka.

Żywienie i zdrowie rozelli królewskiej jest bardzo ważne w chowie i hodowli tej ozdobnej papugi. Ptaków nie należy leczyć samodzielnie ani nie wolno podawać im leków przeznaczonych dla ludzi. Papugę z objawami chorobowymi należy zawieść do lecznicy dla zwierząt. Tam weterynarz dokona diagnozy i przystąpi do leczenia ptasiego pacjenta.  

Typowy catering rozelli królewskiej

Żywienie i zdrowie rozelli królewskiej przekładają się na jej funkcjonowanie na wolności i w niewoli. W środowisku naturalnym ptaki te żywią się przeważnie nasionami traw, krzewów i drzew, owocami, pączkami roślin, a także owadami. Jedzą ziarno najczęściej w fazie dojrzałości mlecznej i woskowej.

Żywienie papug w niewoli również nie sprawia kłopotów, ponieważ można kupić specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby ozdobnych ptaków. Mieszankę dla papug można kupić w sklepie zoologicznym lub sporządzić samodzielnie.

Typowa mieszanka dla rozelli królewskiej zawiera w swym składzie:

 • proso 30%,
 • słonecznik 30%,
 • kanar 15%,
 • owsik 15%
 • len 5 %,
 • konopie 5%.

Nie wszystkie składniki muszą codziennie występować w mieszance, ponieważ w środowisku naturalnym ptaki również nie mają zawsze tych samych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszanek renomowanych firm, ponieważ nie wszystkie karmy są wystarczająco zbilansowane i urozmaicone.

Uzupełnienie diety

Żywienie i zdrowie rozelli królewskiej wpływają na jej wygląd i zachowanie. Dietę należy uzupełnić: owocami, w tym również jagodowymi, tartą marchewką i zieleniną oraz pokarmem jajecznym. Trzeba też podawać kwiaty, zwłaszcza akacji, mniszka lekarskiego, jabłoni i gruszy. Rozelle chętnie jedzą owady i ich larwy. Nie może zabraknąć witamin i minerałów.

Owoce i warzywa

Rozella królewska lubi jabłka, gruszki, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki czy morele. Z egzotycznych owoców unikać podawania awokado. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, ponieważ papugi posiadają różne gusta. Nieznany wcześniej owoc czy warzywo papuga może zacząć jeść dopiero po kilku dniach. Wskazane są różnorodne owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi: czarnym bzem, głogiem, jarzębiną, tarniną, marchwią, sałatą czy ogórkami.

Zielenina  

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Rozella królewska lubi liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami, które są zanieczyszczone i szkodzą wszystkim zwierzętom.

Rozelle chętnie spożywają liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii, a także mlecz, krwawnik, tasznik czy lebiodę. Jeżeli nie posiadamy przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak, jarmuż czy inne zboża w doniczkach czy kuwetach.

Pokarm jajeczny

W żywieniu rozelli królewskiej, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą czy sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych papug. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

Witaminy i minerały

Po zakupie papugi w początkowym okresie, nie należy dodawać do pokarmu preparatów z minerałami czy witaminami, ponieważ ich zapach może zniechęcić ptaka. Brak wapnia może doprowadzić o groźnych powikłań. Do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku.

Żywienie i zdrowie rozelli królewskiej

Zdrowie rozelli królewskiej

Żywienie i zdrowie rozelli królewskiej mogą zminimalizować zachorowanie papugi. Należy zapobiegać schorzeniom, aby nie trzeba było leczyć ptasiego pacjenta. Najczęstszymi objawami złego samopoczucia papug to ospałość i nastroszone pióra. Do roli opiekuna należy codzienna obserwacja rozelli królewskiej, pod względem wyglądu i zachowania. 

Do częstych chorób rozelli królewskiej należą:

 • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. Obecnie ryzyko związane z zachorowaniem jest minimalne, gdyż rozelle są udomowione. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu. 
 • Zapalenie dróg oddechowych, podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
 • Pasożyty przewodu pokarmowego, takie jak tasiemce bądź nicienie. Objawem jest chudnięcie rozelli królewskiej pomimo jej apetytu.
 • Świerzb, który jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
 • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego posiłku.
 • Złamania, które zdarzają się często oswojonym papugom. Na to schorzenie narażone są najczęściej ptaki wypuszczane z witryny pokojowej w celu przemieszczania się po mieszkaniu.
 • Wyskubywanie piór, które może wystąpić na skutek samotności ptaka lub niedoboru witamin i mikroelementów.
 • Zaparcie jaja, mające miejsce u młodych i niedoświadczonych lub osłabionych samiczek. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.   

Podsumowując żywienie i zdrowie rozelli królewskiej mają wpływ na rozmnażanie i długość życia tej papugi. Jadłospis ptaka powinien zostać prawidłowo ułożony. Na zdrowie i prawidłowy rozwój rozelli królewskiej wpływa również czysta i świeża woda oraz warunki higieniczne. Każde zaniedbanie ze strony hodowcy może odbić się ujemnie na zdrowiu rozelli królewskiej.

Scroll to Top