GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » 7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych
7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych

7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych

7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych wpływa na jakość życia tych zwierząt. Ryby ozdobne zostały udomowione w Chinach około 3 tysięcy lat temu. W raz z rozwojem akwarystyki nastąpiła wyraźna poprawa warunków utrzymania i hodowli ryb ozdobnych.

7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych pozwala wyeliminować błędy w ich utrzymaniu. W dzisiejszych czasach w sklepach akwarystycznych jest bardzo duży wybór różnych gatunków, odmian i rodzajów ryb egzotycznych. Decydując się na kupno tych zwierząt, trzeba wpierw poznać ich styl życia i wymagania.

Najważniejsze zalety żywienia ryb akwariowych

Prawidłowe żywienie ryb akwariowych wpłynie korzystnie na ich stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Należy pamiętać, że nie wszystkie odłowy dzikich ryb prowadzone są zgodnie z obowiązującym prawe. Z tego względu kupując rzadkie okazy ryb akwariowych trzeba zwracać uwagę na legalność ich pochodzenia.

Rybom utrzymywanym w akwariach należy zapewnić optymalne warunki życia. Na rynku nie brakuje różnego rodzaju suchego pokarmu dla ryb, a także mrożonego i żywego. Dietę należy dostosować do wymagań gatunkowych tych zwierząt w celu prawidłowego ich rozwoju.

7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych to:

 1. Prawidłowy wygląd ryb, nieodbiegający od normy. Właściwy wygląd ryb to:
  • nie mają zapadniętego brzucha,
  • łuski ułożone są prawidłowo,
  • brak oznak chudnięcia,
  • brak jasnych lub ciemnych przebarwień,
  • nie mają postrzępionych płetw,
  • brak innych deformacji ciała.
 2. Prawidłowe zachowanie, które nie odbiega od normy danego gatunku. Zdrowe rybie okazy są żywotne i wesołe. Właściwe zachowanie ryb to:
  • chętnie przyjmują pokarm,
  • nie chowają się,
  • pływają prawidłowo, bez zataczania się,
  • nie leżą na dnie,
  • nie zmieniają sposobu poruszania się,
  • nie ocierają się często o przedmioty w akwarium.
 3. Wątroba i inne narządy wewnętrzne ryby prawidłowo funkcjonują. Nie następuje stłuszczenie wątroby. Ryby nie są otyłe, ponieważ podawana karma ma odpowiednią zawartość tłuszczu.
 4. Nie następuje zakażenie ryb pasożytami czy bakteriami lub ich zatrucie na skutek skażonego czy zepsutego pokarmu. Podawany żywy czy mrożony pokarm jest zawsze dobrze przepłukany i pochodzi z czystych wód. Karma nie jest zagrzybiała.
 5. Narybek przychodzący na świat jest zdrowy.
 6. Rozwój potomstwa przebiega prawidłowo pod względem wzrostu i masy ciała oraz ogólnego stanu zdrowia.
 7. Ryby są zdrowe, prawidłowo funkcjonują, mają dobrą kondycję, a przede wszystkim żyją długo.  

7 Zalet prawidłowego żywienia ryb akwariowych wpłynie pozytywnie na ich dobrostan. Ryby chorują sporadycznie, gdy są otoczone fachową opieką. Leczenie rybich okazów jest tylko środkiem pomocniczym. Ma na celu przyspieszyć powrót do zdrowia chorych osobników. Ludzie, którzy pragną opiekować się rybami powinni dysponować odpowiednią wiedzą o tych zwierzętach.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top