
Ryby motylowcowate
24/02/2022Ryby motylowcowate opisują gatunek ryb z rzędu kostnojęzykokształtnych, które należą do rodzaju Pantodon. Ryby te posiadają dosyć prymitywne cechy budowy i zamieszkują wody słodkowodne krajów tropikalnych. Jedynym przedstawicielem rodziny motylowcowatych i rodzaju Pantodon jest motylowiec.
Ryby motylowcowate to rodzina słodkowodnych ryb drapieżnych, należący do gatunku motylowca. Zamieszkują one zachodnią i środkową Afrykę w dorzeczu rzek: Niger i Kongo. Preferują wolno płynące rzeki, mokradła i jeziora. Występują w Republice Kongo, Nigerii, Kamerunie, Czad, Sierra Leone i Gabon. Motylowce można spotkać pośród gęstej roślinności pływającej. Jest to ryba o oryginalnym wyglądzie i interesującym zachowaniu.
Cechy zewnętrzne motylowca
Ryby motylowcowate są ciekawymi okazami, ale nie nadają się do hodowania przez początkujących akwarystów. Samica ma bardziej zaokrąglony brzuch i jest większa od samca, który na tylnym brzegu płetwy odbytowej posiada widoczne głębokie wcięcie. U samicy płetwa odbytowa ma prosty brzeg. Ryba ta na wolności osiąga długość do 15 cm, a samiec do 12 cm. W hodowli długość motylowca wynosi około 10 cm.
Ryby motylowcowate wyposażone są w duży otwór gębowy, dlatego bez problemu połkną mniejsze ryby. Płetwy piersiowe wyglądają niczym skrzydła, a brzuszne są promieniście wydłużone. Natomiast pęcherz pławy bierze udział w wymianie gazowej podczas oddychania powietrzem atmosferycznym i pomaga motylowcowi w pływaniu. Ryba ta jest barwy rdzawo-brunatno-srebrnej i pokrywają ją kolorowe plamki.

Tryb życia motylowca
Ryby motylowcowate należą do niezwykłych okazów, prowadzących nocny styl życia. Pożywieniem ich w naturze są małe ryby, które zmieszczą się do rybiego pyska. Zjadają także wodne bezkręgowce oraz owady lądowe i ich larwy. Ryby te mogą wykonywać skoki i szybować na odległość około 1,5 m. Takie wyczyny można zaobserwować w środowisku naturalnym.
Ryby motylowcowate należy hodować w zbiorniku z gęstą roślinnością pływającą. Można trzymać kilka osobników pod warunkiem, że akwarium będzie miało długość, nie krótszą niż 120 cm. Prąd wody w zbiorniku musi być bardzo łagodny. Do minimum również powinno zostać ograniczone oświetlenie. Rozmnażanie tego gatunku jest trudne. Tarło odbywa się porą nocną, a ikra jest brunatna i unosi się na powierzchni. Rodzice nie chcą opiekować się swoim potomstwem.
Ryby motylowcowate nie powinny mieć podawane pożywienia opadającego na dno zbiornika, ponieważ zbierają one pokarm z powierzchni wody. Właściwym ich pokarmem w niewoli są muchy i pająki oraz pływające larwy wodzienia. Posiłek motylowcom trzeba podawać o zmroku i w nocy.
Nie należy zapominać o szczelnym przykryciu akwarium, ponieważ bez trudu potrafią z niego wyskoczyć.
Ryby motylowcowate polecane są przede wszystkim doświadczonym akwarystom, ze względu na ich usposobienie i unikatowy charakter. Trzeba pamiętać, że ryby motylowcowate są dosyć agresywne w stosunku do ryb zasiedlających górne piętro zbiornika. Natomiast ryby pływające przy dnie i w środkowej toni wodnej nie przeszkadzają motylowcom.
ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o kakadu
Czytaj Dalej

Kocie sanitariaty
Czytaj Dalej

Kury ozdobne
Czytaj Dalej

Opieka nad zwinnikiem Blehera
Czytaj Dalej

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej