GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby motylowcowate
Ryby motylowcowate

Ryby motylowcowate

Ryby motylowcowate opisują gatunek ryb z rzędu kostnojęzykokształtnych, które należą do rodzaju Pantodon. Ryby te posiadają dosyć prymitywne cechy budowy i zamieszkują wody słodkowodne krajów tropikalnych. Jedynym przedstawicielem rodziny motylowcowatych i rodzaju Pantodon jest motylowiec.

Ryby motylowcowate to rodzina słodkowodnych ryb drapieżnych, należący do gatunku motylowca. Zamieszkują one zachodnią i środkową Afrykę w dorzeczu rzek: Niger i Kongo. Preferują wolno płynące rzeki, mokradła i jeziora. Występują  w Republice Kongo, Nigerii, Kamerunie, Czad, Sierra Leone i Gabon. Motylowce można spotkać pośród gęstej roślinności pływającej. Jest to ryba o oryginalnym wyglądzie i interesującym zachowaniu.

Cechy zewnętrzne motylowca

Ryby motylowcowate są ciekawymi okazami, ale nie nadają się do hodowania przez początkujących akwarystów. Samica ma bardziej zaokrąglony brzuch i jest większa od samca, który na tylnym brzegu płetwy odbytowej posiada widoczne głębokie wcięcie. U samicy płetwa odbytowa ma prosty brzeg. Ryba ta na wolności osiąga długość do 15 cm, a samiec do 12 cm. W hodowli długość motylowca wynosi około 10 cm.  

Ryby motylowcowate wyposażone są w duży otwór gębowy, dlatego bez problemu połkną mniejsze ryby. Płetwy piersiowe wyglądają niczym skrzydła, a brzuszne są promieniście wydłużone. Natomiast pęcherz pławy bierze udział w wymianie gazowej podczas oddychania powietrzem atmosferycznym i pomaga motylowcowi w pływaniu. Ryba ta jest barwy rdzawo-brunatno-srebrnej i pokrywają ją kolorowe plamki.

Ryby motylowcowate
Di Toniher – photo taken by Toniher, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1334377

Tryb życia motylowca

Ryby motylowcowate należą do niezwykłych okazów, prowadzących nocny styl życia. Pożywieniem ich w naturze są małe ryby, które zmieszczą się do rybiego pyska. Zjadają także wodne bezkręgowce oraz owady lądowe i ich larwy. Ryby te mogą wykonywać skoki i szybować na odległość około 1,5 m. Takie wyczyny można zaobserwować w środowisku naturalnym.

Ryby motylowcowate należy hodować w zbiorniku z gęstą roślinnością pływającą. Można trzymać kilka osobników pod warunkiem, że akwarium będzie miało długość, nie krótszą niż 120 cm. Prąd wody w zbiorniku musi być bardzo łagodny. Do minimum również powinno zostać ograniczone oświetlenie. Rozmnażanie tego gatunku jest trudne. Tarło odbywa się porą nocną, a ikra jest brunatna i unosi się na powierzchni. Rodzice nie chcą opiekować się swoim potomstwem.

Ryby motylowcowate nie powinny mieć podawane pożywienia opadającego na dno zbiornika, ponieważ zbierają one pokarm z powierzchni wody. Właściwym ich pokarmem w niewoli są muchy i pająki oraz pływające larwy wodzienia. Posiłek motylowcom trzeba podawać o zmroku i w nocy.

Nie należy zapominać o szczelnym przykryciu akwarium, ponieważ bez trudu potrafią z niego wyskoczyć.

Ryby motylowcowate polecane są przede wszystkim doświadczonym akwarystom, ze względu na ich usposobienie i unikatowy charakter. Trzeba pamiętać, że ryby motylowcowate są dosyć agresywne w stosunku do ryb zasiedlających górne piętro zbiornika. Natomiast ryby pływające przy dnie i w środkowej toni wodnej nie przeszkadzają motylowcom.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top