GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » 10 ciekawostek o rybach
10 ciekawostek o rybach

10 ciekawostek o rybach

10 ciekawostek o rybach zobrazuje bardziej życie świata podwodnego. Ryby to jedna z najstarszych rodzin zwierząt żyjących na kuli ziemskiej. Pierwszą udomowioną rybą został karp. Ryby są zwierzętami zmiennocieplnymi. Żyją w różnych środowiskach wodnych. Mogą zamieszkiwać wody słodkie i słone.  

10 ciekawostek o rybach przybliży nam ich różny styl życia i przystosowanie w naturze. Warto wiedzieć, że rekiny są rybami, natomiast delfiny  to ssaki. Istnieją trzy gatunki rekinów, które żywią się planktonem. Do nich zaliczane są: rekin wielkogębowy, długoszpar i rekin wielorybi. Większość ryb akwariowych jest słodkowodna.

Wybrane ciekawostki o rybach

10 ciekawostek o rybach jest nie tylko dla pasjonatów rybich gatunków. Znanych jest ponad 32 tysiące ryb. Wiele nie zostało jeszcze odkrytych. Opisywaniem i katalogowaniem tych stworzeń zajmuje się ichtiologia, która jest działem zoologii. Ichtiologię zapoczątkował Arystoteles, który opisał aż 116 gatunków ryb. Na przykład w Polsce znanych jest 120 gatunków tych zwierząt.  

10 ciekawostek o rybach warto jest zapamiętać, ponieważ życie świata podwodnego kryje wiele tajemnic.

Wybrane ciekawostki o rybach to:

  1. Tuńczyki potrafią utrzymywać temperaturę wyższą, niż posiada woda, w której pływają. Z tego względu są wyjątkowo sprawne. Większość ryb nie posiada tej cechy, co tuńczyk.
  2. Ryby potrafią wydawać rozmaite dźwięki. Niektóre gatunki najgłośniej zachowują się podczas tarła. Zwierzęta te należą do rzędu batrachokształtnych morskich ryb promieniopłetwych. Oznacza to obalenie mitu, że „ryby głosu nie mają”.
  3. Łosoś atlantycki może pozostać bez posiłku nawet 22 miesiące i potrafi przeskoczyć wodospad o wysokości 3 m.
  4. Największą rybą słodkowodną jest bieługa, która dorasta do 5 metrów długości i może ważyć 1500 kg.
  5. Największą europejską rybą słodkowodną jest sum. Jest on jednocześnie największą rybą Europy.
  6. Największą rybą na kuli ziemskiej jest rekin wielorybi. Długość jego ciała może nawet wynosić 16 metrów, a waga dochodzi do 14 ton. Dożywają nawet do 70 lat.
  7. Najmniejszą jadalną rybą na kuli ziemskiej jest babka filipińska, której długość ciała osiąga zaledwie 2,5 cm. Została wpisana do Księgi Guinnessa.
  8. Istnieją ryby, które potrafią ogłuszać prądem elektrycznym. Na przykład jest to strętwa. Zwana jest ona węgorzem elektrycznym. Inne ryby również wykazują te zdolności. Wywoływać wyładowania elektryczne potrafią również: sum elektryczny, mruki, drętwy i raje.
  9. Niektóre ryby potrafią latać. Umiejętność ta nazywana jest lotem szybowcowym. Rozpędzona ryba w wodzie wyskakuje i przez pewną odległość szybuje nad powierzchnią wody. Najdłuższy lot szybowcowy wyniósł około 180 metrów.
  10. Żarłacz biały jest w stanie połknąć tuńczyka, a nawet całą fokę. Niekiedy zjada nawet żółwia morskiego, który chroniony jest przez pancerz. 

Podsumowując 10 ciekawostek o rybach pozwala lepiej poznać ich potrzeby i różne zachowanie. Dlatego niecodzienne umiejętności ryb i ich rozmaite rozmiary wzbudzają ludzką ciekawość. Ryby to największa grupa żyjących w dzisiejszych czasach kręgowców. Dodatkowo swoim pięknym i wyjątkowym wyglądem często przyciągają ludzki wzrok.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top