GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » RYBY TĘCZANKOWATE
Ryby tęczankowate

RYBY TĘCZANKOWATE

Ryby tęczankowate to rodzina popularnych ryb akwariowych. Należą do gromady promieniopłetwych i rzędu aterynokształtnych. Ryby te są niezwykle piękne, towarzyskie i bardzo łagodne. Powinny mieć zapewnioną przestrzeń do pływania i odpowiednią ilość roślin posadzonych w zbiorniku.

Ryby tęczankowate swoim nieprzeciętnym ubarwieniem przyciągają ludzki wzrok. Zwierzęta te przez cały okres tarła mogą codziennie składać jaja. W hodowli domowej odpowiednim podłożem będzie zwitek wełny albo mech jawajski. Złożone jaja powinny być zebrane i złożone w oddzielnym akwarium, które przeznaczone jest dla narybku.

Krótka charakterystyka

Ryby tęczankowate, to rodzina żywych organizmów. Stworzenia te nie są wymagające pod względem spożywanego pokarmu.  W środowisku naturalnym występują przeważnie na terenach Australii i Nowej Gwinei. Preferują wody słodkie, płynące i stojące. Nieliczne gatunki zamieszkują w wodach słonych, bardzo rzadko morskich. W wyniku degeneracji środowiska wiele gatunków tęczankowatych zagrożona jest wyginięciem.

Ryby tęczankowate są niedużych rozmiarów i pięknie ubarwione. Długość ich ciała wynos od 5 do 15 cm. Wiele gatunków ma silnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Wyróżniają się owalnie wydłużonym i ściśnionym bocznie ciałem. Charakteryzują się obecnością dwóch płetw grzbietowych z szeroką przerwą pomiędzy nimi. Dorosłe osobniki odznaczają się jaskrawym ubarwieniem, szczególnie jest to widoczne u samców.

Ryby te są łagodne i bardzo towarzyskie.

Ryby tęczankowate
Di Hectonichus – Opera propria, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41713429

Znane gatunki ryb tęczankowatych

Ryby tęczankowate często trzymane są w domowych akwariach i mają duże znaczenie w akwarystyce. Ryby z tej rodziny posiadają interesujące ubarwienie i są mało wymagające w hodowli. Tęczankowate mają małe rozmiary i nie są trudne w rozmnażaniu.

Przykładami znanych gatunków z rodziny tęczankowatych są:

  • Tęczanka czerwona, która jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych. Są niezwykle dekoracyjne i bardzo aktywne. Wspaniale prezentują się w dużym akwarium i wśród roślinności. Ryby te są wszystkożerne. Najlepiej podawać im żywy i suchy pokarm. Mogą osiągnąć długość nawet do 15 cm. Nie niszczą roślin i nie kopią w podłożu.
  • Tęczanka niebieska, która jest atrakcyjną i bardzo energiczną rybką. Doskonale prezentuje się na tle roślinności i ciemnego dna. Samiec dorasta do 12 cm, natomiast samica do 10 cm. Gatunek ten jest bardzo łagodny, dlatego może być hodowany w akwarium towarzyskim. Tęczanka niebieska najlepiej czuje się w małej grupie od 6 do 8 osobników.
  • Tęczanka Parkinsona, która jest kolorową i bardzo atrakcyjną rybą. Wspaniale prezentuje się na tle roślinności, którą nie niszczy. Jest bardzo towarzyska, dlatego najlepiej hodować minimum 6 osobników. Jest to gatunek energiczny i żarłoczny.

Akceptuje każdy rodzaj pokarmu. Samce są bardziej kolorowe i większe, niż samice. Dorastają do 15 cm długości, natomiast samice do 12 cm i posiadają bardziej stonowane ubarwienie.

Doskonale nadają się do akwarium towarzyskiego. 

  • Tęczanka wspaniała, która nazywana jest także tęczanką Boesemana i jest bardzo płodnym gatunkiem. Ryby te są bardzo ruchliwe i żarłoczne. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Są łagodne i towarzyskie. Wspaniale czują się w gronie 6 osobników. Samce dorastają do 15 cm, natomiast samice do 12 cm.
  • Tęczanka przyujściowa, która powinna być hodowana w niedużych grupach. Wymaga przestronnego akwarium z możliwością swobodnego pływania, dosyć silnego prądu wody i bujnej roślinności. Samiec jest większy i bardziej jaskrawy. Dorastają do 12 cm. Nadają się do zbiorników ogólnych.
  • Tęczanka trójpręga, która nie powinna być krzyżowana z poszczególnymi odmianami. Akceptują każdy rodzaj pokarmu, ale wskazane jest podawanie urozmaiconego z dużą zawartością roślin. Wiele odmian lokalnych różni się między sobą ubarwieniem i kształtem. Samiec jest większy i bardziej kolorowy od samicy. Dorasta on do 15 cm, natomiast samica do 12 cm. Ryby rozmnażają się szybko i łatwo.
  • Tęczanka neonowa to ładna i towarzyska ryba. Poszczególne osobniki mogą różnić się miedzy sobą rozmiarem, kolorem płetw i kształtem ciała. Ryby bardzo towarzyskie, dlatego powinny być hodowane w grupie minimum 6 osobników. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Samce dorastają do 8 cm, a samice do 6 cm. Doskonale nadają się do zbiorników roślinnych. Tęczanka neonowa jest rybą odporną i łagodną oraz nie niszczy roślin.
  • Tęczanka filigranowa, która nazywana jest również tęczanką Wernera jest jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych. Rybom tym należy podawać im żywy i suchy pokarm. Powinny być hodowane w grupach składających się z minimum 6 osobników. Tęczanka filigranowa wymaga rozległej przestrzeni do pływania i bujnej roślinności. Samce mają jaskrawe ubarwienie i dłuższe promienie płetw. Samice są brązowawe. Gatunek ten dorasta do 5 cm. Ryby te najlepiej nadają się do akwarium ogólnego.

Ryby tęczankowate polecane są miłośnikom świata podwodnego. Należy systematycznie opiekować się rybami i je bacznie obserwować. Potrzebna jest podstawowa wiedza w zakresie świata fauny i flory. Należy posiadać świadomość, że hodowla młodych rybek to trudne zadanie. Przydatna będzie również wiedza w zakresie urządzeń technicznych, potrzebnych w akwarium.

Hodowla wszystkich ryb to interesujące i przyjemne hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]