GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie gurami całującego
Żywienie i zdrowie gurami całującego

Żywienie i zdrowie gurami całującego

Żywienie i zdrowie gurami całującego przekładają się na jego dobrostan. Dieta wszystkich ryb powinna być pełnowartościowa i różnorodna. Gurami całujący to bardzo spokojna ryba społeczna. Zasiedla górne i środkowe piętro akwarium. Gurami całujący to dobrze znany gatunek w akwarystyce i często hodowany.

Żywienie i zdrowie gurami całującego wpływają na wygląd, zachowanie i kondycję ryby. Bardzo ważne w życiu rybich okazów jest profesjonalna  opieka nad nimi i prawidłowo urządzone akwarium. Należy dwa razy dziennie sprawdzać wygląd i zachowanie ryb. Ważne jest równie regularne kontrolowanie stanu zbiornika i znajdującego się w nim sprzętu. Ryby objęte właściwą i troskliwą opieką nie chorują często.

Rybi catering

Żywienie i zdrowie gurami całującego wywierają znaczący wpływ na jego rozwój i rozmnażanie. Monotonna dieta może być przyczyną wielu schorzeń i niedomagań, a nawet śmierci ryb. Catering gurami powinien być zbliżony do ich stylu życia w naturze.

Pokarm trzeba dostosować do ryb żyjących w górnych i środkowych partiach zbiornika. W środowisku naturalnym odżywiają się głównie glonami wraz z żyjącymi w nich organizmami. Zeskrobują je z twardych powierzchni, takich jak kamienie czy skały.

Menu gurami całującego nie powinno być jednolite pomimo, że ryby te pod względem żywieniowym nie są wymagające. Ze względu na nieduży otwór gębowy, mogą przyjmować wyłącznie drobny pokarm. Chętnie zjadają glony oraz świeży i suchy pokarm roślinny. Można im również podawać zooplankton.

Trzeba także zadbać o sposób podawania posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest żywienie ryb pokarmem suchym, a zwłaszcza karmą roślinną. Suchy pokarm można podawać w płatkach i granulkowany. Posiłek w formie pyłu czy płynu jest najbardziej odpowiedni dla narybku. W tym przypadku doskonale sprawdzają się: pierwotniaki i wrotki. 

Podawanie posiłków

Żywienie i zdrowie gurami całującego to bardzo ważne aspekty w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Karmienie żywych organizmów świata podwodnego powinno odbywać się o ściśle określonych porach. Karmę najlepiej podawać dwa razy na dobę: rano i wieczorem. W porze rannej ryby te są najbardziej aktywne.

Niedużą ilość porcji ryba powinna zjeść w ciągu kilku minut. Pokarm roślinny może pozostać w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują o zmierzchu i nocą. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem dobrego zdrowia gurami całującego.

Żywienie i zdrowie gurami całującego

Zła dieta przyczyną chorób

Żywienie i zdrowie gurami całującego odgrywają ważną rolę w jego codziennym życiu. Pośrednią przyczyną różnych chorób ryb są zwykle błędy żywieniowe. Zła dieta może być również bezpośrednią przyczyną rybich schorzeń i niedomagań. W hodowli oznacza to nieprawidłowo zestawiony rybi jadłospis.

Powodem zatruć czasami jest także źle oczyszczony pokarm, pochodzący z małych osadów lub z ziemi. Natomiast zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb.

Do chorób w wyniku źle skomponowanej diety zaliczane są:

 • Otłuszczenie narządów wewnętrznych. Jest to efekt końcowy zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u starszych ryb w niedużym zbiorniku. Ryby te otrzymują nadmierną ilość jednolitego pokarmu.
  Otłuszczenie narządów wewnętrznych jest procesem powolnym i bezobjawowym. Można dopiero go stwierdzić w zaawansowanym stadium choroby. Otłuszczenie wątroby widoczne jest na podstawie wzdęć brzusznych i przekrwionych gałek ocznych.
 • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie gurami całującemu jednego rodzaju pokarmu  lub skoncentrowanej suchej karmy. Zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb. Powodem zatruć może być również źle oczyszczony pokarm, pochodzący z małych z ziemi bądź z małych osadów. Blednie również ubarwienie ryb, a okolica odbytu jest zaczerwieniona. Może wystąpić również krwawy kał. Gurami całujący powinien zostać poddany kilkudniowej głodówce. Po tym czasie należy podać różnorodny pokarm. Choroba ta może spowodować w akwarium duże straty.
  • Głównymi objawami choroby są:
   • wydalanie niestrawionych części pokarmowych,
   • obrzęki przedniej części ciała,
   • ciągnięcie się od otworu odbytowego białego śluzu.

Jedyną formą przeciwdziałania tym chorobom jest prawidłowo wyważona dieta. Ważne jest, żeby posiłki były pełnowartościowe i podawane w małych porcjach. Każdy akwarysta opiekujący się gurami całującym powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników.

Żywienie i zdrowie gurami całującego przekładają się na długość życia tej ryby. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Gurami całujący świetnie nadają się do pokaźnego akwarium towarzyskiego, nawet ze znacznie mniejszymi od siebie osobnikami.

Scroll to Top