GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Gurami całujący
Gurami całujący

Gurami całujący

Gurami całujący jest to gatunek słodkowodnej ryby z typu: strunowców, gromady: promieniopłetwych i rzędu: okoniokształtnych. Należy do rodziny całuskowatych i rodzaju Helostoma. Gurami całujący hodowany jest często jako ryba akwariowa.

Gurami całujący to raczej łagodny gatunek ryb o interesującym ubarwieniu. W środowisku naturalnym ryby te bytują w wodach Azji od Tajlandii aż po Indonezję. Zamieszkują wyspy: Borneo, Sumatrę i Jawę. Gatunek ten został zawleczony do Stanów Zjednoczonych na Florydę. W naturze długość ich życia wynosi średnio około 6-8 lat. W niewoli, w dobrych warunkach ryba ta może dożyć nawet 20 lat.

Zajmowane siedlisko

Gurami całujący w naturze zasiedla wolno płynące i stojące wody, takie jak stawy, starorzecza i bagna. Ryby te najlepiej czują się w ciemnych, płytkich i czystych wodach, które są gęsto zarośnięte. Chętnie przebywają w niedużych jeziorkach. Pożywieniem gurami całującego są przede wszystkim glony, które zeskrobuje z twardych powierzchni wraz z żyjącymi w nich organizmami.

Wygląd zewnętrzny

Gurami całujący w środowisku naturalnym dorasta do 30 cm, a w niewoli do 15-20 cm. Z tego względu potrzebuje dużego zbiornika o długości powyżej 160 cm. Ryba ta posiada wyróżniające się grube i mięsiste wargi z drobnymi ząbkami, które ułatwiają zeskrobywanie glonów oraz zbieranie kamyków i roślin.

Mają mały otwór gębowy, co sprawia, że nie są w stanie zjadać nawet znacznie mniejszych od siebie ryb. Gurami całujący wyposażony jest w specjalny aparat filtracyjny, który umiejscowiony jest w sąsiedztwie łuków skrzelowych. Ma on za zadanie odcedzać plankton roślinny i zwierzęcy. Taki sposób odżywiania wpływa korzystnie na stan zdrowia ryb.

W wieku „młodzieńczym” ryby te mają kształt owalny. Dorastają w wolnym tempie. Dorosłe osobniki posiadają ciało bocznie spłaszczone. Podczas osiągania dojrzałości płciowej samica ma nieco zaokrąglony brzuch i jest niewiele większa od samca. Natomiast samiec posiada na pyszczku nad nosem wykształcony malutki guzek tłuszczowy.

Ryba ta dysponuje labiryntem, który umożliwia jej oddychać powietrzem atmosferycznym. W naturze większość osobników posiada białawocieliste ubarwienie, które delikatnie połyskuje złotą barwą. Podgardla ryb i pokrywy brzuszne niejednokrotnie mają odcień srebrzysty. Całe ciało pokryte jest niedużymi, ale wyrazistymi łuskami.

W handlu najczęściej dostępna jest różowa odmiana hodowlana, pozbawiona pigmentu na ciele. Od ryb żyjących na wolności różni się jeszcze platynoworóżową barwą. Można spotkać także hodowlane warianty o  czerwonej, zielonkawo-niebieskiej i szaro-zielonkawej tonacji ubarwienia.

Gurami całujący

Charakter i temperament

Gurami całujący to bardzo żywotna ryba, ale jednocześnie płochliwa. Ryby te nie są agresywne, jeżeli posiadają dużo wolnej przestrzeni do pływania. Nie należy doprowadzać do zagęszczenia zbiornika, ponieważ gurami może poranić inne gatunki ryb, a nawet zabić. Gurami całujący chętnie podgryza rośliny w akwarium.

Z tego powodu trzeba posadzić odporne i bardziej twarde gatunki roślin, ponieważ delikatne zostaną zniszczone. Samce mogą wykazywać agresywność względem siebie. Podczas walk chwytają się pyszczkami i zaczynają się wzajemnie mocować. Zachowanie to przypomina „pocałunek” i stąd wzięła się nazwa tych ryb.  

W rzeczywistości samce nie czynią sobie krzywdy. W przepychankach tych ustępuje osobnik słabszy. Gatunek ten posiada spokojne i towarzyskie usposobienie. W zbiorniku zgadza się z innymi gatunkami ryb. Gurami całujący pływa w górnych i środkowych partiach akwarium.

Rozmnażanie gurami

Gurami całujący w warunkach akwariowych jest rybą dość trudną do rozrodu. Jednak doświadczeni akwaryści rozmnażają ten gatunek regularnie. Jest jedną z nielicznych ryb labiryntowych, które nie tworzą  piankowego gniazda. W sprzyjających warunkach ryby dobierają się w pary, a następnie przystępują do tarła. Zaloty polegają na „całowaniu” .

Tarło przebiega w toni wodnej. Ikra złożona jest w ilości 2000-3000 jajeczek, które rozrzucone są przez samicę wśród roślinności. Następnie ikra wypływa na powierzchnię wody, ponieważ jest od niej lżejsza. Sklejona jest ona tłustą wydzieliną, która po szybkim rozkładzie tworzy pożywkę dla bakterii.

Te zaś powodują gromadzenie się w tym rejonie pierwotniaków. W rezultacie staną się one pierwszym pożywieniem dla narybku, który powstał z larw. Unoszące się na powierzchni wody jajeczka można przenieść do akwarium dla narybku. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Natomiast po 3 dniach narybek zaczyna sprawnie pływać.

W tym okresie można karmić młode mikro pokarmem. Woda akwariowa powinna być dobrze natleniona, ponieważ narybek nie ma jeszcze wykształconego narządu labiryntowego. Gatunek ten z tego co widać raczej nie opiekuje się zapłodnioną ikrą. Podczas tarła samice są znacznie grubsze i można wówczas łatwo rozróżnić płeć.

Gurami całujący jest ciekawym okazem i dobrze znanym w akwarystyce. Doskonale nadaje się do dużego akwarium wielogatunkowego. Może być łączony nawet z mniejszymi od siebie osobnikami. Nie jest to ryba zbyt wymagająca. Decydując się na gurami całującego warto jest zaopatrzyć się w podręcznik opisujący ten gatunek ryb.