GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » 12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami
12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami

12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami

12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami to zbilansowana dieta i ochrona tych zwierząt przed chorobami. To również prawidłowo urządzony zbiornik. Akwarysta nie powinien leczyć ryb samodzielnie. Z chorym osobnikiem należy udać się do weterynarza ze specjalizacją rybich chorób.

12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami akwariowymi pomorze im prawidłowo funkcjonować w niewoli. Akwarysta powinien zapewnić im warunki zbliżone do życia w naturze. Ryby mogą cierpieć podobnie, jak inne zwierzęta. Rozpoznanie choroby u ryby jest trudne. Dopiero po pełnym badaniu patologicznym i mikroskopowym próbek pobranych od ryby, można postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Podstawowe zasady prawidłowej opieki nad rybami

12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami wpłynie korzystnie na ich stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Należy utrzymywać optymalną masę rybiego ciała. Nie wolno jest dopuszczać do nadwagi ani otyłości. Opiekunowie powinni posiadać podstawową wiedzę na temat żywienia, i zdrowia nabytego gatunku ryb. 

W Polsce można leczyć chore ryby. W Warszawie pod narkozą nieliczni specjaliści decydują się na przeprowadzenie operacji. Potrafią nawet usunąć u ryby guz nowotworowy. Po takiej operacji ryba może mieć przedłużone życie nawet o kilka lat. Warto jest skorzystać z pomocy specjalisty ratując życie rybiego pupila.

12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami to:

 1. Zakupienie zdrowych osobników bez żadnych oznak chorobowych. Nie należy kupować ryb z wadami genetycznymi czy osobników okaleczonych.
 2. Odpowiedniej wielkości i szczelne akwarium w zależności od rozmiarów trzymanych okazów lub ich liczby. Po ustawieniu go we właściwym miejscu należy zbiornik urządzić.
 3. Tło, które należy w pierwszej kolejności zainstalować w akwarium. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
 4. Podłoże, które trzeba odpowiednio ułożyć. Przepłukany żwir powinien być wysypany na dno akwarium i wyrównany. Układając podłoże należy pamiętać, żeby był utworzony spadek w kierunku przedniej szyby albo któregoś z boków. Właściwości chemiczne i biologiczne wody zależą również od podłoża.
 5. Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża. Układ dekoracyjny należy urozmaicić kryjówkami. Małe kamienie, korzenie i skorupy orzechów kokosowych układa się bezpośrednio na żwirze.
 6. Rośliny akwariowe, którymi należy obsadzić zbiornik podczas ostatniego etapu prac.  Rośliny są często sprzedawane w małych, plastikowych koszyczkach.
 7. Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w akwarium i codziennie sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja oraz termometr niezbędny do kontrolowania temperatury wody. 
 8. Woda, którą musimy napełnić zbiornik po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można nowo założony zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze.
 9. Regularne czyszczenie zbiornika przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Czyszczenie akwarium powinno odbywać się w następującej kolejności: szyby wewnętrzne, dekoracje, wymiana żwiru, stałe elementy wyposażenia i filtr.
 10. Racjonalne żywienie ryb. W ich diecie nie powinno zabraknąć pokarmu: suchego, roślinnego i żywego. Można również podawać pokarm mrożony lub liofilizowany.
 11. Karma w płatkach, która przeznaczona jest dla ryb żerujących na powierzchni wody. Karma w tabletkach do ryb zajmujących w akwarium środkowe i dolne piętro. Natomiast dla dużych ryb w oczkach wodnych najodpowiedniejsza jest karma w formie pałeczek lub brykietów.
 12. Pokarm podawany dwa razy dziennie w małych porcjach, najlepiej rano i wieczorem. Ryby powinny zjeść posiłek w ciągu kilku minut. Należy sprawdzić czy wszystkie osobniki są najedzone. Wyjątkowo do dwóch dni można zostawić w akwarium pokarm roślinny.

12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami wpłynie pozytywnie na ich dobrostan. Zwierzęta trzeba bacznie obserwować. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu lub zachowania, należy udać się z rybą do specjalisty. Troskliwy opiekun nie będzie bezczynnie patrzył na cierpienie swoich podopiecznych. Istnieje przekonanie, że ryb się nie leczy, co nie jest prawdą.


ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...